Aeromodelling GR  
For Greek Aeromodellers and our friends worldwide E-mail E-mail
304.199 μηνύματα σε 12.375 θέματα από 6.237 Μέλη / Τελευταίο μέλος: SKRIM
Καλώς όρισες, Επισκέπτη. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Χάσατε το email ενεργοποίησης;
Πέμπτη, 28 Μάρ 2024, 10:58:40

Σύνδεση με όνομα, κωδικό και διάρκεια σύνδεσης
Αναζήτηση:     Σύνθετη αναζήτηση
Ελληνικά English en Français in Deutch in Italiano
Καλώς όρισες, Επισκέπτη. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Χάσατε το email ενεργοποίησης;
Πέμπτη, 28 Μάρ 2024, 10:58:40

Σύνδεση με όνομα, κωδικό και διάρκεια σύνδεσης
    Πρόσφατα θέματα
    από Markhelis
    [Σήμερα στις 01:40]

    από afilos
    [Χθες στις 21:49]

    [Χθες στις 21:25]

    από afilos
    [Χθες στις 14:52]

    από hpergm
    [Χθες στις 10:46]

    [Χθες στις 07:32]

    από 3DJunk
    [Τρίτη, 26 Μάρ 2024, 16:49:01]

    [Κυριακή, 24 Μάρ 2024, 21:58:01]

    από chris 1975
    [Παρασκευή, 22 Μάρ 2024, 17:25:32]

    από dominicm
    [Τρίτη, 19 Μάρ 2024, 19:24:15]

    [Τρίτη, 19 Μάρ 2024, 17:48:59]

    [Δευτέρα, 18 Μάρ 2024, 23:05:57]

    από viper1
    [Κυριακή, 17 Μάρ 2024, 13:18:58]

    [Κυριακή, 17 Μάρ 2024, 12:46:42]

    [Σάββατο, 16 Μάρ 2024, 15:32:06]
    Google search


    WWW
    Aeromodelling GR
    Μέλη
    Σύνολο μελών: 6237
    Τελευταίο: SKRIM
    Στατιστικά
    Σύνολο μηνυμάτων: 304199
    Σύνολο θεμάτων: 12375
    Online σήμερα: 92
    Online έως τώρα: 959
    (Κυριακή, 18 Οκτ 2020, 16:30:52)
    Συνδεδεμένοι χρήστες
    Μέλη: 1
    Επισκέπτες: 61
    Συνολικά: 62
    Στυλ εμφάνισης

    Σελίδες: 1 2 3 [4] 5 6 7 ... 13     Κάτω
    Εκτύπωση
    Αποστολέας Θέμα: Turnigy 9X 9Ch Transmitter  (Αναγνώστηκε 59299 φορές)
    extenge
    Aeromodeller Sr. Member
    ****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 449


    Nikos


    « Απάντηση #45 στις: Κυριακή, 4 Σεπ 2011, 23:52:35 »

    Ξερει κανεις αν σε Turnigy 9x v2 μπορω με καποιο τροπο να αλλαξω το throttle curve σα να βαζω expo ασ πουμε?
    Καταγράφηκε
    kolotoympas
    Moderator
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 2.353



    WWW
    « Απάντηση #46 στις: Δευτέρα, 5 Σεπ 2011, 00:14:41 »

    Στο heli mode υπάρχει throtlecurve. Στο acro mode (αεροπλάνο) δεν υπάρχει expo για throttle αλλά μπορείς να κάνεις πατέντα, να ενεργοποιήσεις (μόνιμα) το THRONEEDLE  όπου έχεις δυνατότητα να φτιάξεις καμπύλη αλλά τότε το servo του γκαζιού ή το ESC πρέπει να το συνδέσεις στο κανάλι 8 αντί για το 3
    Καταγράφηκε

    Ή Αστοχία Υλικού Ή Μ…κια Τεχνικού!
    kolotoympas Youtube
    kolotoympas Vimeo
    dukepapas
    Aeromodeller Sr. Member
    ****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 264



