Aeromodelling GR  
For Greek Aeromodellers and our friends worldwide E-mail E-mail
304.201 μηνύματα σε 12.375 θέματα από 6.237 Μέλη / Τελευταίο μέλος: SKRIM
Καλώς όρισες, Επισκέπτη. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Χάσατε το email ενεργοποίησης;
Παρασκευή, 29 Μάρ 2024, 10:14:07

Σύνδεση με όνομα, κωδικό και διάρκεια σύνδεσης
Αναζήτηση:     Σύνθετη αναζήτηση
Ελληνικά English en Français in Deutch in Italiano
Καλώς όρισες, Επισκέπτη. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Χάσατε το email ενεργοποίησης;
Παρασκευή, 29 Μάρ 2024, 10:14:07

Σύνδεση με όνομα, κωδικό και διάρκεια σύνδεσης
    Πρόσφατα θέματα
    από Markhelis
    [Σήμερα στις 00:09]

    [Χθες στις 22:30]

    [Τετάρτη, 27 Μάρ 2024, 21:25:44]

    από afilos
    [Τετάρτη, 27 Μάρ 2024, 14:52:26]

    από hpergm
    [Τετάρτη, 27 Μάρ 2024, 10:46:22]

    [Τετάρτη, 27 Μάρ 2024, 07:32:40]

    από 3DJunk
    [Τρίτη, 26 Μάρ 2024, 16:49:01]

    [Κυριακή, 24 Μάρ 2024, 21:58:01]

    από chris 1975
    [Παρασκευή, 22 Μάρ 2024, 17:25:32]

    από dominicm
    [Τρίτη, 19 Μάρ 2024, 19:24:15]

    [Τρίτη, 19 Μάρ 2024, 17:48:59]

    [Δευτέρα, 18 Μάρ 2024, 23:05:57]

    από viper1
    [Κυριακή, 17 Μάρ 2024, 13:18:58]

    [Κυριακή, 17 Μάρ 2024, 12:46:42]

    [Σάββατο, 16 Μάρ 2024, 15:32:06]
    Google search


    WWW
    Aeromodelling GR
    Μέλη
    Σύνολο μελών: 6237
    Τελευταίο: SKRIM
    Στατιστικά
    Σύνολο μηνυμάτων: 304201
    Σύνολο θεμάτων: 12375
    Online σήμερα: 194
    Online έως τώρα: 959
    (Κυριακή, 18 Οκτ 2020, 16:30:52)
    Συνδεδεμένοι χρήστες
    Μέλη: 2
    Επισκέπτες: 54
    Συνολικά: 56
    Στυλ εμφάνισης

    Σελίδες: [1]     Κάτω
    Εκτύπωση
    Αποστολέας Θέμα: Νέος αερομοντελιστής  (Αναγνώστηκε 2685 φορές)
    Άγγελος Παπαδημητρίου
    Aeromodeller
    *
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 6


    « στις: Τρίτη, 22 Ιούν 2010, 09:13:53 »

    Καλημέρα,
    Είμαι ο Άγγελος, νέος στο φόρουμ, νέος και στον αερομοντελισμό. Από μικρός ήθελα να ασχοληθώ με τον αερομοντελισμό αλλά μέχρι τώρα δεν τα κατάφερα. Είμαι 33 χρονών ελπίζω να μην είναι αργά. Λόγω ότι οι κατασκευές μου αρέσουν αποφάσισα να φτιάξω τον Τηλέμαχο. Έχω στείλει μήνυμα στον κ. Γιάννη Κωσταντακάτο για να μου στείλει τα σχέδια . Εδώ και μερικές μέρες διαβάζω το βιβλίο του και έχω ενθουσιαστεί, μέσα σε πολύ λίγο χρόνο άρχισα να καταλαβαίνω αρκετά γύρο από τον αερομοντελισμό. Θα ήθελα να ευχαριστήσω τον κ. Γιάννη για την άμεση απάντηση του στο προσωπικό μήνυμα μου, και την βοήθεια που μου προσέφερε μέσα από το βιβλίο του.

