Aeromodelling GR  
For Greek Aeromodellers and our friends worldwide E-mail E-mail
304.331 μηνύματα σε 12.381 θέματα από 6.300 Μέλη / Τελευταίο μέλος: CharlesjeF
Καλώς όρισες, Επισκέπτη. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Χάσατε το email ενεργοποίησης;
Παρασκευή, 19 Απρ 2024, 06:09:40

Σύνδεση με όνομα, κωδικό και διάρκεια σύνδεσης
Αναζήτηση:     Σύνθετη αναζήτηση
Ελληνικά English en Français in Deutch in Italiano
Καλώς όρισες, Επισκέπτη. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Χάσατε το email ενεργοποίησης;
Παρασκευή, 19 Απρ 2024, 06:09:40

Σύνδεση με όνομα, κωδικό και διάρκεια σύνδεσης
    Πρόσφατα θέματα
    από Markhelis
    [Σήμερα στις 01:10]

    από Yiannis_S
    [Χθες στις 00:29]

    από dominicm
    [Τετάρτη, 17 Απρ 2024, 13:52:00]

    από tsiou
    [Τρίτη, 16 Απρ 2024, 23:05:11]

    από dominicm
    [Τρίτη, 16 Απρ 2024, 14:57:47]

    από Yiannis_S
    [Δευτέρα, 15 Απρ 2024, 23:14:33]

    από chris 1975
    [Σάββατο, 13 Απρ 2024, 11:21:01]

    από tasospap
    [Σάββατο, 13 Απρ 2024, 09:47:39]

    [Παρασκευή, 12 Απρ 2024, 17:02:03]

    [Τετάρτη, 10 Απρ 2024, 20:51:06]

    [Τετάρτη, 10 Απρ 2024, 12:49:07]

    από hpergm
    [Τετάρτη, 10 Απρ 2024, 08:22:03]

    από Yiannis_S
    [Τρίτη, 9 Απρ 2024, 00:01:58]

    από jjkor
    [Δευτέρα, 8 Απρ 2024, 00:59:23]

    [Πέμπτη, 4 Απρ 2024, 22:49:28]
    Google search


    WWW
    Aeromodelling GR
    Μέλη
    Σύνολο μελών: 6300
    Τελευταίο: CharlesjeF
    Στατιστικά
    Σύνολο μηνυμάτων: 304331
    Σύνολο θεμάτων: 12381
    Online σήμερα: 89
    Online έως τώρα: 959
    (Κυριακή, 18 Οκτ 2020, 16:30:52)
    Συνδεδεμένοι χρήστες
    Μέλη: 0
    Επισκέπτες: 83
    Συνολικά: 83
    Στυλ εμφάνισης

    Σελίδες: 1 [2] 3 4  Όλοι     Κάτω
    Εκτύπωση
    Αποστολέας Θέμα: DIY modules - Μετατροπή Οποιουδήποτε Πομπού σε τεχνολογία 2,4GHz !  (Αναγνώστηκε 17158 φορές)
    m1john
    Aeromodeller Full Member
    ***
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 120



    « Απάντηση #15 στις: Πέμπτη, 14 Απρ 2011, 12:01:53 »

      Deltaman καταρχην μπραβο σου που ασχολησε και μας δινεις τα φωτα σου και πανω απο όλα έχεις αυτογνωσια και δεν το παιζεις σαν κατι αλλους μαστορας. Thumbs up
    Οσον αφορά τωρα περι κομψοτητας πως θα επρεπε δηλαδη καποιος που θελει να αναφερθει σε ενα μαγαζι οπως για παραδειγμα τον Alfasportrc που κανει  τις μετατροπες αυτες.
     Να κανει δηλαδη ολοκληρη ανφορα σε αυτο που θέλει να πει αλλα να μην πει ονοματα ε αυτα δεν γινινται
    Λοιπον ας μην τα ξεψειριζουμε τοσο τα πραγματα μπραβο και στα δυο παιδια και τον m1john και τον DeltaMan αλλα και στον Αlfasportrc που κανουν την ζωη μας πιο οικονομικη

