Aeromodelling GR  
For Greek Aeromodellers and our friends worldwide E-mail E-mail
304.329 μηνύματα σε 12.381 θέματα από 6.300 Μέλη / Τελευταίο μέλος: CharlesjeF
Καλώς όρισες, Επισκέπτη. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Χάσατε το email ενεργοποίησης;
Πέμπτη, 18 Απρ 2024, 05:49:54

Σύνδεση με όνομα, κωδικό και διάρκεια σύνδεσης
Αναζήτηση:     Σύνθετη αναζήτηση
Ελληνικά English en Français in Deutch in Italiano
Καλώς όρισες, Επισκέπτη. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Χάσατε το email ενεργοποίησης;
Πέμπτη, 18 Απρ 2024, 05:49:54

Σύνδεση με όνομα, κωδικό και διάρκεια σύνδεσης
    Πρόσφατα θέματα
    από Yiannis_S
    [Σήμερα στις 00:29]

    από Markhelis
    [Σήμερα στις 00:15]

    από dominicm
    [Χθες στις 13:52]

    από tsiou
    [Τρίτη, 16 Απρ 2024, 23:05:11]

    από dominicm
    [Τρίτη, 16 Απρ 2024, 14:57:47]

    από Yiannis_S
    [Δευτέρα, 15 Απρ 2024, 23:14:33]

    από chris 1975
    [Σάββατο, 13 Απρ 2024, 11:21:01]

    από tasospap
    [Σάββατο, 13 Απρ 2024, 09:47:39]

    [Παρασκευή, 12 Απρ 2024, 17:02:03]

    [Τετάρτη, 10 Απρ 2024, 20:51:06]

    [Τετάρτη, 10 Απρ 2024, 12:49:07]

    από hpergm
    [Τετάρτη, 10 Απρ 2024, 08:22:03]

    από Yiannis_S
    [Τρίτη, 9 Απρ 2024, 00:01:58]

    από jjkor
    [Δευτέρα, 8 Απρ 2024, 00:59:23]

    [Πέμπτη, 4 Απρ 2024, 22:49:28]
    Google search


    WWW
    Aeromodelling GR
    Μέλη
    Σύνολο μελών: 6300
    Τελευταίο: CharlesjeF
    Στατιστικά
    Σύνολο μηνυμάτων: 304329
    Σύνολο θεμάτων: 12381
    Online σήμερα: 51
    Online έως τώρα: 959
    (Κυριακή, 18 Οκτ 2020, 16:30:52)
    Συνδεδεμένοι χρήστες
    Μέλη: 0
    Επισκέπτες: 39
    Συνολικά: 39
    Στυλ εμφάνισης

    Σελίδες: 1 2 [3] 4  Όλοι     Κάτω
    Εκτύπωση
    Αποστολέας Θέμα: DIY modules - Μετατροπή Οποιουδήποτε Πομπού σε τεχνολογία 2,4GHz !  (Αναγνώστηκε 17155 φορές)
    gtzempe
    Aeromodeller Jr. member
    **
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 60



    « Απάντηση #30 στις: Δευτέρα, 18 Απρ 2011, 14:26:25 »

    ποσο αξιοπιστη ειναι μια τετοια μετατροπη??? ειναι ακριβως το ιδιο σαν τη μαμα 2.4ghz?? επειδη ηδη εχω την futaba 7c 2.4ghz fasst μαμα...σκεφτομαι να παω σε module 2.4 jr9303 (που κυκλοφορουν και σχετικα φθηνα) λογω περισσοτερων καναλιων αλλα κυριως πολυ περισσοτερων ρυθμισεων....να παρω καινουργια ετοιμη η ειμαι κομπλε και ετσι??? Χαμόγελο

    Η κατι δεν καταλβαίνω η κάτι έχεις μπερδέψει..! Για καντο λιγο πιο λιανά..!

