Aeromodelling GR  
For Greek Aeromodellers and our friends worldwide E-mail E-mail
304.321 μηνύματα σε 12.378 θέματα από 6.238 Μέλη / Τελευταίο μέλος: JasonCrent
Καλώς όρισες, Επισκέπτη. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Χάσατε το email ενεργοποίησης;
Τρίτη, 16 Απρ 2024, 07:30:16

Σύνδεση με όνομα, κωδικό και διάρκεια σύνδεσης
Αναζήτηση:     Σύνθετη αναζήτηση
Ελληνικά English en Français in Deutch in Italiano
Καλώς όρισες, Επισκέπτη. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Χάσατε το email ενεργοποίησης;
Τρίτη, 16 Απρ 2024, 07:30:16

Σύνδεση με όνομα, κωδικό και διάρκεια σύνδεσης
    Πρόσφατα θέματα
    από Yiannis_S
    [Χθες στις 23:14]

    από Markhelis
    [Χθες στις 14:02]

    από chris 1975
    [Σάββατο, 13 Απρ 2024, 11:21:01]

    από tasospap
    [Σάββατο, 13 Απρ 2024, 09:47:39]

    [Παρασκευή, 12 Απρ 2024, 17:02:03]

    [Τετάρτη, 10 Απρ 2024, 20:51:06]

    [Τετάρτη, 10 Απρ 2024, 12:49:07]

    από hpergm
    [Τετάρτη, 10 Απρ 2024, 08:22:03]

    από Yiannis_S
    [Τρίτη, 9 Απρ 2024, 00:01:58]

    από jjkor
    [Δευτέρα, 8 Απρ 2024, 00:59:23]

    [Πέμπτη, 4 Απρ 2024, 22:49:28]

    από dominicm
    [Δευτέρα, 1 Απρ 2024, 12:53:25]

    [Κυριακή, 31 Μάρ 2024, 23:37:58]

    από panyaek
    [Κυριακή, 31 Μάρ 2024, 19:13:03]

    [Πέμπτη, 28 Μάρ 2024, 22:30:14]
    Google search


    WWW
    Aeromodelling GR
    Μέλη
    Σύνολο μελών: 6238
    Τελευταίο: JasonCrent
    Στατιστικά
    Σύνολο μηνυμάτων: 304321
    Σύνολο θεμάτων: 12378
    Online σήμερα: 54
    Online έως τώρα: 959
    (Κυριακή, 18 Οκτ 2020, 16:30:52)
    Συνδεδεμένοι χρήστες
    Μέλη: 4
    Επισκέπτες: 36
    Συνολικά: 40
    Στυλ εμφάνισης

    Σελίδες: 1 ... 22 23 24 [25] 26 27 28 ... 41     Κάτω
    Εκτύπωση
    Αποστολέας Θέμα: Hobbycity, καθυστέρηση στις παραγγελίες...  (Αναγνώστηκε 177033 φορές)
    PaNt
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 8.613


    Προσωπικη μου γνωμη,δεν επιβαλλω σε κανενα και τπτ


    WWW
    « Απάντηση #360 στις: Κυριακή, 6 Φεβ 2011, 14:25:57 »

    Στο USPS αρχικά παίρνεις έναν αριθμό αποστολής από το υποκατάστημα, τον οποίο υποβάλλεις αργότερα στο εθνικό κεντρικό και παίρνεις tracking number. Αυτά έμαθα το καλοκαίρι από την εμπειρία αποστολής επιστολών σε αεραθλητές αλεξιπτώτου πλαγιάς για έκδοση βίζας.

    Δν ξερω για αριθμο αποστολης απλα λεω οτι απο συγκριμενα καταστηματα οτι περνω το tracking number μεσα σε 15-30min μερικες φορες και σου λεει οτι η USPS ειδοποιηθηκε για την αποστολη δεματος..! και με τον αεριθμο αυτο τρακατω κανονικα την παραγγελεια..!
    Καταγράφηκε
    Markhelis
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 6.202


    Προσέχουμε για να έχουμε!!!


