Aeromodelling GR  
For Greek Aeromodellers and our friends worldwide E-mail E-mail
304.329 μηνύματα σε 12.381 θέματα από 6.300 Μέλη / Τελευταίο μέλος: CharlesjeF
Καλώς όρισες, Επισκέπτη. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Χάσατε το email ενεργοποίησης;
Πέμπτη, 18 Απρ 2024, 03:48:00

Σύνδεση με όνομα, κωδικό και διάρκεια σύνδεσης
Αναζήτηση:     Σύνθετη αναζήτηση
Ελληνικά English en Français in Deutch in Italiano
Καλώς όρισες, Επισκέπτη. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Χάσατε το email ενεργοποίησης;
Πέμπτη, 18 Απρ 2024, 03:48:00

Σύνδεση με όνομα, κωδικό και διάρκεια σύνδεσης
    Πρόσφατα θέματα
    από Yiannis_S
    [Σήμερα στις 00:29]

    από Markhelis
    [Σήμερα στις 00:15]

    από dominicm
    [Χθες στις 13:52]

    από tsiou
    [Τρίτη, 16 Απρ 2024, 23:05:11]

    από dominicm
    [Τρίτη, 16 Απρ 2024, 14:57:47]

    από Yiannis_S
    [Δευτέρα, 15 Απρ 2024, 23:14:33]

    από chris 1975
    [Σάββατο, 13 Απρ 2024, 11:21:01]

    από tasospap
    [Σάββατο, 13 Απρ 2024, 09:47:39]

    [Παρασκευή, 12 Απρ 2024, 17:02:03]

    [Τετάρτη, 10 Απρ 2024, 20:51:06]

    [Τετάρτη, 10 Απρ 2024, 12:49:07]

    από hpergm
    [Τετάρτη, 10 Απρ 2024, 08:22:03]

    από Yiannis_S
    [Τρίτη, 9 Απρ 2024, 00:01:58]

    από jjkor
    [Δευτέρα, 8 Απρ 2024, 00:59:23]

    [Πέμπτη, 4 Απρ 2024, 22:49:28]
    Google search


    WWW
    Aeromodelling GR
    Μέλη
    Σύνολο μελών: 6300
    Τελευταίο: CharlesjeF
    Στατιστικά
    Σύνολο μηνυμάτων: 304329
    Σύνολο θεμάτων: 12381
    Online σήμερα: 51
    Online έως τώρα: 959
    (Κυριακή, 18 Οκτ 2020, 16:30:52)
    Συνδεδεμένοι χρήστες
    Μέλη: 1
    Επισκέπτες: 57
    Συνολικά: 58
    Στυλ εμφάνισης

    Σελίδες: 1 2 [Όλοι]     Κάτω
    Εκτύπωση
    Αποστολέας Θέμα: Raptor 50 συναρμολογιση & Γενικες ερωτισεις  (Αναγνώστηκε 7111 φορές)
    mrkaza
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 1.113


    « στις: Τετάρτη, 20 Δεκ 2006, 10:43:44 »

    Ξεκίνησα αυτό το θέμα κοντεύοντας να το τελειώσω με σκοπό να γράψω εγώ και όλοι τα λάθη που κάνανε κατά την κατασκευή χαζα ή μη .

    Θα συνεχίσω γράφοντας τα 2 ποιο χαζά και εκνευρίστηκα λάθη όπου με παίδεψαν πολύ και ένα που δεν με παίδεψε αλλα θα με παίδεψη στο μέλλον Sad .
     
    To manual http://www.thundertiger4u.com/manuals.php?osCsid=397fcb9a1792b1303dbc214204143f32

    Διαλεχτε το TItan
    « Τελευταία τροποποίηση: Παρασκευή, 5 Ιαν 2007, 15:02:02 από mrkaza » Καταγράφηκε

    mrkaza
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 1.113


    « Απάντηση #1 στις: Τετάρτη, 20 Δεκ 2006, 10:54:15 »

    Σελίδα 13 Flybar sub assemply στο σχέδιο φαίνεται ενα ρουλεμάν στο seasaw hub αλλά δεν έχει νούμερο αυτο το ρουλεμάν υπάρχει μέσα στο hub δεν το βάζετε εσείς αν σας εχει μείνει καποιο ρουλεμάν "όπως εμένα " δεν είναι απο εκεί πρέπει όταν θα μπει το hub(2)  και το arm bushing(3) να πέσουν μέσα στης πατούρες του flybar Χαμόγελο .