    Αυτό που θα ήθελα να σας ρωτήσω είναι τι γίνετε μετά την κατασκευή του Τηλέμαχου; Μήπως πρέπει να πάρω κάποιο simulator; Τι γνώμη έχετε; Έχετε κάτι να μου προτείνετε; Δεν έχω πετάξει πότε μου.

    Ευχαριστώ,
    Άγγελος Παπαδημητρίου
    Καταγράφηκε
    Hobby-Shop.gr
    Aeromodeller Jr. member
    **
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 61



    WWW
    « Απάντηση #1 στις: Τρίτη, 22 Ιούν 2010, 09:49:29 »

    καλώς ήρθες στην οικογένεια 'Αγγελε, όλοι οι παλιοί περάσαμε απο το στάδιο της κατασκευής μας έκανε να κατανοήσουμε καλύτερα τον μοντελισμό και τη πτήση γενικότερα. Ο εξομειωτής σίγουρα βοηθάει αν εισαι αποφασισμένος ότι δε θες να σε βοηθήσει κάποιος εμπειρος, αλλά να ξέρεις οτι θα πετάξεις πολύ σύντομα αν πας με κάποιον έμπειρο.
    Καταγράφηκε
    Thanos Mouchos
    Aeromodeller Full Member
    ***
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 223


    KEEP CALM AND FLY HIGH


    « Απάντηση #2 στις: Τρίτη, 22 Ιούν 2010, 11:58:51 »

    καλημερα Αγγελε και καλωσηρθες στο forum μας.....ουτε εγω ειμαι πολυ εμπειρος ειμαι 15 χρονων και ασχολουμαι με το πτητικο κομματι 4 χρονια ενς με το κατασκευαστικο κομματι το τελευταιο χρονο.....επειδη δεν απεχουν πολλα χρονια απο τοτε που ημουν και εγς καινουργιος.....εχω να πω οτι κανεις πολυ καλα που διαβαζεις το βιβλιο του jkon θα σε βοηθησει πολυ....οσο για τον εξομειωτη ειναι σιγουρο οτι θα σε βοηθησει να παρεις μια γευση του τι παιζει....και βεβαια να βελτιωθεις και να δοκιμασεις νεα πραγματα χωρις να φοβασε τα σπασιματα...... αλλα πιστευω οτι ειναι καλυτερο να βρεις εναν κοντινο συλλογο οπου θα υπαρχουν ανθρωποι να σε βοηθησουν......και πιστευω οτι θα μαθεις να πετας πιο γρηγορα αν καποιος σου δειξει...... παρα μονος σου με τον εξομειωτη..... σου ευχομαι καλη συνεχεια και περιμενουμε φωτο απο την κατασκευη.... και φυσικα οτι βοηθεια χρειαστεις......εδω ειμαστε

    φιλικα,
    Θάνος
    Καταγράφηκε
    Χρήστος Καΐτσας
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 1.849


    I LoVe <3 <3 FreeStyLe & AeRomuSicaL....


    WWW
    « Απάντηση #3 στις: Τρίτη, 22 Ιούν 2010, 13:46:45 »