    ισως εγω δεν το διατυπωσα καλα....μιλαω απο αποψη δυνατου σηματος και εμβελειας......
    Καταγράφηκε
    gtzempe
    Aeromodeller Jr. member
    **
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 60



    « Απάντηση #31 στις: Δευτέρα, 18 Απρ 2011, 14:29:14 »

    λογω περισσοτερων καναλιων αλλα κυριως πολυ περισσοτερων ρυθμισεων....

    εννοω σε σχεση με την futaba 7c....οτι η jr εχει πολυ περισσοτερες ρυθμισεις στο μενου....δεν ειπα οτι εχει σχεση το module με τις μιξεις κλπ....


    εγω δεν το διατυπωσα σωστα...sorry
    Καταγράφηκε
    orck
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 1.623


    game over :|


    « Απάντηση #32 στις: Δευτέρα, 18 Απρ 2011, 15:20:51 »

    εννοω σε σχεση με την futaba 7c....οτι η jr εχει πολυ περισσοτερες ρυθμισεις στο μενου....δεν ειπα οτι εχει σχεση το module με τις μιξεις κλπ....

    εγω δεν το διατυπωσα σωστα...sorry

    Εαν το συγκρινεις ειναι λαθος συγκριση, εαν το αναφερεις σαν διαπιστωση τοτε εχεις δικιο. Ειναι λογικο να εχει περισσοτερες δυνατοτητες η 9αρα απο την 7αρα.
    Δεν μπορεις να συγκρινεις ΤΚ με 7 κανναλια και κοστος 280€ με μια αλλη ΤΚ με 9 κανναλια και κοστος 450€.
    Μηπως δεν χρειαζεσαι Module αλλα καινουργια ΤΚ;
    Καταγράφηκε

    Παναγιωτης, Π.Φαληρο
    Οι αγγελιες μου
    gtzempe
    Aeromodeller Jr. member
    **
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 60



    « Απάντηση #33 στις: Δευτέρα, 18 Απρ 2011, 15:31:20 »

    εννοω σε σχεση με την futaba 7c....οτι η jr εχει πολυ περισσοτερες ρυθμισεις στο μενου....δεν ειπα οτι εχει σχεση το module με τις μιξεις κλπ....

    εγω δεν το διατυπωσα σωστα...sorry

    Εαν το συγκρινεις ειναι λαθος συγκριση, εαν το αναφερεις σαν διαπιστωση τοτε εχεις δικιο. Ειναι λογικο να εχει περισσοτερες δυνατοτητες η 9αρα απο την 7αρα.
    Δεν μπορεις να συγκρινεις ΤΚ με 7 κανναλια και κοστος 280€ με μια αλλη ΤΚ με 9 κανναλια και κοστος 450€.
    Μηπως δεν χρειαζεσαι Module αλλα καινουργια ΤΚ;

    Ισως να χρειαζομαι νεα τηλ/νση....εχεις δικιο αλλα το διλλημα μου ειναι το εξης να παρω για παραδειγμα την jr 2.4 μαμα η να παρω την αντιστοιχη με μετατροπη module 2.4 που υπαρχουν μεταχειρισμενες και αρκετα πιο φθηνα....Huh γι αυτο και εστειλα το αρχικο μηνυμα για την αξιοπιστια...κακα τα ψεματα...καλες οι πατεντες...αλλα οσο καλες και αν ειναι....εργοστασιακη δεν γινεται....
    « Τελευταία τροποποίηση: Δευτέρα, 18 Απρ 2011, 15:47:19 από gtzempe » Καταγράφηκε
    Αντώνης Παπαδόπουλος
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 1.387



    « Απάντηση #34 στις: Δευτέρα, 18 Απρ 2011, 16:13:18 »

    Καλησπέρα,

    Θα άξιζε τον κόπο για όποιους ενδιαφέρονται για την μετατροπή αυτή, να δούνε και τα παρακάτω links

    http://www.weatronic.com/en

    http://www.acteurope.com/

    http://www.jetimodel.com/

    http://www.schulze-elektronik-gmbh.com/index_uk.htm

    Ειδικά η πρώτη εταιρεία είναι αρκετά γνωστή και για τους δέκτες της (FM). Την έχει επιλέξει επίσης ο Graupner για την μετατροπή των συστημάτων Graupner/JR σε τεχνολογία 2,4.