    επίσης στο ίδιο σημείο ΜΗΝ προσπαθείτε ν σταθεροποιήσετε το Hub (2) σφηγκοντας της βίδες ναι το έκανα και αυτό  idiot2 .
    Καταγράφηκε

    mrkaza
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 1.113


    « Απάντηση #2 στις: Τετάρτη, 20 Δεκ 2006, 11:03:51 »

    Σελιδες 18-19 ΜΗΝ κοιταξετε στη 19 πριν τελιωσετε την 18 θα εξιγισω παρακατω .

    Στη σελιδα 18 δεξια στο manual εχει σα μεγενθιση ενα λεβιε "Horn" οπου μιαζη πολυ με το Pitch push-pull lever  tickedoff εφαγα 1 ωρα προσπαθωντας να βρω πω το servo θα δωσει κηνιση μεσο ρουλεμαν  idiot2

    οσπου ξεκινησα να ξεφιλιζω το manual για να ηρεμισω Tongue οπου στην σελιδα 4 ανακαλιψα οτι ολα τα horn τα διχνει ετσι και οχι κυκλικα η αστερακια και ας λεει επανω jr - futaba και εχεισ της φωτογραφιες

    ειναι και αλλα αλλα δεν τα θυμαμε τωρα Χαμόγελο
    Καταγράφηκε

    harrysvr
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 679



    « Απάντηση #3 στις: Τετάρτη, 20 Δεκ 2006, 11:09:58 »

    Δεν ανοίγει το manual
    Καταγράφηκε
    mrkaza
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 1.113


    « Απάντηση #4 στις: Τετάρτη, 20 Δεκ 2006, 11:23:28 »

    Ανιγει μια σελιδα με ολα τα manual το TTR4853 einai to Titan ειναι μεγαλο 17 mb οποτε κανε save link as Χαμόγελο

    Συνεχιζω με ενα λαθος ακομα αυτο που θα με πεδεψη στο μελλον εβαζα locktite και στα ασφαλειας οπως επισεις εβαζα πολυ locktite και εχει γλυψει σε 2 ρουλεμαν τα οποια παραδοξος φενοντε να δουλεουν ok Χαμόγελο


    Ελπιζω να μην  γελατε με τα "χαζα " λαθη μου δλδ να μην ειναι τοσο χαζα οσο νομιζω Χαμόγελο σαν να λεμε δεν εκτυπωνη το pc  και στην ερωτηση τον εκτυπωτη τον εχετε βαλει στην πριζα να περνουμε την εξεις απαντιση μα καλα 1000 ευρω υπολογιστης δεν εκτυπωνη  idiot2 laugh To εχω ακουση παιδια με τα αυτια μου  tickedoff
    Καταγράφηκε

    vaggelish
    Aeromodeller
    *
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 20


    « Απάντηση #5 στις: Τετάρτη, 20 Δεκ 2006, 13:05:45 »

    ΔΕΣ ΤΗΝ ΠΑΡΑΚΑΤΩ ΔΙΕΥΘΥΝΣΗ http://www.raptortechnique.com/manual/manual_30-50-v2/index.html
    ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΙΔΙΟ ΜΕ ΤΟ ΤΙΤΑΝ.
    Καταγράφηκε
    mrkaza
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 1.113


    « Απάντηση #6 στις: Τετάρτη, 20 Δεκ 2006, 13:26:56 »

    φενεται καλλιτερο οντως Cheesy

     το θεμα το εκανα με σκοπο "ηλιθια λαθη " να αποφευχθουν Χαμόγελο και με ενα καλο manual αποφευγοονται Cheesy
    Καταγράφηκε

    mrkaza
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 1.113


    « Απάντηση #7 στις: Τετάρτη, 20 Δεκ 2006, 13:34:02 »