    Αγαπητε φιλε συμφωνω μαζι σου και θεωρω πως δεν ειναι ακομψο να επαινεις την δουλεια καποιου που αποδεδειγμενα προσφερει στο χωρο. Εχουμε διμιουργησει μια πολυ ωραια παρεα στο καταστημα του Κωστα και θα ηταν χαρα μας να σας γνωρισουμε απο κοντα. Thumbs up
    Καταγράφηκε
    Δημήτρης Άρτα
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 2.268



    « Απάντηση #16 στις: Πέμπτη, 14 Απρ 2011, 12:30:19 »

    Sponsored by:...............!
    Καταγράφηκε

    Πετάμε ?
    megasmbg
    Aeromodeller Jr. member
    **
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 66


    Πλαγιά και τα μυαλά στα κάγκελα!!!!!!!!!!


    « Απάντηση #17 στις: Πέμπτη, 14 Απρ 2011, 12:41:46 »

    m1john προφανώς είσαι καινούριος στο χώρο και μικρότερος στην ηλικία και σε έχει συνεπάρει ο ενθουσιασμός..! ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΚΟ...!!!
    Πιστεύω όμως, πως σωστή κίνηση θα ήταν να μας ενημερώσεις με φωτογραφικό υλικό, όπως ξεκίνησε την προσπάθεια ο Deltaman....

    Φιλικά Megasmbg
    Καταγράφηκε
    m1john
    Aeromodeller Full Member
    ***
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 120



    « Απάντηση #18 στις: Πέμπτη, 14 Απρ 2011, 12:53:50 »

    m1john προφανώς είσαι καινούριος στο χώρο και μικρότερος στην ηλικία και σε έχει συνεπάρει ο ενθουσιασμός..! ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΚΟ...!!!
    Πιστεύω όμως, πως σωστή κίνηση θα ήταν να μας ενημερώσεις με φωτογραφικό υλικό, όπως ξεκίνησε την προσπάθεια ο Deltaman....

    Φιλικά Megasmbg

    Αγαπητε φιλε σαφως και ειμαι νεος στο χωρο αλλα και στην ηλικια (40) laugh laugh laugh. Δυστυχως δεν εχω φωτογραφικο υλικο αλλα ειμαι προθυμος σε οποιον φιλο θελει να τον βοηθησω οσο μπορω ακομα και τηλεφωνικα.
    Καταγράφηκε
    megasmbg
    Aeromodeller Jr. member
    **
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 66


    Πλαγιά και τα μυαλά στα κάγκελα!!!!!!!!!!


    « Απάντηση #19 στις: Πέμπτη, 14 Απρ 2011, 12:56:43 »

     laugh laugh laugh laugh laugh        Thumbs up Thumbs up Thumbs up Thumbs up
    Φίλε m1john να τα εκατοστήσεις..!!!!!!
    Καταγράφηκε
    m1john
    Aeromodeller Full Member
    ***
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 120



    « Απάντηση #20 στις: Πέμπτη, 14 Απρ 2011, 12:58:46 »

    laugh laugh laugh laugh laugh        Thumbs up Thumbs up Thumbs up Thumbs up
    Φίλε m1john να τα εκατοστήσεις..!!!!!!

