Aeromodelling GR  
For Greek Aeromodellers and our friends worldwide E-mail E-mail
304.329 μηνύματα σε 12.381 θέματα από 6.300 Μέλη / Τελευταίο μέλος: CharlesjeF
Καλώς όρισες, Επισκέπτη. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Χάσατε το email ενεργοποίησης;
Πέμπτη, 18 Απρ 2024, 03:33:19

Σύνδεση με όνομα, κωδικό και διάρκεια σύνδεσης
Αναζήτηση:     Σύνθετη αναζήτηση
Ελληνικά English en Français in Deutch in Italiano
Καλώς όρισες, Επισκέπτη. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Χάσατε το email ενεργοποίησης;
Πέμπτη, 18 Απρ 2024, 03:33:19

Σύνδεση με όνομα, κωδικό και διάρκεια σύνδεσης
    Πρόσφατα θέματα
    από Yiannis_S
    [Σήμερα στις 00:29]

    από Markhelis
    [Σήμερα στις 00:15]

    από dominicm
    [Χθες στις 13:52]

    από tsiou
    [Τρίτη, 16 Απρ 2024, 23:05:11]

    από dominicm
    [Τρίτη, 16 Απρ 2024, 14:57:47]

    από Yiannis_S
    [Δευτέρα, 15 Απρ 2024, 23:14:33]

    από chris 1975
    [Σάββατο, 13 Απρ 2024, 11:21:01]

    από tasospap
    [Σάββατο, 13 Απρ 2024, 09:47:39]

    [Παρασκευή, 12 Απρ 2024, 17:02:03]

    [Τετάρτη, 10 Απρ 2024, 20:51:06]

    [Τετάρτη, 10 Απρ 2024, 12:49:07]

    από hpergm
    [Τετάρτη, 10 Απρ 2024, 08:22:03]

    από Yiannis_S
    [Τρίτη, 9 Απρ 2024, 00:01:58]

    από jjkor
    [Δευτέρα, 8 Απρ 2024, 00:59:23]

    [Πέμπτη, 4 Απρ 2024, 22:49:28]
    Google search


    WWW
    Aeromodelling GR
    Μέλη
    Σύνολο μελών: 6300
    Τελευταίο: CharlesjeF
    Στατιστικά
    Σύνολο μηνυμάτων: 304329
    Σύνολο θεμάτων: 12381
    Online σήμερα: 51
    Online έως τώρα: 959
    (Κυριακή, 18 Οκτ 2020, 16:30:52)
    Συνδεδεμένοι χρήστες
    Μέλη: 0
    Επισκέπτες: 44
    Συνολικά: 44
    Στυλ εμφάνισης

    Σελίδες: 1 [2]  Όλοι     Κάτω
    Εκτύπωση
    Αποστολέας Θέμα: Νεος , χαμενος απο που να ξεκινησω...  (Αναγνώστηκε 8359 φορές)
    μανωλης
    Aeromodeller Full Member
    ***
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 122


    « Απάντηση #15 στις: Πέμπτη, 19 Αύγ 2010, 11:01:56 »

    +1000!
    Καταγράφηκε
    pepperakias
    Aeromodeller Jr. member
    **
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 31


    ΑΙΕΝ ΥΨΙΚΡΑΤΕΙΝ


    « Απάντηση #16 στις: Τρίτη, 31 Αύγ 2010, 21:35:44 »

    Καλησπέρα και απο εμενα,

    Κυριοτερο ολων ειναι αν σου αρεσει πραγματικα το αντικειμενο μας και αν θες να συνεχισεις περαιτερω. Ομολογουμενως ειναι δυσκολο να το ξερεις αυτο απο την αρχη. Γι αυτο γνωμη μου ειναι να παρεις ενα e-starter που ειναι τυφλοσουρτης ο χειρισμος του και που μαζι με τα ηλεκτρικα και μια φτηνη τ/κ θα βγει κοντα στα 100 ευρω. Καλη αρχη για καποιον αναποφασιστο και  αφου το ξεσκισεις και το μαθεις καλα θα μπορεσεις να πας σε καποιο θερμικο εκπαιδευτικο!! Μην ακους για πατεντες και ιστοριες το μονο που σε συμβουλευω ειναι να παρεις την εκδοση με το μοτερ γιατι εχει και ροδες. Thumbs up Thumbs up Σε καμμια περιπτωση μην μπλεξεις με cessna κτλ γιατι ετσι την πατησα κ εγω και καταπογοητευτηκα!! Αυτα απο εμενα και τονιζω οτι ειναι καθαρα δικη μου αποψη!!
                                                                                                                                                   Φιλικα Παναγιωτης