    Αναφερη για λυπαλνση στα ρουλεμαν στο head εμενα μου ειπαν ΠΟΥΘΕΝΑ ΓΡΑΣΟ ΛΑΔΙ κτλ ποιον να ακουσω ?
    Καταγράφηκε

    sfyris
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 2.031


    WWW
    « Απάντηση #8 στις: Τετάρτη, 20 Δεκ 2006, 13:59:21 »

    Καζα αν κατασκευαστικά είσαι σίγουρος ότι όλα είναι εντάξει τσούξτο φίλε μου να πετάξει μην το κοιτάς άλλο. Wink
    Καταγράφηκε

    Έχεις σκεφτεί ποτέ οτι δεν προσέλαβα τον γιο, τον αδερφό, τον ξάδερφο, το φίλο σου στην επιχείρησή μου επειδή εσύ κάνεις πλούσιο το κάθε κινεζάκι;
    mrkaza
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 1.113


    « Απάντηση #9 στις: Τετάρτη, 20 Δεκ 2006, 14:31:50 »

    Βασικα εχω ενα προβλημα ξεκινισα να βαζω τα servo με κλιστη κατευθηνση θελοντας να δω απλα της διαδρομες οχι τα κεντρα αλλα αλαζουν και αυτες εμαθα οποτε εκανα μια τρυπα στο νερο εχτες Sad .

    οσο για το τσουξιμο αφου το  ΣΚ θα εχει κρυο - βροχη "ετσι λεει ή ΕΜΥ " δεν θα το βιασο ωστε να το διπλο τσεκαρο .

    Παραμονη αν βρω παρεα να παμε μαζι μονος φοβαμε Sad θα το βαλω μπρωστα θα καψω 3-4 ντεποζιτα ανεβαζοντας ελαφρα σροφες αλλα χωρις να το σικωσο Χαμόγελο σκευτομαι να φτιαξω ενα idle up με μαχ +2 μοιρες ωστε να μην ανεβει αλα να δοσω γκαζια Χαμόγελο στεκι σαν ιδεα ?

     0% 3 % 5 % 7% 10% στο curve του pitch .

    και 2/1/2007 οπου εχω και γενελθια θα το τσουξω  σωστα  δεν θελω να μπει ο νεος χρονος και να ειναι σπασμενο αν γινει καμια μλκα.

    Επισεις θελω να κανω και μια βλακια Tongue θα το βαλω κατω απο το δεντρο θα το παρω την πρωτοχρονια θα το βαλω να φορτιζη και την ημερα τον γενελθιων μου θα παω να πεταξω το δωρο του αι βασιλη σα μικρο παιδι
    Καταγράφηκε

    Tsalg.
    Aeromodeller Sr. Member
    ****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 291



    « Απάντηση #10 στις: Τετάρτη, 20 Δεκ 2006, 14:42:57 »

    καλο κουραγιο buck2  και  περαστικα Cheesy Cheesy
    Καταγράφηκε
    sfyris
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 2.031


    WWW
    « Απάντηση #11 στις: Τετάρτη, 20 Δεκ 2006, 14:51:06 »

    Πααααααααει κάηκες και συ......καλώς ήρθες στο club  laugh
    Καταγράφηκε

    Έχεις σκεφτεί ποτέ οτι δεν προσέλαβα τον γιο, τον αδερφό, τον ξάδερφο, το φίλο σου στην επιχείρησή μου επειδή εσύ κάνεις πλούσιο το κάθε κινεζάκι;
    mrkaza
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 1.113


    « Απάντηση #12 στις: Τετάρτη, 20 Δεκ 2006, 15:08:48 »

    Σκτεκι το στρωσιμο χωρις μοιρες ?

    Δεν καικα ακομα εχω .... ακομα 68 lvl σε Χ2 server στο Lineage2 se 4 μηνες εδω καικα Tongue

    Οταν το κανω θα το καταλαβετε Χαμόγελο
    Ευχαριστω
    Καταγράφηκε

    ΚΥΡΝΙΚ
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 1.938


    « Απάντηση #13 στις: Τετάρτη, 20 Δεκ 2006, 15:44:22 »

    Πριν βγεις για την πρώτη σου πτήση έχεις να κάνεις τις τρεις παρακάτω ενέργειες :
    1ον) Να τσεκάρεις το Ε/Π,
    2ον) να τσεκάρεις το Ε/Π και τέλος
    3ον) να ξανατσεκάρεις Ε/Π
    (Η βιασύνη δεν είναι σύμμαχος στα Ε/Π)

    Μετά είναι εύκολο. Βρίσκεις κάποιον που ξέρει για να σου το "σηκώσει" και να σου το ρυθμίσει με τιμές στο normal mode για αρχάριο.