    Δεν θελω τσιγγουνιες βαλε κατι παραπανω στα 100 ειμαι κοντα. laugh laugh laugh   Σ ευχαριστω παντως. Thumbs up
    Καταγράφηκε
    GRELE
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 896



    « Απάντηση #21 στις: Πέμπτη, 14 Απρ 2011, 14:23:16 »

    Αγαπητοι φιλοι
    Εξακολουθω να πιστευω οτι το πρωτο μηνυμα του φιλου m1john  ειναι ακομψο και
    πιστευω οτι απο μερικα απο τα μηνυματα που ακολουθησαν η αποψη μου ενισχυεται.
    Φιλικα
    Βασιλης Παπαδοπουλος
    Καταγράφηκε

    ......electrics are here to stay......
    m1john
    Aeromodeller Full Member
    ***
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 120



    « Απάντηση #22 στις: Πέμπτη, 14 Απρ 2011, 14:27:49 »

    Αγαπητοι φιλοι
    Εξακολουθω να πιστευω οτι το πρωτο μηνυμα του φιλου m1john  ειναι ακομψο και
    πιστευω οτι απο μερικα απο τα μηνυματα που ακολουθησαν η αποψη μου ενισχυεται.
    Φιλικα
    Βασιλης Παπαδοπουλος

    Μπορεις να γινεις πιο σαφης αγαπητε Βασιλη.
    Καταγράφηκε
    m1john
    Aeromodeller Full Member
    ***
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 120



    « Απάντηση #23 στις: Πέμπτη, 14 Απρ 2011, 14:59:08 »

    Αγαπητοι φιλοι
    Εξακολουθω να πιστευω οτι το πρωτο μηνυμα του φιλου m1john  ειναι ακομψο και
    πιστευω οτι απο μερικα απο τα μηνυματα που ακολουθησαν η αποψη μου ενισχυεται.
    Φιλικα
    Βασιλης Παπαδοπουλος

    Μπορεις να γινεις πιο σαφης αγαπητε Βασιλη.

    Μετα απο τηλεφωνικη επικοινωνια με τον αγαπητο Βασιλη δοθηκε μια εξηγηση που απο την δικη του οπτικη γωνια εχει ενα δικιο. Ειλικρινα δεν υπηρχε καμια προθεση καπελωματος της προσπαθειας του επισης αγαπητου deltaman. Ειναι πραγματικα καταπληκτικο να συζητας με ανθρωπους οπως ο Βασιλης που χειριζονται αψογα την ελληνικη γλωσσα.
    Καταγράφηκε
    GRELE
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 896



    « Απάντηση #24 στις: Πέμπτη, 14 Απρ 2011, 15:49:35 »


    Πριν περιπου 40 χρονια επρεπε να ησουν ο καθηγητης μου στο γυμνασιο να μου εβαζες τουλαχιστον ενα 17αρι στα νεα ελληνικα αντι για το 11 που επαιρνα!!(στα Αρχαια δεν θελετε να μαθετε τι επαιρνα...)
    Ειναι πολυ ευχαριστο (και ελπιδοφορο συναμα ) οτι οι αρχικα διαφορετικες αποψεις μας στο τελος βαδισαν πολιτισμενα στον ιδιο δρομο.
    Τελος παντων ,ολα καλα (θα ηταν καλα ακομη και εαν δεν μιλουσαμε...) τωρα που τα ειπαμε ειναι τρι καλα για γυρισει και το θεμα και στην περιοχη του φιλου deltaman δλδ στα Τρικαλα.


    Φιλικα
    Βασιλης Παπαδοπουλος
    Καταγράφηκε

    ......electrics are here to stay......
    DeltaMan
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 3.410


    Φέρε ΕΣΥ την αλλαγή που θά 'θελες να Δείς


    « Απάντηση #25 στις: Παρασκευή, 15 Απρ 2011, 06:26:33 »


     Τρίκαλα, Τρίκαλα... χαχαχαχαα... Μπράβο παιδιά. Έτσι, πολιτισμένα...