    « Απάντηση #361 στις: Κυριακή, 6 Φεβ 2011, 14:51:09 »

    Βρε παιδιά μην κάνουμε σενάρια επιστημονικής  Στριφογύρισμα ματιών φαντασίας.

    Στα ταχυδρομεία όλου του κόσμου πνίγονται στην δουλειά και τα tracking numbers δίνονται με σειρά παράδοσης στο εκάστοτε ταχυδρομικό γραφείο. Κάθε καταχώρηση περιλαμβάνει αποστολέα, παραλήπτη, κόστος αποστελλομένων, ημερομηνία παράδοσης και κόστος αποστολής. Παντού σου λένε (και από Ελλάδα προς εξωτερικό) οτι θέλει μια δυο μέρες για να εμφανιστεί στο tracking site, καμμιά φορά περισσότερο. Φαντάζεστε ο υπάλληλος του ταχυδρομείου να γυρνάει πίσω, να ψάχνει να βρει το νούμερο και να συμπληρώνει τα υπόλοιπα στοιχεία εκ των υστέρων;

    Σημαντικές καθυστερήσεις έχουν παρατηρηθεί μετά τις παραδόσεις εκρηκτικών με πακέτα courier, λόγω ελέγχων. Οπως σημαντική ταλαιπωρία έχει προστεθεί για τους χρήστες στο διαδίκτυο για προστασία από spammers (κυρίως) και hackers.

    Δεν είναι σενάρια επιστημονικής φαντασίας αλλά αληθινά, αν ήταν επιστημονικής θα είχα
    γίνει συγγραφέας και θα τα οικονομούσα!! Wink
    Πως εξηγείτε το γεγονός (μου έχει τύχει) να πουλιέται μέσο Ebay ένα προϊόν και στην ίδια
    σελίδα, εκεί που γίνεται η περιγραφή του προϊόντος να σου έχει και το  tracking number.
    Σκέψου πριν ακόμα το αγοράσεις!!!  Ποοολύ άνεση
    Μου έχει τύχει και αυτό που αναφέρει ο Παύλος, σου λέει το ταχυδρομείο ότι λάβαμε ηλεκτρονική ειδοποίηση
    με το τάδε tracking number αλλά ακόμα δεν έχουμε παραλάβει το δέμα.
    Εγώ κ. Κωστόπουλε αυτή την διαπίστωση έκανα και αυτό είπα, τώρα περί "σενάρια επιστημονικής φαντασίας"
    είναι καλύτερα να μην διατυπώνονται από επίσημα χείλη!!!  Wink

    Φιλικά
    Μάρκος
    Καταγράφηκε
    johnraptor
    Aeromodeller Sr. Member
    ****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 413



    « Απάντηση #362 στις: Κυριακή, 6 Φεβ 2011, 17:12:47 »

    ta tracking number  όπιο μαγαζί η ιδιώτησ μπορεί να πάει στο ταχυδρομείο και να του δωσουν μπλοκακι  με αριθμούσ trucking  για να λιγοστευει η δουλειά των υπαλλήλν έτσι μη σας φαίνεται περίεργο αππάντηση στο truck number  για να μπορείισ να δεισα την πορεία του δέματον μόνο όταν σκαναριστεί απο το τοπικό ταχυδρομείο που θα δοθεί το δέμα.όταν σου δώσει τρθψκ νυμβερ δεν πάει να πει ότι τον έβαλε το ταχυδρομείο η η μεταφορική εταιρία.
    Καταγράφηκε
    Markhelis
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 6.202


    Προσέχουμε για να έχουμε!!!