    Και πάλι περαστικά.
    Καταγράφηκε
    mrkaza
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 1.113


    « Απάντηση #14 στις: Τετάρτη, 20 Δεκ 2006, 16:10:55 »

    Horns χρειαζετε κατι παραπανω απο το να κανει ολη την κινηση χωρις εμποδια και οσο γινετε εκμεταλεβομενη ολοκλιρη τη διαδρομη να μην κανεις πχ πληρες διαδρομη  στο 10%- 90% του stick αλλα στο 0-100% του stick ?

    Επισεις θα πρωσπαθισω να τηρισω τον εξεις κανονα που αν καταλαβα καλα ειναι σωστος οσο κοντιτερα βγενη η διαδρομη απο την μερια του servo και οσο μακριτερα απο την αλλη πλευρα ετσι κερδιζουμε σε ακριβεια και αν κανει πληρει διαδρομη πληρες γκαζι ελαχιστο γκαζι πχ ειμαστε οκ και καλιτερα απο το αν ειχαμε βαλει το ball link ποιο μακρια απο το κεντρο του servo  Σωστα ?
    Καταγράφηκε

    Billias
    Aeromodeller Full Member
    ***
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 115



    WWW
    « Απάντηση #15 στις: Τετάρτη, 20 Δεκ 2006, 16:34:37 »

    Σελίδα 13 Flybar sub assemply στο σχέδιο φαίνεται ενα ρουλεμάν στο seasaw hub αλλά δεν έχει νούμερο αυτο το ρουλεμάν υπάρχει μέσα στο hub δεν το βάζετε εσείς αν σας εχει μείνει καποιο ρουλεμάν "όπως εμένα " δεν είναι απο εκεί πρέπει όταν θα μπει το hub(2)  και το arm bushing(3) να πέσουν μέσα στης πατούρες του flybar Χαμόγελο .

    επίσης στο ίδιο σημείο ΜΗΝ προσπαθείτε ν σταθεροποιήσετε το Hub (2) σφηγκοντας της βίδες ναι το έκανα και αυτό  idiot2 .


    Φίλε mrkaza,

    Θα διαφωνήσω μαζί σου στο παραπάνω κομμάτι γιατί όπως βλέπω το σχέδιο είναι ξεκάθαρο πως θέλει ρουλεμάν το Seesaw Hub. Αλλά! όπως θα παρατηρήσεις και σε άλλες σελίδες! όταν δεν αναφέρει κάπου νούμερο σημαίνει πώς είναι αποσυναρμολογημένο! και επίσης σχεδόν σε όλα τα μεταλλικά μέρη τα ρουλεμάν επειδή είναι χωνευτά και σφηνώνουν, είναι περασμένα από την εταιρία! Οπότε πιστεύω πως δεν είναι λάθος γραμμένο κατά την άποψη μου. Ακόμη και ο συμπλέκτης είναι κολλημένος από την εταιρεία!


    Σελιδες 18-19 ΜΗΝ κοιταξετε στη 19 πριν τελιωσετε την 18 θα εξιγισω παρακατω .

    Στη σελιδα 18 δεξια στο manual εχει σα μεγενθιση ενα λεβιε "Horn" οπου μιαζη πολυ με το Pitch push-pull lever  tickedoff εφαγα 1 ωρα προσπαθωντας να βρω πω το servo θα δωσει κηνιση μεσο ρουλεμαν  idiot2

    οσπου ξεκινησα να ξεφιλιζω το manual για να ηρεμισω Tongue οπου στην σελιδα 4 ανακαλιψα οτι ολα τα horn τα διχνει ετσι και οχι κυκλικα η αστερακια και ας λεει επανω jr - futaba και εχεισ της φωτογραφιες