    Οι τιμές είναι διαφορετικές αλλά .......

    Αντώνης Παπαδόπουλος
    Καταγράφηκε
    gtzempe
    Aeromodeller Jr. member
    **
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 60



    « Απάντηση #35 στις: Τρίτη, 19 Απρ 2011, 16:37:37 »

    τελικα δεν εμαθα αυτο που ηθελα...υπαρχει καποιος που ξερει σιγουρα να απαντησει???
    Καταγράφηκε
    johnraptor
    Aeromodeller Sr. Member
    ****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 413



    « Απάντηση #36 στις: Τρίτη, 19 Απρ 2011, 21:30:01 »

    κοίτα φιλαράκο απο άποψη εμβέλειας εάν είτε είναι μαμα 2,4 ghz είτε βάλεισ επώνυμο module στην ήδη υπάρχουσα  τηλ/νση πρόβλημα δεν υπάρχει έχω δοκιμάσει και τα δύο futaba 2,4 ghz fasst και futaba με module spectrum 2,4 δεν έχω το παραμικρό πρόβλημα έχω δοκιμάσει και στις δύο δέκτες orange χωρίς το παραμικρό πρόβλημα.
    Καταγράφηκε
    gtzempe
    Aeromodeller Jr. member
    **
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 60



    « Απάντηση #37 στις: Τετάρτη, 20 Απρ 2011, 14:40:21 »

    Σε ευχαριστω πολυ φιλε μου.... Thumbs up
    Καταγράφηκε
    ILIAS paragon
    Aeromodeller Jr. member
    **
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 47



    « Απάντηση #38 στις: Κυριακή, 27 Ιαν 2013, 04:50:19 »

    εγω εχω μια futaba 4yf 35mhz FM και δεν μπενει πανω το frsky γιατι δεν εχει ppm.
    Καταγράφηκε
    Κώστας Κωστόπουλος
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 2.864


    AKA "agridoc"


    WWW
    « Απάντηση #39 στις: Κυριακή, 27 Ιαν 2013, 08:38:10 »

    Καλημέρα σε όλους.

    Ο Απόστολος ξεκίνησε ένα ενδιαφέρον θέμα για τα

    DIY (Do It Yourself) 2.4GHz Modules.

    Στην αγορά υπάρχουν 3-4 χρόνια, απ' όσο ξέρω. Assan, Corona, FrSky έχουν τέτοια modules, ένα μικρό προβάδισμα φαίνεται να έχει η FrSky, που προσφέρει καλύτερο failsafe και εναλλακτικά τηλεμετρία. Στο παιχνίδι έχουν μπει και οι Ευρωπαίοι κατασκευαστές, όπως ενημέρωσε ο Αντώνης Παπαδόπουλος, σε άλλο φάσμα τιμών.

    Τα modules αυτά είναι εύκολο να προστεθούν (Do It Yourself) σε συστήματα που δεν αλλάζουν module από κατασκευή, είτε αντικαθιστώντας το υπάρχον σύστημα εκπομπής, είτε, με προσθήκη διακόπτη, να εναλλάσσεται με το υπάρχον. Ακόμα έχουν γίνει κατασκευές που συνδυάζουν περισσότερα από δύο συστήματα  εκπομπής, σε τηλεκατευθύνσεις με ή χωρίς module από κατασκευή.

    Η κατασκευή δεν είναι ειδική για κάποια τηλεκατεύθυνση, είναι το ίδιο για όλες, πρέπει όμως να ξέρουμε ή να βρούμε γα κάθε συγκεκριμένη τηλεκατεύθυνση τα σημεία στα οποία θα γίνει η αλλαγή ή εναλλαγή με διακόπτη της πλακέτας της τηλεκατεύθυνσης. Επίσης πρέπει να μελετηθεί που θα μπει η μικρή πλακέτα συντονισμού, η κεραία και (αν χρησιμοποιηθεί) ο διακόπτης. Υπάρχουν τρία καλώδια (θετικό, σήμα, γείωση) που πρέπει να συνδεθούν στα σωστά σημεία και η κεραία. Οι κολλήσεις (ειδικά στην κεραία) απαιτούν εξοικείωση διαφορετικά μπορεί να καταστρέψουμε το module.