    Kαλωσηρθες Αγγελε στο forum μας και απο εμενα!!!Το ονομα μ ειναι Χρηστος , ειμαι 15 ετων απο Πατρα!Λοιπον κατα την αποψη μ αρχιζεις τελεια.Το βιβλιο του θειου Γιαννη ειναι απιστευτο, μαθαινει τα παντα για τν αερομοντελισμο ωστε καποιος να καταλαβει ευκολα πιο πολλες γνωσεις για  τ hobby μας και να εισελθει καλυτερα σ αυτο.Κανεις πολυ καλα π αρχιζεις με κατασκευη, υπομονη , ευχαριστηση , μερακι και ολα μια χαρα.Μεσο της κατασκευης θα διδαχτεις και παρα μα παρα πολλα πραγματα.Οσο για τ αεροπλανο π επελεξες ειναι η καλυτερη επιλογη για να αρχισεις.Εγω εχω μεινει απιστευτα ευχαρηστημενος απο τν Τηλεμαχο για να καταλαβεις εχω 5 !!!! laugh laugh laugh Και οταν αρχισεις την κατασκευη θελουμε φωτο κλπ. ξερεις.Καλη κατασκευη!!! Thumbs up Τωρα για τ πως θα μαθεις.Λοιπον πχ.εγω εμαθα απο sim.Βεβαια πιστευω πως καλυτερα ειναι να αρχισεις με καποιον εμπειρο διπλα σ θα σ μαθει κ αρκετα πραγματα επανω στο αντικειμενο.Καλο θα ηταν ομως να χρησιμοποιηθει λιγο sim , για ν μαθεις λιγο τα stick να λυθουν λιγο τα χερια.Γτ ισως απευθειας στον αερα ν σ φανει λιγο δυσκολο.Ενω αν εχεις παιξει λιγο sim σιγουρα τα πραγματα θα ειναι πολυ καλυτερα.Ομως κατα την αποψη μ καλο ειναι και στην πορεια του αερομοντελισμου αφου εχεις μαθει να πετας ν παιζεις sim γιατι ετσι ανεβαινεις πολυ πιο γρηγορα τα σταδια.Δηλαδη σε μικρο χρονικο διιαστημα θα βλεπεις αρκετα μεγαλες διαφορες στο πως πετας.Και εννοειται πως διαφορα ακροβατικα θα τα μαθαινεις στο sim και μεταα θα τ κανεις στο αεροπλανο σ πολυ πιο ευκολα.Οτι βοηθεια χρειαστεις ολοι ειμαστε διαθεσιμοι.Καλο θα ηταν ν αναφερεις απο που εισαι , μηπως βρεθει καποιος απο την περιοχη σ ωστε να σ βοηθησει.Και παλι καλωσηρθες!!!
    Φιλικα,Χρηστος!!! Χαμόγελο
    Καταγράφηκε

    Fly it like a Bitch... Land it like a Lady !! Wink
    Άγγελος Παπαδημητρίου
    Aeromodeller
    *
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 6


    « Απάντηση #4 στις: Τρίτη, 22 Ιούν 2010, 14:39:50 »

    Καλησπέρα,
    Σας ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις σας.
    Μένω στην Μεταμόρφωση υπάρχει κάποιο σωματείο κοντά στην περιοχή μου;
    Καταγράφηκε
    Άγγελος Παπαδημητρίου
    Aeromodeller
    *
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 6


    « Απάντηση #5 στις: Παρασκευή, 25 Ιούν 2010, 08:39:08 »

    Χθες έλαβα τα σχέδια του Τηλέμαχου  Cheesy

    Ευχαριστώ τον κ. Γιαννή (jkon) για τα σχέδια. Θα επιστρέψω με φωτογραφίες από την κατασκευή.

    Καλημέρα
    Καταγράφηκε
    Kiril
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 1.210


    « Απάντηση #6 στις: Παρασκευή, 25 Ιούν 2010, 11:11:34 »

    Καλως ηλθες στη μεγαλη παρεα μας Αγγελε. Thumbs up
    Ξεκινα και εμεις εδω ειμαστε.
    Γνωμη μου ειναι να φτιαξεις μεγαλο μοντελο ειναι ποιο ευκολα στον χειρισμο.
    Ο εξωμειωτης βοηθαει αλλα μην περιμενεις και πολλα.
    Καταγράφηκε
    Σελίδες: [1]     Πάνω
    Εκτύπωση
    Aeromodelling GR  |  Forum  |  Αεροπλάνα R/C - Καύσιμο  |  Εκπαιδευτικά - Πως θα ξεκινήσω  |  Θέμα: Νέος αερομοντελιστής
    Μεταπήδηση σε:  

    Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2011, Simple Machines
    Πολιτική απορρήτου

    TinyPortal v0.9.7 © Bloc
    Έγκυρη XHTML 1.0! Έγκυρα CSS!
    Δημιουργία σελίδας σε 0.04 δευτερόλεπτα. 28 ερωτήματα.