    ειναι και αλλα αλλα δεν τα θυμαμε τωρα Χαμόγελο

    Πιστεύω και εδώ πως είσαι λάθος. Η μάλλον δεν διάβασες καλά το manual όπως πρέπει να γίνετε από όλους όσους συναρμολογούν πολύπλοκες κατασκευές!
    Και από όσο ξέρω όλες οι εταιρίες (δεν έχω δοκιμάσει ακόμη servo JR) δίνουν δύο ακτινών Servo Horns όπως φαίνεται στο manual…

    Αυτό που έχω να πω είναι πως τα Ball Links πρέπει να έχουν το Thunder Tiger γραμμένο προς την έξω μεριά Linkage Ball. Και αυτό θα το παρατηρήσετε σε Κάθε εικόνα της TT, επίσης τα μικρά ball links έχουν από την μία μεριά ένα απλό Τ.

    Horns χρειαζετε κατι παραπανω απο το να κανει ολη την κινηση χωρις εμποδια και οσο γινετε εκμεταλεβομενη ολοκλιρη τη διαδρομη να μην κανεις πχ πληρες διαδρομη  στο 10%- 90% του stick αλλα στο 0-100% του stick ?

    Επισεις θα πρωσπαθισω να τηρισω τον εξεις κανονα που αν καταλαβα καλα ειναι σωστος οσο κοντιτερα βγενη η διαδρομη απο την μερια του servo και οσο μακριτερα απο την αλλη πλευρα ετσι κερδιζουμε σε ακριβεια και αν κανει πληρει διαδρομη πληρες γκαζι ελαχιστο γκαζι πχ ειμαστε οκ και καλιτερα απο το αν ειχαμε βαλει το ball link ποιο μακρια απο το κεντρο του servo  Σωστα ?

    Όταν θα κεντράρεις τα Servo με ανοικτή την κατεύθυνση. Δεν θα έχεις πρόβλημα στις άκρες!
    Τα όρια θα χρειαστεί να τα πειράξεις μόνο στο Pitch και στο Throttle! Και φυσικά εφόσον έχεις τα κατάλληλα εργαλεία για να ρυθμίσεις τις μοίρες στους έλικες.


    Καταγράφηκε

    Hosting Juice - The juicy way of hosting.
    mrkaza
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 1.113


    « Απάντηση #16 στις: Τετάρτη, 20 Δεκ 2006, 16:57:13 »

    Δεν ειπα οτι εκανα κατι σωστο αναφερα σημεια που ΕΚΑΝΑ λαθος και που ισως κανει καποιος αλλος  και με σκοπο να μην τα κανει καποιος αλλος απροσεχτος οπως εγω .

    Αν και πιστευω οτι μονο ανθιρωπινο σχεδιον δεν ειναι σχεδον πουθενα δεν βγαζεις ακρη αν δεν εχεις ιδεα για το πως δουλεβει κατι θα μπορουσε να το συναρμολογισει ενας εφηβος 15-16 χρονων ή καποιος που βλεπει για πρωτη φορα εληκοπτερο και του γυαλισε στο ματι .

    Δεν θεωρο δεδομενο τιποτα σε κατι που δεν γραφει πουθενα οτι απαιτη γνωσεις για να το φτιαξεις .

    Γνωση θεωρο ακομα και το οτι η βιδα βιδωνει προς τα δεξια ... απο την στιγμη που απευθινετε σε ΑΣΧΕΤΟ .

    Αν το manual αναφερωταν σε ανθρωπο που πρεπει να γνωριζη ποιο ειναι το Flybar ποιο ειναι το καθε τι θα επρεπε να γραφει με μεγαλλα γραματα εξω απο το κουτι ΑΤΤΕΝΤΙΟΝ MUST BE ASSEMPLED BY A TECHNISIAN αλιος ακομα και το ποιο χαζω πραγμα θεωριτε λογικο ακομα και το να βιδωνεις αριστερα της βιδες  οποτε πρεπει να αναφεροντε τα παντα οπως το οτι πχ οτι δεν εχει νουμερο ειναι προσιναρμολογιμενο με λενε Παναγιωτη και οχι πυθεια Cheesy .