    « Απάντηση #47 στις: Δευτέρα, 5 Σεπ 2011, 11:40:08 »

    δεν θελω να σας απογοητεύσω αλλα η συγκεκριμενη τ/κ εχει προβλημα με τις μιξις και αν θελεις να βαλεις μιξης για glider δεν της περνει....
    Καταγράφηκε
    kolotoympas
    Moderator
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 2.353



    WWW
    « Απάντηση #48 στις: Δευτέρα, 5 Σεπ 2011, 18:20:25 »

    Τι να μας απογοητεύσεις 60ευρω με τα μεταφορικά έχει η τηλ/ση! Ούτε το ρεζερβουάρ του αυτοκινήτου δεν γεμίζει με 60ευρω! Έχει bugs φίλε dukepapas το ξέρω δεν συγκρίνεται με τίποτα με καμία επώνυμη τηλ/ση αλλά εδώ και 2 χρόνια σχεδόν που την έχω ακόμα δεν σκέφτομαι να την αλλάξω. Βεβαία αν άρχιζα την μοντελιστική μου καριέρα με glider θα έκλαιγα μουαχαχα. Λοιπόν με μια ματιά που έριξα όντος δεν δουλεύει καθόλου το butterfly τα υπόλοιπα έτοιμα mix όμως νομίζω δουλεύουν όπως τα είδα από το display. Ίδωμεν…
    Καταγράφηκε

    Ή Αστοχία Υλικού Ή Μ…κια Τεχνικού!
    kolotoympas Youtube
    kolotoympas Vimeo
    dukepapas
    Aeromodeller Sr. Member
    ****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 264



    « Απάντηση #49 στις: Δευτέρα, 5 Σεπ 2011, 21:20:11 »

    ενιωτε νεκρώνει και χανει σημα  για καλο και για κακο επειδη την ειχα παθει κανα διο φορες μην βαζεις κοντα το speed control με το δεκτη ας απεχει οσο πιο πολυ γινετε. Thumbs up
    Καταγράφηκε
    extenge
    Aeromodeller Sr. Member
    ****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 449


    Nikos


    « Απάντηση #50 στις: Δευτέρα, 5 Σεπ 2011, 22:43:27 »

    ενιωτε νεκρώνει και χανει σημα  για καλο και για κακο επειδη την ειχα παθει κανα διο φορες μην βαζεις κοντα το speed control με το δεκτη ας απεχει οσο πιο πολυ γινετε. Thumbs up
    Κουμπωσε πανω ενα Frsky DJT η DIY module οπως εγω και δεν θα χασει ξανα το σημα   Ποοολύ άνεση Ποοολύ άνεση
    Καταγράφηκε
    ahilleas
    Aeromodeller Full Member
    ***
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 228



    « Απάντηση #51 στις: Δευτέρα, 5 Σεπ 2011, 23:21:18 »

    Εμένα στο έδαφος πιάνει  200 μέτρα max )

    κατα τον προηγουμενο 1100 μετρα.εδω βλεπω 200 μ max.
    τελικα εχει προσεγγισει καποιος πιο καλα την εμβελεια της?
    Καταγράφηκε

    helis
    andrgrFlay
    Aeromodeller Jr. member
    **
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 32


    πεταμεε....δεν παταμε!


    « Απάντηση #52 στις: Δευτέρα, 5 Σεπ 2011, 23:59:18 »