    Υ.Γ Τα cessna δεν ειναι εκπαιδευτικα!!!
    Καταγράφηκε

    Στόν πατέρα μου οφείλω το ζην, στον αερομοντελισμό το ευ ζην!
    Hobby-Shop.gr
    Aeromodeller Jr. member
    **
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 61



    WWW
    « Απάντηση #17 στις: Τετάρτη, 1 Σεπ 2010, 16:49:43 »

    το καλύτερο πακέτο πιστέυω ειναι το εξής

    [img width= height=]http://www.hobby-shop.gr/cscart/images/product_images/Spektrum-dx5e-2.jpg[/img]
    [img width= height=]http://www.hobby-shop.gr/cscart/images/product_images/2009391452.jpg[/img]
     Kαθώς και ... [img width= height=]http://www.hobby-shop.gr/cscart/images/product_images/MiniMag.jpg[/img] άυθραστο φελιζόλ το οποίο αν σπάσει!! κολάει με ZAP
    Καταγράφηκε
    Pilot Haris
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 854

    http://www.facebook.com/pilot.haris.5


    « Απάντηση #18 στις: Τετάρτη, 1 Σεπ 2010, 21:07:05 »

    foamies είναι τα κατασκευασμένα από διάφορους τύπους φελιζόλ. Σίγουρα επισκευάζονται πολύ ευκολότερα από τα ξύλινα.
    Τα πλέον ποιοτικά (και τα ακριβότερα) φελιζολένια κατά τη γνώμη μου είναι της Multiplex.



    Θα συμφωνήσω κι εγώ με τον φίλο artrap. Και πιστεύω ότι πολλή καλό είναι και το Easy Star της Multiplex. Καλό για αρχή για να μάθεις να πετάς αλλά και για να ανεπορής. Το οποίο μπορείς να το παίξεις επίσης με ένα απλό σύστημα.

    http://www.hobby-shop.gr/cscart/index.php?target=products&product_id=167
    Καταγράφηκε

    http://www.facebook.com/pilot.haris.5

    Aurora-
    Raptor X50-
    Gemini Multiplex-
    Fun Jet Multiplex-
    Twin Jet Multiplxex-
    Minimoa ArtTech-
    Yak 54 Thunder Tiger-
    DogFighter Multiplex-
    Tucan  Multiplex-
    EasyStar II  Multiplex-
    DINOS
    Aeromodeller Jr. member
    **
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 57



    « Απάντηση #19 στις: Πέμπτη, 6 Ιαν 2011, 12:21:57 »

    Χρόνια πολλά και καλή χρονιά! Μετά απο απουσία 3 ετών περίπου απ' τον αερομοντελισμό, αλλά με γλυκιά την ανάμνηση, μέσα στις γιορτές ολοκλήρωσα την κατασκευή του νέου μου e-starter!  Cheesy  laugh Θέλω να ευχαριστήσω θερμότατα τον κ. Κωστόπουλο που προσφέρθηκε τις προάλλες νυχτιάτικα να 'ρθει να κοιτάξει το μοντέλο μου που δεν είχα ολοκληρώσει. Σήμερα λόγο πολύ καλού καιρού θα λάβω τις πρώτες μου εμπειρίες  Thumbs up Ποοολύ άνεση Azn θα ανεβάσω και βιντεάκι (αν πάνε όλα καλά...)
    Καταγράφηκε

    Πάντα ψηλά κι' όλο ψηλότερα!
    stamatis
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 742