    « Απάντηση #363 στις: Κυριακή, 6 Φεβ 2011, 18:49:39 »

    ta tracking number  όπιο μαγαζί η ιδιώτησ μπορεί να πάει στο ταχυδρομείο και να του δωσουν μπλοκακι  με αριθμούσ trucking  για να λιγοστευει η δουλειά των υπαλλήλν έτσι μη σας φαίνεται περίεργο αππάντηση στο truck number  για να μπορείισ να δεισα την πορεία του δέματον μόνο όταν σκαναριστεί απο το τοπικό ταχυδρομείο που θα δοθεί το δέμα.όταν σου δώσει τρθψκ νυμβερ δεν πάει να πει ότι τον έβαλε το ταχυδρομείο η η μεταφορική εταιρία.

    Σωστός!!  Thumbs up
    Αυτό είπα και εγώ φίλε μου και μου την "πέσανε."   Εκπληξη   Grin
    Ηθελα να καταλάβουν τα παιδιά που οφείλεται ένα μέρος της αργοπορίας των δεμάτων τους. Wink 
    Καταγράφηκε
    Κώστας Κωστόπουλος
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 2.864


    AKA "agridoc"


    WWW
    « Απάντηση #364 στις: Κυριακή, 6 Φεβ 2011, 19:28:54 »

    Συνεννοήθηκα με υπεύθυνο μεγάλης εταιρείας courier και η απάντηση είναι η εξής.

    Για να γλιτώσει ταλαιπωρία, σε πελάτες με ιδιαίτερη κίνηση, από ορισμένες εταιρείες, μπορεί να δοθεί περιορισμένη πρόσβαση στο σύστημα και να γίνει ηλεκτρονική καταχώρηση, όπως και να δοθεί tracking number, ΠΡΙΝ παραδοθεί στα γραφεία της εταιρείας courier. Θεωρητικά μπορεί να μην ταχυδρομηθεί ποτέ. Η ημερομηνία παράδοσης καταχωρείται με την παράδοση και από εκεί ξεκινάει η δουλειά της εταιρείας courier ή του ταχυδρομείου και η καταγραφή της πορείας (tracking).

    Αυτό λοιπόν μπορεί να γίνει και κακώς το χαρακτήρισα σενάριο επιστημονικής φαντασίας, αν και ο χαρακτηρισμός κυρίως αφορούσε την υπόθεση οτι γίνεται σκόπιμα για να εξαπατηθεί  ο παραλήπτης. Οπως όμως διευκρινίστηκε, εξέλιξη είναι και δεν έχει σκοπό την παραπλάνηση του παραλήπτη αλλά κέρδος στον χρόνο και διαδικασία συνδιαλλαγής αποστολέα - ταχυδρομείου.
    Καταγράφηκε

    Πριν κάνετε ερώτηση: Ψάξατε στο Aeromodelling GR ή στο Βιβλίο του jkon;
    Μην κάνετε χαρακτηρισμούς και άσχημα σχόλια, αν μη τι άλλο, συγκρατηθείτε για το καλό του χόμπυ μας.
    Markhelis
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 6.202


    Προσέχουμε για να έχουμε!!!


    « Απάντηση #365 στις: Δευτέρα, 7 Φεβ 2011, 00:31:56 »

    Συνεννοήθηκα με υπεύθυνο μεγάλης εταιρείας courier και η απάντηση είναι η εξής.

    Για να γλιτώσει ταλαιπωρία, σε πελάτες με ιδιαίτερη κίνηση, από ορισμένες εταιρείες, μπορεί να δοθεί περιορισμένη πρόσβαση στο σύστημα και να γίνει ηλεκτρονική καταχώρηση, όπως και να δοθεί tracking number, ΠΡΙΝ παραδοθεί στα γραφεία της εταιρείας courier. Θεωρητικά μπορεί να μην ταχυδρομηθεί ποτέ. Η ημερομηνία παράδοσης καταχωρείται με την παράδοση και από εκεί ξεκινάει η δουλειά της εταιρείας courier ή του ταχυδρομείου και η καταγραφή της πορείας (tracking).