     Χρηστάρα, πού χάθηκες Αγορίνα μου ??   Cheesy  Επιτέλους γράφεις και λίγο στο Φόρουμ! (διάβαζε-διάβαζε  Χαμόγελο)

     Η πλακέτα του DIY (Do It Yourself) του Corona έχει τρία καλώδια σάν είσοδο απ'τον Κωδικοποιητή (+ , - , PPM σήμα), το ομοαξονικό καλώδιο προς την κεραία, και μιά πλακετίτσα με το κουμπί του Bind πάνω και το Led λειτουργιών που αλλάζει και χρώμα αναλόγως με το τί κάνει...
     Η πλακέτα του FrSky είναι κάτι ανάλογο? Απο ότι λέει και ο m1john είναι αξιόπιστο, σωστά?
    Καταγράφηκε

    Επιτυχία στη Ζωή= Πέφτω "ν" φορές, Ξανασηκώνομαι "ν+1" φορές. Βοήθα τους Έλληνες επαγγελματίες.
    Κωστας Ζαχαριαδης
    Aeromodeller Sr. Member
    ****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 338


    WWW
    « Απάντηση #26 στις: Παρασκευή, 15 Απρ 2011, 10:27:15 »


     Τρίκαλα, Τρίκαλα... χαχαχαχαα... Μπράβο παιδιά. Έτσι, πολιτισμένα...

     Χρηστάρα, πού χάθηκες Αγορίνα μου ??   Cheesy  Επιτέλους γράφεις και λίγο στο Φόρουμ! (διάβαζε-διάβαζε  Χαμόγελο)

     Η πλακέτα του DIY (Do It Yourself) του Corona έχει τρία καλώδια σάν είσοδο απ'τον Κωδικοποιητή (+ , - , PPM σήμα), το ομοαξονικό καλώδιο προς την κεραία, και μιά πλακετίτσα με το κουμπί του Bind πάνω και το Led λειτουργιών που αλλάζει και χρώμα αναλόγως με το τί κάνει...
     Η πλακέτα του FrSky είναι κάτι ανάλογο? Απο ότι λέει και ο m1john είναι αξιόπιστο, σωστά?

    Καλημέρα και απο εμένα.
    Η πλακέτα του FrSky είναι κάτι ανάλογο ώς προς τα καλώδια (+ , - , PPM σήμα), με τελικό αποτέλεσμα πολύ αξιόπιστο και το σύνολο είναι πολύ οικονομικό.
    Το σύστημα της FrSky είναι στην ουσία πανομοιότυπο με της Futaba και με τις δυνατότητες και την αξιοπιστία της Futaba. Ας μην ξεχνάμε οτι η FrSky είναι αυτή που κατασκευάζει τους δέκτες που συνεργαζονται με τα συστήματα της Futaba (βλέπε TFR8, TFR8S, Orange).
     
    Υπάρχει πλέον και πλακέτα που μας δίνει και δυνατότητες τηλεμετρίας

    http://www.alphasportrc.com/catalog/index.php?main_page=product_info&cPath=74&products_id=1738
    http://www.alphasportrc.com/catalog/index.php?main_page=product_info&cPath=74&products_id=1903
    http://www.alphasportrc.com/catalog/index.php?main_page=product_info&cPath=74&products_id=1736
    http://www.alphasportrc.com/catalog/index.php?main_page=product_info&cPath=74&products_id=1844
    κλπ

    Έχω κάνει πολλές μετατροπές σε διάφορες τηλεκατευθύνσεις και σε περίπτωση που κάποιος θέλει να χρησιμοποιήσει και το παλιό του σύστημα μπορεί να το κάνει με ένα διακόπτη που προσθέτω.
    Καταγράφηκε

    Φιλικα Κωστας
    Facebook : https://www.facebook.com/AlphasportrcModels
    Web Site : www.alphasportrc.com
    gtzempe
    Aeromodeller Jr. member
    **
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 60



    « Απάντηση #27 στις: Δευτέρα, 18 Απρ 2011, 00:22:41 »

    ποσο αξιοπιστη ειναι μια τετοια μετατροπη??? ειναι ακριβως το ιδιο σαν τη μαμα 2.4ghz?? επειδη ηδη εχω την futaba 7c 2.4ghz fasst μαμα...σκεφτομαι να παω σε module 2.4 jr9303 (που κυκλοφορουν και σχετικα φθηνα) λογω περισσοτερων καναλιων αλλα κυριως πολυ περισσοτερων ρυθμισεων....να παρω καινουργια ετοιμη η ειμαι κομπλε και ετσι??? Χαμόγελο
    Καταγράφηκε
    PaNt
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 8.613