    ...δεν ειναι και η τελεια δουλεια αλλα σιγουρα βοηθαει....αρκετα!
    Για οσους εχουν προμιθευτει τουρνιτζι 9χ εχω καλα νεα οι εκδωσεις που ειναι μετα τον Μαρτιο  2011 ειναι βελτιομενες και ανταξιες των ΠΑΝΑΚΡΙΒΩΝ επονυμων
    θα βαλω το λινκγ να ενημερωθητε απο το σιτε του μοναδικα εμειρου Σουηδου και τις δοκιμες που εκανε
    πληροφοριακα μεχρι 1000μετρα δοκιμης στον αερα χορις προβλημα
    Μην δισταζετε διασκεδαστε οικονομικα και με ασφαλεια....
    επισεις δοκιμαστικε με μικροτερο δεκτη τον 6καναλο της χομπι κινγ (μολις 12 γραμ.--και αυτον τον φτιαχνει η FRsky) αυτο για τα μικρα μοντελα εμβελεια μεχρι 600μετρα
     Wink police

    *κυριε kolotouba στο ΣΕΦ ποτε θα σε βρουμε
    αυριο απογευμα θα ειμαι κατω......λες! smiley6600
    Καταγράφηκε

    handr rock -Cessna182 DELUX VERSION Sky-arteck -WILGA 2000 sapac-EasyGlider PRO-WOT4-crosair FU4-TUTNIGY 9X V2 9ch-Futaba_8FG
    andrgrFlay
    Aeromodeller Jr. member
    **
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 32


    πεταμεε....δεν παταμε!


    « Απάντηση #53 στις: Τρίτη, 6 Σεπ 2011, 00:17:38 »

    RCModelReviews


    Re: Review: Turnigy 9X version v2 (FHSS).
    by RCModelReviews » Sun Jul 18, 2011 7:13 am

    I range and flight-tested the new Turnigy 9X FHSS module/receiver setup.

    Range seems adequate. It was still working just fine at 650m (which is the length of space I had available to me today) and believe me, unless you're flying quarter-scale or very large gliders, it's very hard to see a model at that distance.

    I did a comparison test between the Turnigy 9X V2 and the FrSky (using their parkflier receiver).

    Both transmitters were placed 600mm (2 feet) above the ground. A transmitter held at normal waist height could be expected to deliver more range than was obtained in this simple test.

    Both receivers were attached to some coreflute and I then drove to the far end of the sealed runway I use.

    At 650m, both receivers were still functioning with the bind-lights solid.

    The very interesting aspect was that, no matter which way I oriented the Turnigy 9X parkflier receiver, it would not lose the link but the FlySky would drop the link when the sleeved dipole was pointed directly at the transmitter (although the angle over which this occurred was very narrow.

    When I lowered the receivers closer to the ground, theTurnigy 9X parkflier lost the link before the Turnigy 9X V2.

    What does this prove?

    The Turnigy 9X V2 is more sensitive than the Turnigy 9X parkflier (which is to be expected, since Turnigy 9X claim only 500m range for their tiny receiver).

    Despite lower range, the Turnigy 9X receiver has no significant nulls in its antenna pattern, even at the extremes of range.

    The Turnigy 9X V2 has nulls (as would be expected from a sleeved dipole) but these seem so narrow that it's unlikely you would notice their effect in normal flying at normal ranges.

    I then flew the Turnigy 9X V2 receiver in an electric model to the limits of visibility and altitude. It showed good control the whole time. I even attached one of those little keyfob cameras to the model which I'd hoped would record the status of the bind light throughout the entire flight -- so I'd see if it went out at any stage. Unfortunately there was too much sun to see the bind light from some aspects but it certainly didn't look as if there was any signal loss.

    Bottom line:

    The Turnigy 9X receiver should be fine in any electric or glow/nitro sport model of average size. The lack of programmable failsafe means you won't want to use this receiver in a large/fast model but for all other applications I think it should work quite well.

    I'll do some more testing on the interference rejection capabilities of the receiver this week and see how well it performs under heavy noise conditions.
    RCModelReviews.com, just the facts.

    RCModelReviews


    2)
    http://www.hobbyking.com/hobbyking/store/__12901__Hobby_King_2_4Ghz_Receiver_6Ch_V2.htm
    « Τελευταία τροποποίηση: Τρίτη, 6 Σεπ 2011, 00:50:59 από andrgrchesna » Καταγράφηκε

    handr rock -Cessna182 DELUX VERSION Sky-arteck -WILGA 2000 sapac-EasyGlider PRO-WOT4-crosair FU4-TUTNIGY 9X V2 9ch-Futaba_8FG
    andrgrFlay
    Aeromodeller Jr. member
    **
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 32


    πεταμεε....δεν παταμε!