    « Απάντηση #20 στις: Πέμπτη, 6 Ιαν 2011, 14:01:22 »

    καλη επιτυχια! Wink
    Καταγράφηκε

    <<Οποιος νομιζει οτι κρεμομαστε απο τα αρ**δια του, ας τα κοψει για να πεσουμε!!!>>
    ilias
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 4.861



    « Απάντηση #21 στις: Πέμπτη, 6 Ιαν 2011, 14:36:09 »

    καλη δυναμα και καλες προσγειωσεις
    Καταγράφηκε

    Velox 26cc
    Last down xxxl
    PrecisionAerobatics Addiction
    Polaris seaplane
    Bard glider
    TopModel CZ Stinger
    Pilot Q.B. 10L
    Tarot 450PRO V2 Flybarless
    ...κατι πτέρυγες και πολύ σαβούρα
    0 teo
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 575


    ουδέν κρυπτόν υπό του ηλίου


    WWW
    « Απάντηση #22 στις: Πέμπτη, 6 Ιαν 2011, 19:06:17 »

    Φίλε Λάμπρο καλωσήλθες στο Hobby κι από εμένα.

    Νομίζω πρώτα από όλα θα πρέπει να ξεκαθαρίσεις με τον ευατό σου τι ακριβώς ζητάς και τι μπορείς να δώσεις για το Hobby.
    Επειδή όπως είπες είσαι πια 32+ ετών παντρεμένος, φαντάζομαι εργαζόμενος και άρα με περιορισμένο χρόνο κια χώρο αν όχι και χρήμα πλέον. Ειδικά αν μένεις σε κάποια μεγάλη πόλη ή ακόμα χειρότερα στην Αθήνα, όπως κι εγώ!
    Κι εγώ που είμαι 39 κι επίσης παντρεμένος και με 2 μωρά αν και ξεκίνησα πριν σχεδόν μισό χρόνο αρκετά ενθουσιασμένος έχω καταλήξει απλά να λέω πως είμαι αερομοντελιστής, αφού έχω κάνει μόλις 2-3 πραγματικές πτήσεις.
    Παρόλα αυτά έχω ήδη ξοδέξει πάνω από €1000 και δεν έχω πάρει μια αντάξια ικανοποίηση.
    Ελπίζω στο μέλλον...

    Έχω γνωρίσει αρκετούς σκληροπυρηνικούς αερομοντελιστές με πάνω από 5 χρόνια στον χώρο που ευθαρσώς λένε πως ο καθένας τους έχουν ξοδέξει πάνω από €5000 έως και €10000!!! και άλλες τόσες ώρες απασχόλησης αφού σπαταλούν καθημερινά περίπου 2-3 ώρες είτε στο εργαστήριό τους είτε στην αλάνα πετώντας πραγματικά είτε στο υπολογιστή εξασκούμενοι σε προσομοιωτή ή ψάχνοντας στο internet για αγορές, πληροφρορίες κ.α.

    Αν λοιπόν είσαι αποφασισμένος στα επόμενα χρόνια να φτάσεις σε παρόμοια επίπεδα, που για να μην παρεξηγηθώ καλά κάνουν οι άνθρωποι - γούστο τους και καπέλο τους - από όπου και να ξεκινήσεις καλά είναι.
    Ε, από τα €5000 να χάσεις τα πρώτα €500 δεν έγινε και τίποτα...
    Ευτυχώς οι αγοροπωλησίες στα fora καλά πάνε, ότι σου μείνει ή θελήσεις να αλλάξεις κάποια στιγμή θα το κάνεις εύκολα εκεί.
    Εκεί θα βρεις και αρκετές πληροφορίες για όλα, εκφρασμένα πάντα καλοπροαίρετα ενδεχομένως όμως όχι πάντα με τον δέοντα τρόπο.