    Αυτό λοιπόν μπορεί να γίνει και κακώς το χαρακτήρισα σενάριο επιστημονικής φαντασίας, αν και ο χαρακτηρισμός κυρίως αφορούσε την υπόθεση οτι γίνεται σκόπιμα για να εξαπατηθεί  ο παραλήπτης. Οπως όμως διευκρινίστηκε, εξέλιξη είναι και δεν έχει σκοπό την παραπλάνηση του παραλήπτη αλλά κέρδος στον χρόνο και διαδικασία συνδιαλλαγής αποστολέα - ταχυδρομείου.

    Κατά την ταπεινή μου γνώμη, ούτε και σε αυτό αρμόζει ο χαρακτηρισμός σας. 
    Αν δεν είναι "σκόπιμη εξαπάτηση" για λογαριασμό τους τότε τι είναι??  idiot2
    Είναι από την μια πλευρά η ευκολία που τους δίνει να έχουν από πριν το tracking number, αλλά δεν σε "εξαπατάει"
    όταν στον λογαριασμό σου εμφανίζεται ότι το δέμα έφυγε από το κατάστημα με το τάδε tracking number και
    ενώ στην πραγματικότητα δεν έχει φύγει??  Εχω στείλει, πριν καταλάβω τι παίζεται, πολλά email στο
    ταχυδρομείο τους, με το ερώτημα "γιατί δεν εμφανίζεται το δέμα μου στα κομπιούτερ τους ενώ έχει φύγει από
    τον αποστολέα ημέρες πριν", αυτοί μου απαντούν ότι πρέπει μόνο ο πωλητής να ερευνήσει για το δέμα.
    Ετσι γίνονται και τα ταχυδρομεία "συνεργοί" στην "εξαπάτηση" για να υποστηρίξουν τους πελάτες τους.
    Ας μην το κουράσουμε άλλο, εγώ ήθελα απλά να διαφωτίσω μερικά πράγματα πάνω στις καθυστερήσεις
    των παραγγελιών, για να καταλάβουν οι φίλοι μας που οφείλονται μέχρι σε ένα βαθμό οι καθυστερήσεις. Thumbs up 

    Φιλικά
    Μάρκος


     

     
    Καταγράφηκε
    stamatis
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 742



    « Απάντηση #366 στις: Τετάρτη, 9 Φεβ 2011, 23:16:04 »

    29-1-11 αγορασα εναν βενζινοκινητηρα και μολις χτες 8-2-11 εφυγε για Ελλαδα Αυτοεξηγούμενο

    μεχρι να φτασει λεω να ξεκινησω το πλεξιμο...
    5-6 πουλοβερακια τα προλαβαινω Ποοολύ αστείο
    Καταγράφηκε

    <<Οποιος νομιζει οτι κρεμομαστε απο τα αρ**δια του, ας τα κοψει για να πεσουμε!!!>>
    pissas
    Aeromodeller Sr. Member
    ****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 443


    « Απάντηση #367 στις: Τετάρτη, 9 Φεβ 2011, 23:21:07 »

    29-1-11 αγορασα εναν βενζινοκινητηρα και μολις χτες 8-2-11 εφυγε για Ελλαδα Αυτοεξηγούμενο

    μεχρι να φτασει λεω να ξεκινησω το πλεξιμο...
    5-6 πουλοβερακια τα προλαβαινω Ποοολύ αστείο
    19/1 παρηγγειλα, 29 εσταλει, τη δευτερα, 7/2 το παρελαβα. υποθετω σε 10 μερες θα ειναι εδω ...
    Καταγράφηκε

    esky kob
    copter x 450 se v2
    copterx 450 pro  belt
    eflite msr
    rjx xtream 50
    skype: LandTamer
    stamatis
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 742



    « Απάντηση #368 στις: Πέμπτη, 10 Φεβ 2011, 05:19:58 »