    « Απάντηση #54 στις: Τρίτη, 6 Σεπ 2011, 00:29:42 »

    μετα απο αρκετη δουλεια οδηγος χρησης για Turnigy9x v2 στα ελληνικα Thumbs up Thumbs up (
    δεν εχω κανει τα ελικοπτερα γιατι απλα δεν πεταω αρνουμε κατηγοριματικα
    Cheesy)
    to  εχω  δημοσιευσει στα files της turnigy9x v2 sto Hobyking
    http://www.hobbyking.com/hobbyking/store/uploads/407293231X446091X17.pdf
    « Τελευταία τροποποίηση: Παρασκευή, 16 Σεπ 2011, 21:41:58 από andrgrchesna » Καταγράφηκε

    handr rock -Cessna182 DELUX VERSION Sky-arteck -WILGA 2000 sapac-EasyGlider PRO-WOT4-crosair FU4-TUTNIGY 9X V2 9ch-Futaba_8FG
    kolotoympas
    Moderator
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 2.353



    WWW
    « Απάντηση #55 στις: Τρίτη, 6 Σεπ 2011, 00:35:29 »

    Εμένα στο έδαφος πιάνει  200 μέτρα max )

    κατα τον προηγουμενο 1100 μετρα.εδω βλεπω 200 μ max.
    τελικα εχει προσεγγισει καποιος πιο καλα την εμβελεια της?


    Παιδιά και εγώ έχω μπερδευτεί με το range  μάλλον πρέπει να υπάρχουν περισσότερα version από ότι ξέρουμε… πάντως η δική μου τηλ/ση δεν μου έχει κάνει ποτέ κιχ! Αν μου είχε κάνει θα είχε φύγει με κλοτσιές. Αντρέα σου έστειλα pm αύριο
    Καταγράφηκε

    Ή Αστοχία Υλικού Ή Μ…κια Τεχνικού!
    kolotoympas Youtube
    kolotoympas Vimeo
    Sot_Fly
    Aeromodeller
    *
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 14


    « Απάντηση #56 στις: Τρίτη, 6 Σεπ 2011, 02:30:00 »

    Καλησπέρα.Ξέρει κάνεις πως μπορώ να βάλω THRO HOLD & IDLE DOWN σε διαφορετικούς διακόπτες?
    Τώρα το δουλεύω μόνο ξεχωριστά με τον ίδιο διακόπτη κάθε φορά.
    Δηλαδή ή να μπλοκάρω το stick του γκαζιού π.χ μετά την προσγείωση, όταν γίνονται ρυθμίσεις κτλ (Πόσες φορές πατήσαμε γκάζι ΛΑΘΟΣ στιγμή)
     ή ΜΟΝΟ όταν θέλω π.χ να ξεκινήσω το easystar με 70% μοτέρ με το χέρι και μέχρι να ανέβει σε κάποιο λογικό ύψος (πάνε οι εποχές που αφήναμε το μοντέλο από τα χεριά μας και αντί να πετάξει έπεφτε λόγω κλεισίματος του stick κατά λάθος)
    Άλλες λειτουργίες δουλεύουν οκ.TIMER,MIX,FAIL SAFE,SUBTRIM,E.POINT  κτλ

    Δεν με αφήνει να επιλέξω διακόπτη.Παράλογο δεν είναι  idiot2

    Καταγράφηκε

    Σωτήρης. Κορυδαλλός - Ραφήνα
    Turnigy 9x, Easystar Multiplex, Slowstick GWS, P-47 Durafly HK, Phoenix2000,
    kolotoympas
    Moderator
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 2.353