    Προσωπικά έχω προσθέσει σε μια Futaba 6 και μία 7TC 35MHz DIY Corona 2.4GHz, λειτουργούν άψογα με διακόπτη και στις δύο μπάντες. Σήμερα ίσως προτιμούσα την FrSky. Το πιο δύσκολο σημείο ήταν το άδειασμα του κουτιού της 7TC για να χωρέσει η πλακέτα συντονισμού χωρίς να καταστραφεί το κουτί.

    Αν κάποιος δεν μπορεί μόνος του, μπορεί να εξυπηρετηθεί από κάποιο φίλο αερομοντελιστή με γνώση ηλεκτρονικών (συνήθως χωρίς χρέωση) ή κάποιο επαγγελματία με μια σχετική επιβάρυνση. Χρειάζεται π'αντως λίγη δουλειά.

    Που μπορεί να χρησιμοποιηθούν;

    Στο διαδίκτυο κυκλοφορούν πάρα πολλά άρθρα, θέματα σε φόρουμ και βίντεο. Εχω δει μετατροπή παλιάς Futaba 6Fn (δεκαετία 70-80) σε 2.4Ghz, όπως και Turnigy με τρεις κεραίες (1 JR module και 2 DIY).

    Η γνώμη μου είναι οτι δεν αξίζει τον κόπο για μια απλή ή παλιά τηλεκατεύθυνση χωρίς digital δυνατότητες. Γίνεται τεχνικά αλλά με λίγα παραπάνω χρήματα θα έχει κανείς κάτι πολύ καλύτερο.

    Αν κάποιος έχει ένα μέτριο digital σύστημα Futaba, JR, Multiplex, Sanwa στα FM, χωρίς module και είναι ικανοποιημένος από τον πομπό και τις δυνατότητες του αξίζει να το σκεφτεί, αν δεν έχει πρόθεση να πετάξει πολύ μεγάλα μοντέλα ή τζετ. Ολα τα modules είναι αρκετά αξιόπιστα για συνήθη χρήση, θα πρέπει να εξετάσει τους δέκτες και τις τιμές του κάθε συστήματος για να επιλέξει.

    Τα DIY (Do It Yourself) 2.4GHz Modules προσφέρουν αρκετές εναλλακτικές, μη διαθέσιμες στο παρελθόν, ειδικά για προσιτά οικονομικά συστήματα 2.4Ghz. Ο καθένας θα πρέπει να εξετάσει αν μπορεί ή όχι να του προσφέρει κάτι.

    Ο τίτλος του θέματος θα τροποποιηθεί λίγο. Σχετικά με το θέμα που δημιουργήθηκε για τους επαγγελματίες.

    Δεν μπορώ να μπω στο http://www.greekwings.gr και να δω το άρθρο του Απόστολου, όμως, όπως έγραψα παραπάνω, αν κάποιος δεν μπορεί να κάνει την προσθήκη μόνος του λογικό είναι να απευθυνθεί σε κάποιον επαγγελματία.

    Επίσης λογικό είναι για τον Κώστα Ζαχαριάδη (AlphaSport) σε ένα θέμα που αναφέρεται στα DIY modules να αναφέρει οτι υπάρχει και μια εναλλακτική λύση (FrSky) στην Ελλάδα σε προσιτή τιμή και ότι αν κάποιος δεν μπορεί μόνος του μπορεί να απευθυνθεί και εκεί.
    Καταγράφηκε

    Πριν κάνετε ερώτηση: Ψάξατε στο Aeromodelling GR ή στο Βιβλίο του jkon;
    Μην κάνετε χαρακτηρισμούς και άσχημα σχόλια, αν μη τι άλλο, συγκρατηθείτε για το καλό του χόμπυ μας.
    Κώστας Κωστόπουλος
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 2.864


    AKA "agridoc"


    WWW
    « Απάντηση #40 στις: Κυριακή, 27 Ιαν 2013, 09:48:06 »

    Την πάτησα μου φαίνεται, το θέμα είναι αρκετά παλιό και μου είχε ξεφύγει.  Cheesy

    εγω εχω μια futaba 4yf 35mhz FM και δεν μπενει πανω το frsky γιατι δεν εχει ppm.