    29-1-11 αγορασα εναν βενζινοκινητηρα και μολις χτες 8-2-11 εφυγε για Ελλαδα Αυτοεξηγούμενο

    μεχρι να φτασει λεω να ξεκινησω το πλεξιμο...
    5-6 πουλοβερακια τα προλαβαινω Ποοολύ αστείο
    19/1 παρηγγειλα, 29 εσταλει, τη δευτερα, 7/2 το παρελαβα. υποθετω σε 10 μερες θα ειναι εδω ...
    απο το στομα σου και στου Κινεζου το αυτι!!! Huh
    Καταγράφηκε

    <<Οποιος νομιζει οτι κρεμομαστε απο τα αρ**δια του, ας τα κοψει για να πεσουμε!!!>>
    Σωκράτης Δαμουλάκης
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 572


    AKA canopus


    WWW
    « Απάντηση #369 στις: Πέμπτη, 10 Φεβ 2011, 09:27:10 »

    18/01/2011 η παραγγελια....ποτε μεχρι και  σημερα δεν εφυγε...και μη μου πειτε να αρχισω το πλεξιμο γιατι θα ντυσω ολοκληρο το ελληνικο στρατο μεχρι και αν παραλαβω.. laugh laugh
    Καταγράφηκε

    ΤΡΕΛΟΣ ΓΙΑ ΑΕΡΟΒΙΝΤΕΟΣΚΟΠΗΣΗ...
    thomasgen
    Aeromodeller
    *
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 12


    « Απάντηση #370 στις: Πέμπτη, 10 Φεβ 2011, 10:44:47 »

    18/01/2011 η παραγγελια....ποτε μεχρι και  σημερα δεν εφυγε...και μη μου πειτε να αρχισω το πλεξιμο γιατι θα ντυσω ολοκληρο το ελληνικο στρατο μεχρι και αν παραλαβω.. laugh laugh
    Ξεκίνησε να δούμε αν θα προλάβεις ?
    Καταγράφηκε
    arkas
    Aeromodeller Full Member
    ***
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 131



    « Απάντηση #371 στις: Πέμπτη, 10 Φεβ 2011, 10:54:31 »

    Παιδιά σήμερα έλαβα ένα μαιλ που περίμενα καιρό απο κίνα άσχετο βέβαια με το μοντελισμό και μου είπαν οτι είχαν το   Chinese Spring Festival holiday. δεν ξέρω όμως αν η καθηστέριση του κινέζου οφείλεται σε αυτό!
    Καταγράφηκε
    newbie
    Aeromodeller Sr. Member
    ****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 486



    « Απάντηση #372 στις: Πέμπτη, 10 Φεβ 2011, 12:23:56 »

    Μιας και το θέμα έχει να κάνει με τον Κινέζο, ένα σχόλιο.
    Υπάρχει ένα κουμπάκι Price War με το οποίο αναφέρεις αν έχεις βρει σε άλλο κατάστημα σε πιο χαμηλή τιμή το συγκεκριμένο αντικείμενο.
    Από περιέργεια το δοκίμασα και αντικείμενο μέχρι προχθές αξίας 28$ σήμερα έπεσε μόλις στα 10$.

    Τα συμπεράσματα είναι δύο:
    1) Ακόμα και οι Κινέζοι έχουν μεγάλο ποσοστό κέρδους σε κάποια αντικείμενα ασχέτως της χαμηλής, για τα δικά μας δεδομένα, τιμής.
    2) Αν αρχίσουμε να χρησιμοποιούμε αυτά τα κουμπάκια που υπάρχουν σε αρκετά eshops θα κερδίσουμε ακόμα καλύτερες τιμές κι έτσι θα είμαστε ευχαριστημένοι τόσο οι μοντελιστές όσο και οι μεσάζοντες(τα καταστήματα).
    Καταγράφηκε
    George Tokalatsidis
    Aeromodeller Full Member
    ***
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 172


    WWW
    « Απάντηση #373 στις: Πέμπτη, 10 Φεβ 2011, 13:57:04 »