    Ειμαι υπερβολικος αλλα ετσι ειναι δυστιχος

    Ps αυτη ειναι η γνωμη μου δεν παω κοντρα σε κανενα
    « Τελευταία τροποποίηση: Τετάρτη, 20 Δεκ 2006, 17:38:40 από mrkaza » Καταγράφηκε

    sfyris
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 2.031


    WWW
    « Απάντηση #17 στις: Τετάρτη, 20 Δεκ 2006, 17:41:07 »

    Σκτεκι το στρωσιμο χωρις μοιρες ?

    Δεν καικα ακομα εχω .... ακομα 68 lvl σε Χ2 server στο Lineage2 se 4 μηνες εδω καικα Tongue

    Οταν το κανω θα το καταλαβετε Χαμόγελο
    Ευχαριστω
    Βρε βρε βρήκα συμπαίκτη  laugh 30lvl ορκας στον official (TEON), 39lvl artisan επίσης official(TEON) clan DJs, 78lvl ορκας στον ULTIMATE (x5) έκλεισε τώρα clan DJs, 39lvl ορκας στον noobwars, 65lvl ορκας στον ZEUS. Κοίτα πώς ήμουν πριν κλείσει o Ultimate (μετά από πολυύύύύύύύ λειώσιμο). Φοράω Dark Krystal SET + 5 και DRAGON GRINDER HASTE + 5.



    * Ooonsso_forum.jpg (61.67 KB, 627x470 - εμφανίστηκε 356 φορές.)
    « Τελευταία τροποποίηση: Τετάρτη, 20 Δεκ 2006, 18:06:46 από sfyris » Καταγράφηκε

    Έχεις σκεφτεί ποτέ οτι δεν προσέλαβα τον γιο, τον αδερφό, τον ξάδερφο, το φίλο σου στην επιχείρησή μου επειδή εσύ κάνεις πλούσιο το κάθε κινεζάκι;
    Billias
    Aeromodeller Full Member
    ***
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 115



    WWW
    « Απάντηση #18 στις: Τετάρτη, 20 Δεκ 2006, 17:46:59 »

    Δεν θα προχωρήσω σε αντιπαραθέσεις, μιας και ο σκοπός είναι να γνωρίσουν οι νεώτεροι.

    Ξεφυλλίζοντας το Manual του ραπτοράκου μου, θυμήθηκα μια δυσκολία που βρήκα μπροστά μου, αλλά όχι στην συναρμολόγηση (αλλά στην σωστή τοποθέτηση…)

    Και που θα εστιάσω; Στο περίεργο ρουλεμάν που θα συναντήσετε στην συναρμολόγηση.
    Παράθεση
    Βήμα:11
    Σελίδα: 12

    Το ρουλεμάν που λέγεται Thrust Bearing, θέλει αρκετή προσοχή! Και για σίγουρη σωστή δουλειά παχυμετρο
    Επίσης στο manual λέει στην σελίδα 4

    Παράθεση

    Do not open all the bags at once. Open only the bag that is needed for the current assembly step.”
    Ακλουθώντας αυτή την συμβουλή δεν περνάμε στο επόμενο βήμα ΑΝ πρώτα δεν χρησιμοποιηθούν σωστά όλα τα εξαρτήματα που είχε η σακούλα. Και δεν περισσέψει Τίποτα!

    Και ξαναλέω την συμβουλή που άκουσα πριν πάρω τον ράπτορα.
    Πάμε τουαλέτα με το Manual και το διαβάζουμε ΣΥΝΕΧΕΙΑ, αρκετές φορές. πριν ανοίξουμε σακουλάκια!
    Καταγράφηκε

    Hosting Juice - The juicy way of hosting.
    sfyris
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 2.031


    WWW
    « Απάντηση #19 στις: Τετάρτη, 20 Δεκ 2006, 18:05:13 »

    Στην τουαλέτα επίσης αναπαριστούμε τα στικ πώς θα πετάει όταν πετάξουμε, αυτό το κάνουμε ακόμα και στον ύπνο μας......δεν ξέρω πώς αλλά πρέπει να το καταφέρετε όσοι ξεκινάτε.. buck2..πρέπει να ξυπνάς και να σε ρωτάει η γυναίκα αν έβλεπες όνειρο με ελικόπτερα  laugh
    Καταγράφηκε