    Προσωπικη μου γνωμη,δεν επιβαλλω σε κανενα και τπτ


    WWW
    « Απάντηση #28 στις: Δευτέρα, 18 Απρ 2011, 02:54:58 »

    ποσο αξιοπιστη ειναι μια τετοια μετατροπη??? ειναι ακριβως το ιδιο σαν τη μαμα 2.4ghz?? επειδη ηδη εχω την futaba 7c 2.4ghz fasst μαμα...σκεφτομαι να παω σε module 2.4 jr9303 (που κυκλοφορουν και σχετικα φθηνα) λογω περισσοτερων καναλιων αλλα κυριως πολυ περισσοτερων ρυθμισεων....να παρω καινουργια ετοιμη η ειμαι κομπλε και ετσι??? Χαμόγελο

    Η κατι δεν καταλβαίνω η κάτι έχεις μπερδέψει..! Για καντο λιγο πιο λιανά..!
    Καταγράφηκε
    orck
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 1.623


    game over :|


    « Απάντηση #29 στις: Δευτέρα, 18 Απρ 2011, 05:55:17 »

    ποσο αξιοπιστη ειναι μια τετοια μετατροπη??? ειναι ακριβως το ιδιο σαν τη μαμα 2.4ghz?? επειδη ηδη εχω την futaba 7c 2.4ghz fasst μαμα...σκεφτομαι να παω σε module 2.4 jr9303 (που κυκλοφορουν και σχετικα φθηνα) λογω περισσοτερων καναλιων αλλα κυριως πολυ περισσοτερων ρυθμισεων....να παρω καινουργια ετοιμη η ειμαι κομπλε και ετσι??? Χαμόγελο

    Ο πομπος σου μπορει να επεξεργαστει/μιξαρει/ρυθμισει μεχρι 7 κανναλια. Οτι module και να βαλεις μεχρι 7 κανναλια θα μπορεις να εχεις. Οι ρυθμισεις και οι μιξεις ειναι στην ΤΚ και οχι στο module. To module το μονο που κανει ειναι να εκπεμψει το ηδη επεξεργασμενο σημα προς τον δεκτη.
    Ο μονος λογος που θα αλλαζες module ειναι εαν πιστευεις οτι καποιο αλλο συστημα ειναι πιο αξιοπιστο η εχει πιο φτηνους δεκτες. Υποψην οτι η 7C δεν εχει θεση για εξωτερικο module αλλα μονο για εκδοση DIY εσωτερικα, αυτο σημαινει ανοιγμα και δουλεια με κολητηρι.

    ΥΓ Εχω την ιδια αλλα σε FM, εβαλα module FrSky για να μπορεσω να εχω 2,4GHz.
    Καταγράφηκε

    Παναγιωτης, Π.Φαληρο
    Οι αγγελιες μου
    Σελίδες: 1 [2] 3 4  Όλοι     Πάνω
    Εκτύπωση
    Aeromodelling GR  |  Forum  |  Το αερομοντελιστικό εργαστήρι  |  Η τηλεκατεύθυνση και τα αξεσουάρ (Συντονιστές: DEPRON MANIAC, kolotoympas)  |  Θέμα: DIY modules - Μετατροπή Οποιουδήποτε Πομπού σε τεχνολογία 2,4GHz !
    Μεταπήδηση σε:  

    Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2011, Simple Machines
    Πολιτική απορρήτου

    TinyPortal v0.9.7 © Bloc
    Έγκυρη XHTML 1.0! Έγκυρα CSS!
    Δημιουργία σελίδας σε 0.045 δευτερόλεπτα. 28 ερωτήματα.