    Eγώ παίδες ότι έχω παραγγείλει μέχρι σήμερα (γύρω στις 9 παραγγελίες) απο hobbyking ή hobbycity , πάντα κάνει γύρω στις 10 με 15 μέρες....και δεν έχουν αργήσει ποτέ... Είναι αλήθεια ότι εχουν κάποιες γιορτές τώρα και τα ταχυδρομεία τους είναι κλειστά.... Δεν ξέρω αν οφείλετε εκεί η καθυστέρηση. Πάντως  για μένα είναι απο τους ποιο αξιόπιστους...  Thumbs up
    Καταγράφηκε

    Αεροπλάνο αξία: 258 ευρώ.
    Μηχανή αξία: 300 ευρώ.
    Τηλεκατεύθυνση αξία: 350 ευρώ.
    Παρελκόμενα αξία: 70 ευρώ.
    Το να φτιάξεις μόνος σου το δικό σου μικρό αεροπλάνο και να το πετάξεις στα ουράνια αξία: Α Ν Ε Κ Τ Ι Μ Η Τ Η

    George Tokalatsidis
    http://www.aerolesxi.gr
    Σωκράτης Δαμουλάκης
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 572


    AKA canopus


    WWW
    « Απάντηση #374 στις: Παρασκευή, 11 Φεβ 2011, 09:11:26 »

    Eγώ παίδες ότι έχω παραγγείλει μέχρι σήμερα (γύρω στις 9 παραγγελίες) απο hobbyking ή hobbycity , πάντα κάνει γύρω στις 10 με 15 μέρες....και δεν έχουν αργήσει ποτέ... Είναι αλήθεια ότι εχουν κάποιες γιορτές τώρα και τα ταχυδρομεία τους είναι κλειστά.... Δεν ξέρω αν οφείλετε εκεί η καθυστέρηση. Πάντως  για μένα είναι απο τους ποιο αξιόπιστους...  Thumbs up
    την καλημερα μου...12 παραγγελιες ...οι 10 αψογες σε 12 ημερες κρητη... η 11η 3 μηνες παραδωση...και η 12η απο 18/01/2011  ακομα καν δεν εχει φυγει απο χονκ κονκ...πλέον δεν μπορουμε να μιλαμε για αξιοπιστια...η λεξη συμπτωση πλεον δεν υπαρχει..Ελλαδιτσα και παλι Ελλαδιτσα...δηλαδη τι κερδισα ?? ναι μεν εχει φτηνονερα προιοντα αλλα εγω τι να το κανω ..μονο  τα νευρα που εχω παρει βλεποντας την παραγγελια μου να μην ερχεται δεν πληρονονται με τιποτα...εγω παντως οσο μπορω θα το φωναζω ..μακρυα απο αυτο το μαγαζι ...ετσι κ αλλιως καποια στιγμη θα την πατησετε δεν υπαρχει περιπτωση... Thumbs up Thumbs up
    Καταγράφηκε

    ΤΡΕΛΟΣ ΓΙΑ ΑΕΡΟΒΙΝΤΕΟΣΚΟΠΗΣΗ...
    Σελίδες: 1 ... 22 23 24 [25] 26 27 28 ... 41     Πάνω
    Εκτύπωση
    Aeromodelling GR  |  Forum  |  Η αγορά αερομοντελλιστικού υλικού  |  Ο Ελληνας αερομοντελλιστής και η αγορά υλικών (Συντονιστής: Serafim)  |  Θέμα: Hobbycity, καθυστέρηση στις παραγγελίες...
    Μεταπήδηση σε:  

    Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2011, Simple Machines
    Πολιτική απορρήτου

    TinyPortal v0.9.7 © Bloc
    Έγκυρη XHTML 1.0! Έγκυρα CSS!
    Δημιουργία σελίδας σε 0.053 δευτερόλεπτα. 28 ερωτήματα.