    Έχεις σκεφτεί ποτέ οτι δεν προσέλαβα τον γιο, τον αδερφό, τον ξάδερφο, το φίλο σου στην επιχείρησή μου επειδή εσύ κάνεις πλούσιο το κάθε κινεζάκι;
    mrkaza
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 1.113


    « Απάντηση #20 στις: Τετάρτη, 20 Δεκ 2006, 18:29:31 »

    Σύμφωνο απόλυτα αλλά το πόση έγινε με σκοπό να εστιάσουμε σε λάθη που ίσως κάνει κάποιος γενικότερα  όχι εγω Χαμόγελο .

    Όσο για τα σακουλάκια πως κάποιος που δεν εχει ξαναδεί ελικόπτερο θα ξέρει με απόλυτη σιγουριά πιο σακουλάκι είναι για τι σελίδα 5 πχ ?

    Δεν γράφουν οι σακουλές κάτι γράφουν και δεν το είδα ?

    To Θέμα ομως δεν είναι να αποδείξουμε αν το manual είναι μετριότατο χαλιά ή  άριστο αλλά να βρούμε λάθη που πιθανόν να κάνει κάποιος όποτε και αναφέρω τα δικά μου Χαμόγελο .

    θα μπορούσα να λεω οτι το έφτιαξα δεν έκανα κανένα λάθος και να το παίζω μάγκας Αντί αυτό λεω τα λάθη που έκανα παραδεχόμενος οτι με βοήθησες παρά πολύ μέχρι που ήρθες από το σπίτι και κάναμε παρέα το 60 % + του heli Χαμόγελο  και φυσικα σε ευχαριστω παρτα μα παρα πολυ .

    έτσι έφτιαξα αυτό το μέρος για να  γράψουμε ολοι οτι λάθος κάναμε αν κάναμε κατά τι διάρκεια συναρμολόγησης που ξέρεις μπορεί να το κάνει και άλλος .

    Εξάλλου δεν είναι τυχαίο οτι για να δούνε αν ενα manual είναι καλό δεν θα βάλουν κάποιον μοντελιστη να το συναρμολογήσει αλα ενα τυχαίο Τελείως ΑΣΧΕΤΟ και θα του πουν διαβάζοντας το manual και έχοντας ολα τα εργαλεία να το φτιαξει  αν δεν το φτιάξει χρειάζεται βελτίωση .

    Τραγικό παράδειγμα ενεργοποιήσει Windows αισθάνομαι χαζός όταν άκουω το πόσο αναλυτικά «για εμένα» τα λεει αλλά για κάποιον άσχετο είναι χρήσιμο αυτό θεωρώ σωστό παρόλα αυτά έχω παει σε πελάτη που αγόρασε νεο pc για αυτό το πράγμα γιατί κάποιος δεν το κατάφερε ...

    Οπότε το αν κάτι είναι απλό εχει να κάνει με το τι εμπειρίες έχουμε αν ήμασταν όλοι το ίδιο καλοί σε όλα τοτε δεν θα είχαμε άλλον αθλητή στα 100μ αλλο στα 1000μ αλλο στο μαραθώνιο ούτε καλό τεχνικό ή καλο προγραμματιστή κάπου έχουμε έφεση κάπου οχι .

    Εγώ έχω και δυσλεξία όποτε ίσως να δυσκολεύομαι λιγο παραπάνω «δεν τα παω καλά με τον γραπτό λόγο» αλλά δεν νομίζω οτι αυτό με καθιστά ανίκανο να έχω ενα Heli , όποτε ενα manual καλο ειναι να είναι απλό και κατανοητό ακομα και στον χαζο η καθε Thunder Tiger δεν φτιάχνει ενα προϊών για τους ελάχιστους που το κατέχουν αυτοι θα το φτιάξουν και από σχέδιο .
    Καταγράφηκε

    levao
    Aeromodeller Jr. member
    **
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 71



    « Απάντηση #21 στις: Τετάρτη, 20 Δεκ 2006, 19:34:51 »