    Δική μου συμβουλή είναι να βλέπεις και να ζεις το τώρα και να μην φερθείς ματαιόδοξα πηγαίνοντας κατευθείαν στα καλά και ακριβά (αναφέρομαι σε κόστος και σε χρήμα και σε χρόνο και σε χώρο) παρασυρρώμενος από λογικές "αφού είναι να το πάρεις κάποτε πάρ' το από τώρα" ή "πάρ' το και θα με θυμηθείς".
    Όλα με τον καιρό τους θα γίνουν.
    Όταν ξεκίνησες να οδηγείς, οδήγησες ή αγόρασες κατευθείαν GTI ή Μ5;;; 
    Το μόνο σίγουρο είναι πως έχεις να διαβάσεις πολλά και να ακούσεις ακόμα περισσότερα συν τω χρόνο.

    Το καλύτερο που θα μπορούσε να σου συμβεί είναι να εύρισκες έναν ήδη φτασμένο σε προχωρημένο επίπεδο αερομοντελιστή κάπου κοντά σου (έναν γείτωνα) που θα μπορούσε να σου σταθεί και να σε καθοδηγήσει σε όλα.

    Για περισσότερες οδηγίες προς ναυτιλομένους αν θες μέσω ΠΜ.
    Και πάλι σιδεροκέφαλος!!!

     Thumbs up
    Καταγράφηκε

    FrSky ACCST @ Spektrum-DX7
    E-Starter || Wilga 2000 || Easy Cub
    Hawk Sky || Easy Star I || Sky Sprite
    Easy Glider Pro || Phoenix 2000 || Phoenix EVO
    Spartan
    Aeromodeller Sr. Member
    ****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 423


    Τα όρια της γνώσης είναι τα όρια του κόσμου


    « Απάντηση #23 στις: Πέμπτη, 6 Ιαν 2011, 20:20:11 »

    Αγαπητέ 0 teo καλησπέρα και χρόνια πολλά.
    Κατά την άποψή μου, το βασικό για την είσοδο κάποιου στον αερομοντελισμό είναι η προπόνηση, ο ελεύθερος χρόνος και η βοήθεια, μαζί με την χρηματική συνδρομή βέβαια, που μπορεί να ξεκινήσει από χαμηλά και να φτάσει σε πολύ υψηλά επίπεδα. Από όλα αυτά σπουδαιότερο θεωρώ την βοήθεια από κάποιον έμπειρο, ειδικά στα πρώτα βήματα κάποιου στο hobby. Ο αερομοντελισμός δεν είναι κάτι εύκολο και έχει πάντα στάδια εξέλιξης, γι' αυτό δεν τον βαριέται κάποιος εύκολα. Συνδυάζει επίσης γνώσεις μηχανολογίας, αεροναυπηγικής, ηλεκτρονικών κ.τ.λ. με μεγάλο γνωστικό εύρος και ενδιαφέρον. Επίσης εμπεριέχει πάντα το στοιχείο του κινδύνου. Αυτό τον κάνει να ξεχωρίζει από τα υπόλοιπα τμήματα του τ/κ μοντελισμού όπως τα αυτοκίνητα και τα σκάφη. Στο γεγονός αυτό επίσης εδράζεται και το μεγάλο ενδιαφέρον που δείχνουν ορισμένοι από εμάς σε αυτό το hobby, "σπαταλώντας" μεγάλα χρηματικά ποσά ή και χρόνο. Επίσης, είναι αυτά τα στοιχεία που κάνουν τον αερομοντελισμό ένα ανώτερου επιπέδου hobby που ξεχωρίζει από τα υπόλοιπα, τόσο από πλευράς ποιότητας όσο και επιπέδου.
    Κατά τη γνώμη μου, όπως είπα και πιο πάνω, το θέμα της βοήθειας είναι το σημαντικότερο στοιχείο για να ξεκινήσει κανείς και όλα τα υπόλοιπα έρχονται μόνα τους. Άρα, το να βρει ο νέος αερομοντελιστής κάποιον πιο έμπειρο για να τον βοηθήσει στα πρώτα του βήματα είναι το πρωταρχικό ζητούμενο. Η χρήση ενός ρεαλιιστικού simulator επίσης, που σε καμια περίπτωση βέβαια δεν αναπληρώνει την πραγματική πτήση είναι το δεύτερο. Τέλος, η αγορά ενός εκπαιδευτικού αεροπλάνου είναι το τρίτο  και τελευταίο ζητούμενο και αυτό που έχει τη μικρότερη σημασία. Και αυτό γιατί αν βρεις τον κατάλληλο άνθρωπο να σε βοηθήσει, θα σου προτείνει και τι να πάρεις αλλά θα σε συμβουλεύσει και πως θα το πετάξεις. Προσωπική μου άποψη είναι ότι χωρίς βοήθεια, τουλάχιστον στην πρώτη πτήση, είναι σχεδόν αδύνατο να πετάξει κάποιος χωρίς απώλειες.
    Συμπερασματικά, πιστεύω ότι μέσα από τα forum και τη διαδικτυακή επικοινωνία υπάρχει ένας μεγάλος αριθμός παλαιών αερομοντελιστών που έχει διάθεση να βοηθήσει τους νεώτερους και συνεχώς αυτή η τάση διευρύνεται με τη δημιουργία νέων συλλόγων και μοντελοδρομίων. Πάνω σε αυτό πρέπει να στηριχθούν οι νεοι αερομοντελιστές για να έχουν ευχάριστες εμπειρίες από το hobby μας, χωρίς να χρειάζεται να σπαταλούν χρήματα σε άσκοπες πτώσεις και σπασίματα λόγω απειρίας, που κυριότερη συνέπεια έχουν την απογοήτευση και την απομάκρυνση από τον χώρο
    « Τελευταία τροποποίηση: Πέμπτη, 6 Ιαν 2011, 20:56:41 από Spartan » Καταγράφηκε