    Η Futaba 4YF στα FM μάλλον είναι ΜΟΝΟ PPM όχι PCM.. Δεν νομίζω οτι αξίζει τον κόπο να βάλεις DIY module στην συγκεκριμένη, λίγα κανάλια και δυνατότητες.
    Καταγράφηκε

    Πριν κάνετε ερώτηση: Ψάξατε στο Aeromodelling GR ή στο Βιβλίο του jkon;
    Μην κάνετε χαρακτηρισμούς και άσχημα σχόλια, αν μη τι άλλο, συγκρατηθείτε για το καλό του χόμπυ μας.
    johnraptor
    Aeromodeller Sr. Member
    ****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 413



    « Απάντηση #41 στις: Κυριακή, 27 Ιαν 2013, 19:34:32 »

    εγω εχω μια futaba 4yf 35mhz FM και δεν μπενει πανω το frsky γιατι δεν εχει ppm.
    καλησπέρα φιλαράκο έχω την εντύπωση οτι μπένει απλα πρέπει να βρεθει το ppm σήμα που πάει στο ενσωματομένο module  που έχει η συγκεκριμένη τηλεκατευθυνση
    Καταγράφηκε
    Antonio Logo
    Aeromodeller Full Member
    ***
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 106



    WWW
    « Απάντηση #42 στις: Πέμπτη, 17 Νοέ 2016, 12:04:59 »

    Λεω να παρω την γενναια αποφαση να μετατρεψω την παλια μου futaba T7CP  σε  2.4Ghz..

    Mετα απο ερωτηση μου στο  Hobbyking για συμβατοτητα αυτου του προιοντος  https://hobbyking.com/en_us/corona-2-4ghz-futaba-module-rx-v2-dsss.html με την τηλε/ση μου η απαντηση ηταν θετικη!!!!

    Θα ηθελα την γνωμη σας για το module αυτο!!!!

    Ευχαριστω παιδια!!! Χαμόγελο Thumbs up
    Καταγράφηκε

    kgiova
    Aeromodeller Full Member
    ***
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 119


    « Απάντηση #43 στις: Πέμπτη, 17 Νοέ 2016, 15:41:00 »

    θα σου πρότεινα το https://hobbyking.com/en_us/frsky-dht-8ch-diy-telemetry-compatible-transmitter-module.html

    Καταγράφηκε
    evan
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 7.065


    Ευάγγελος Μιχαηλίδης


    WWW
    « Απάντηση #44 στις: Πέμπτη, 17 Νοέ 2016, 18:14:36 »


    Συμφωνώ! FRSky  Thumbs up
    Καταγράφηκε

    Η ύστατη μορφή ελευθερίας είναι η σιωπή. (Γιάννης Ρίτσος)
    Σελίδες: 1 2 [3] 4  Όλοι     Πάνω
    Εκτύπωση
    Aeromodelling GR  |  Forum  |  Το αερομοντελιστικό εργαστήρι  |  Η τηλεκατεύθυνση και τα αξεσουάρ (Συντονιστές: DEPRON MANIAC, kolotoympas)  |  Θέμα: DIY modules - Μετατροπή Οποιουδήποτε Πομπού σε τεχνολογία 2,4GHz !
    Μεταπήδηση σε:  

    Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2011, Simple Machines
    Πολιτική απορρήτου

    TinyPortal v0.9.7 © Bloc
    Έγκυρη XHTML 1.0! Έγκυρα CSS!
    Δημιουργία σελίδας σε 0.036 δευτερόλεπτα. 28 ερωτήματα.