    Κατα την γνωμη μου υπαρχουν διαφορες κατηγορηες manual για μοντελα ποσο μαλλον για
    ελικοπτερα δηλαδη.
    Κτατασωνται  σε κατηγορια 1 αρχαρηο 2 intermidial 3 expert
    νομιζω οτι μερικες εταιριες αναγραφουν τα maniual σε τι κοινο απευθηνονται  σοβαρες εταιριες
    το κανουν αλλες παλε δεν το κανουν για διαφορους λογους π.χ κοστος laugh Δάκρυ
    μην  φτασουμαι σε ακροτητες .Εχεις μια απορια μηλα σε ενα φιλο που πραγματικα ξερει απο
    εσενα περισοτερα και το προβλημα ειναι παρελθον ,Αν ομως εχεις εστω και ενα ενδιασμο
    για την απορια σου βρες αλλον που ισως ξερει
    Παρατηρω το τελευταιο διαστημα οτι (καποιος) εχει ευλογα μια απορια και ζητα την σημβουλη
    απο αυτο το βημα ...................... 10 λεπτα μετα 2-3-4 απαντησεις για την απορια του
    με 2-3-4 απαντησεις τελειως διαφορετικες μεταξη τους ας μου λυση καποιος την δικη μου
    απορια ποια απαντηση ειναι σωστη.....
    Μηπως το θεμα αυτο εχει να κανει με το εγω του καθενος μας και δεν βοηθαει καθολου
    π.χ 5 post διαφορετικα θεματα και οι απαντησης απο το ιδιο ατομο για ολα τα post
    της σελιδας
    Παρατηρηση 2 απαντησεις με σχεδια και νοημα του τυπου  Azn Ποοολύ άνεση Thumbs up angel laugh Δάκρυ βελτηωνουν και οξηνουν της αισθησης μας
    Νομηζω οτι  ειπα αρκετα και ισως ξυνω πληγες αλλα μαλλον ισως και να εχω δικιο αν καποιος
    νομιζει οτι τα λεω χονδρα ας γραψει οτι εχω αδικο
                                                                 φιλικα LEVAO
    Καταγράφηκε
    mrkaza
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 1.113


    « Απάντηση #22 στις: Παρασκευή, 5 Ιαν 2007, 15:14:20 »

    Αφου καταλαβα οτι ειναι καπως ουτοπικο να μιλαω για GREEK newbe error database μετονομασα το θεμα και συνεχιζω με ερωτισεις

    Οι βιδες που πιάνει ο κινητήρας βασει με πλαστικό αν ειναι 2 mm  μακρύτερες υπαρχη προβλημα ? αυτες που ειναι 6 βιδες λεω   
    Καταγράφηκε

    Apostolos
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 810


    Flyyyyy!!!!


    « Απάντηση #23 στις: Παρασκευή, 5 Ιαν 2007, 19:26:24 »

    Οχι! Χαμόγελο
    Καταγράφηκε
    mrkaza
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 1.113


    « Απάντηση #24 στις: Παρασκευή, 5 Ιαν 2007, 20:08:25 »

    Ομορφα αυριο θα ξαναβαλω κηνιτιρα επανω Χαμόγελο Χαμόγελο
    Καταγράφηκε

    Apostolos
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 810


    Flyyyyy!!!!


    « Απάντηση #25 στις: Παρασκευή, 5 Ιαν 2007, 20:12:14 »

    Ίσα ίσα που είναι καλήτερο!  Thumbs up
    Καταγράφηκε
    Σελίδες: 1 2 [Όλοι]     Πάνω
    Εκτύπωση
    Aeromodelling GR  |  Forum  |  Ελικόπτερα R/C  |  Ελικόπτερα με καύσιμο (Συντονιστής: Γκούσκος Διονύσιος)  |  Θέμα: Raptor 50 συναρμολογιση & Γενικες ερωτισεις
    Μεταπήδηση σε:  

    Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2011, Simple Machines
    Πολιτική απορρήτου

    TinyPortal v0.9.7 © Bloc
    Έγκυρη XHTML 1.0! Έγκυρα CSS!
    Δημιουργία σελίδας σε 0.047 δευτερόλεπτα. 27 ερωτήματα.