    Αυτοί που ξεχνούν την ιστορία τους είναι καταδικασμένοι να την ξαναζήσουν - George Santayana (Life of Reason, 1905)
    PaNt
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 8.613


    Προσωπικη μου γνωμη,δεν επιβαλλω σε κανενα και τπτ


    WWW
    « Απάντηση #24 στις: Πέμπτη, 6 Ιαν 2011, 21:05:56 »

    Φιλε Τεο απαντας στο Λαμπρο που εχει να γραψει απο τον Αυγουστο εδω μεσα...

    ΧαμόγελοΧαμόγελο

    Καλα ειναι να βλεπουμε την Ημερομηνια των ποστ..!
    Καταγράφηκε
    0 teo
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 575


    ουδέν κρυπτόν υπό του ηλίου


    WWW
    « Απάντηση #25 στις: Πέμπτη, 6 Ιαν 2011, 22:06:20 »

    Ο συγκεκριμένος Λάμπρος μπορεί όντως να έχει πολύ καιρό να post-άρει στο θέμα
    και πιθανόν να έχει βρει τον δρόμο του πλέον ως αερομοντελιστής,
    όμως τόσο η δική μου απάντηση όσο και του Βαγγέλη που ακολούθησε
    ήταν γενικές και θα μπορούσαν να βοηθήσουν πολλούς νέους "Λάμπρους"!
    Ευχαριστώ για την ευκαιρία που μου έδωσες φίλε Παύλο για να το διευκρινήσω!
     Thumbs up
    Καταγράφηκε

    FrSky ACCST @ Spektrum-DX7
    E-Starter || Wilga 2000 || Easy Cub
    Hawk Sky || Easy Star I || Sky Sprite
    Easy Glider Pro || Phoenix 2000 || Phoenix EVO
    Σελίδες: 1 [2]  Όλοι     Πάνω
    Εκτύπωση
    Aeromodelling GR  |  Forum  |  Αεροπλάνα R/C - Καύσιμο  |  Εκπαιδευτικά - Πως θα ξεκινήσω  |  Θέμα: Νεος , χαμενος απο που να ξεκινησω...
    Μεταπήδηση σε:  

    Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2011, Simple Machines
    Πολιτική απορρήτου

    TinyPortal v0.9.7 © Bloc
    Έγκυρη XHTML 1.0! Έγκυρα CSS!
    Δημιουργία σελίδας σε 1.969 δευτερόλεπτα. 28 ερωτήματα.