    WWW
    « Απάντηση #57 στις: Τρίτη, 6 Σεπ 2011, 07:56:18 »

    Δυστυχώς δεν γίνεται προγραμματισμός στους διακόπτες να μπουν σε αλλο διακοπτη το THRO HOLD & IDLE DOWN
    Fail safe? Δεν νομίζω ότι δουλεύει! Το δοκίμασες?
    « Τελευταία τροποποίηση: Τρίτη, 6 Σεπ 2011, 21:58:22 από kolotoympas » Καταγράφηκε

    Ή Αστοχία Υλικού Ή Μ…κια Τεχνικού!
    kolotoympas Youtube
    kolotoympas Vimeo
    Sot_Fly
    Aeromodeller
    *
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 14


    « Απάντηση #58 στις: Τρίτη, 6 Σεπ 2011, 09:38:21 »

    Προγραμματισμούς στους διακόπτες γίνεται μόνο στα κανάλια 5 έως 9 καθώς και οι μίξεις.
    Το fail safe μου δούλεψε σήμερα για καλή μου τύχη στο ΣΕΦ (Πριν λίγο γύρισα). Έχω ένα 18αρι speed controler και το μοτέρ παίζει γύρω στα 20Α.
    Λοιπόν σε κάθε πτήση μετά από κάνα 20αλεπτο υπερθερμαίνεται και κόβει το speed controller το γκάζι (εχω μόνο πηδάλια)
    Λοιπόν σήμερα υπερθερμάνθηκε πολύ και έχασα και πηδάλια μετά από Loop με αποτέλεσμα να ισορρόπηση  το easystar (κλείδωσαν τα πηδάλια) και προσγειώθηκε μονό του σε ευθεία με ελαφριά κλίση προς τα πάνω (έτσι το έχω ρυθμίσει το Fail Safe)
    Το easystar σώθηκε και το κούφο είναι ότι τώρα δουλεύει το Speed controler.
    Την παρασκευή περιμένω ένα 30αρι speed και θα είμαι ΟΚ
    Κρίμα και είχε άπνοια σήμερα   laugh
    Καταγράφηκε

    Σωτήρης. Κορυδαλλός - Ραφήνα
    Turnigy 9x, Easystar Multiplex, Slowstick GWS, P-47 Durafly HK, Phoenix2000,
    kolotoympas
    Moderator
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 2.353



    WWW
    « Απάντηση #59 στις: Τρίτη, 6 Σεπ 2011, 22:04:21 »

    Φίλε Sot_Fly κάνε μου μια χάρη όταν μπορείς. Προγραμμάτισε το fail safe να κάνει μια μεγάλη κίνηση σε ένα σέρβο π.χ στο elevator, και με ανοιχτό τον δέκτη σου κλείσε την τηλ/ση από το διακόπτη! Αν το servo κάνει την κίνηση που του έχεις πει τότε δουλεύει το fail safe στη τηλ/ση σου worry Αν όχι τότε ήσουν πολύ τυχερός που προσγειώθηκε το μοντέλο  σου. Περιμένω να μου πεις.
    Καταγράφηκε

    Ή Αστοχία Υλικού Ή Μ…κια Τεχνικού!
    kolotoympas Youtube
    kolotoympas Vimeo
    Σελίδες: 1 2 3 [4] 5 6 7 ... 13     Πάνω
    Εκτύπωση
    Aeromodelling GR  |  Forum  |  Το αερομοντελιστικό εργαστήρι  |  Η τηλεκατεύθυνση και τα αξεσουάρ (Συντονιστές: DEPRON MANIAC, kolotoympas)  |  Θέμα: Turnigy 9X 9Ch Transmitter
    Μεταπήδηση σε:  

    Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2011, Simple Machines
    Πολιτική απορρήτου

    TinyPortal v0.9.7 © Bloc
    Έγκυρη XHTML 1.0! Έγκυρα CSS!
    Δημιουργία σελίδας σε 0.073 δευτερόλεπτα. 29 ερωτήματα.