Aeromodelling GR  
For Greek Aeromodellers and our friends worldwide E-mail E-mail
304.333 μηνύματα σε 12.381 θέματα από 6.300 Μέλη / Τελευταίο μέλος: CharlesjeF
Καλώς όρισες, Επισκέπτη. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Χάσατε το email ενεργοποίησης;
Παρασκευή, 19 Απρ 2024, 21:50:36

Σύνδεση με όνομα, κωδικό και διάρκεια σύνδεσης
Αναζήτηση:     Σύνθετη αναζήτηση
Ελληνικά English en Français in Deutch in Italiano
Καλώς όρισες, Επισκέπτη. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Χάσατε το email ενεργοποίησης;
Παρασκευή, 19 Απρ 2024, 21:50:36

Σύνδεση με όνομα, κωδικό και διάρκεια σύνδεσης
    Πρόσφατα θέματα
    από chris 1975
    [Σήμερα στις 19:04]

    από Markhelis
    [Σήμερα στις 14:20]

    από Yiannis_S
    [Χθες στις 00:29]

    από dominicm
    [Τετάρτη, 17 Απρ 2024, 13:52:00]

    από tsiou
    [Τρίτη, 16 Απρ 2024, 23:05:11]

    από dominicm
    [Τρίτη, 16 Απρ 2024, 14:57:47]

    από Yiannis_S
    [Δευτέρα, 15 Απρ 2024, 23:14:33]

    από tasospap
    [Σάββατο, 13 Απρ 2024, 09:47:39]

    [Παρασκευή, 12 Απρ 2024, 17:02:03]

    [Τετάρτη, 10 Απρ 2024, 20:51:06]

    [Τετάρτη, 10 Απρ 2024, 12:49:07]

    από hpergm
    [Τετάρτη, 10 Απρ 2024, 08:22:03]

    από Yiannis_S
    [Τρίτη, 9 Απρ 2024, 00:01:58]

    από jjkor
    [Δευτέρα, 8 Απρ 2024, 00:59:23]

    [Πέμπτη, 4 Απρ 2024, 22:49:28]
    Google search


    WWW
    Aeromodelling GR
    Μέλη
    Σύνολο μελών: 6300
    Τελευταίο: CharlesjeF
    Στατιστικά
    Σύνολο μηνυμάτων: 304333
    Σύνολο θεμάτων: 12381
    Online σήμερα: 89
    Online έως τώρα: 959
    (Κυριακή, 18 Οκτ 2020, 16:30:52)
    Συνδεδεμένοι χρήστες
    Μέλη: 2
    Επισκέπτες: 46
    Συνολικά: 48
    Στυλ εμφάνισης

    Σελίδες: [1] 2  Όλοι     Κάτω
    Εκτύπωση
    Αποστολέας Θέμα: Jamara models  (Αναγνώστηκε 9477 φορές)
    Κώστας Ζαπαντιώτης
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 618



    « στις: Τετάρτη, 8 Νοέ 2006, 00:43:25 »

    Ψάχνω για επόμενο μοντέλο και έπεσε το μάτι μου σε αυτό εδώ http://shop.jamara-produkte.de/product_info.php?cPath=68_72_75&products_id=1150.Έχω μια MVVS .49.Μπορεί να το πετάξει σωστά?

    Ακόμη έιδα και αυτά http://shop.jamara-produkte.de/product_info.php?cPath=68_72_75&products_id=813
                                http://shop.jamara-produkte.de/product_info.php?cPath=68_72_75&products_id=820

     της ίδιας εταιρίας αλλά τα δεδομένα τους έρχονται σε ασάφια με τα δεδομένα ελληνικού δικτιακού καταστήματος.Θέλω να μην αλλάξω μηχανή..

    Είχα σκοπό να πάρω ένα καθαρό F3A αλλά θέλω για επόμενο βήμα κάτι πιο 3D.Προτάσεις για παρόμοια μοντέλα δεκτές...
    Καταγράφηκε
    George Vasilikas
    Aeromodeller Jr. member
    **
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 57



    « Απάντηση #1 στις: Τετάρτη, 8 Νοέ 2006, 00:55:19 »

    Κωστα καλησπερα,

    ΟΛΑ αυτα τα μοντελα ειναι της Κινεζικης CM-Pro.
    http://www.cmpairplane.com/

    To GILES 50 θα πεταει μια χαρα με τη διχρονη MVVS 49 και αν θες να "σεταρεις" ενα μοντελο γυρω απο τον κινητηρα που ηδη διαθετεις τοτε ειναι ΟΚ.

    Το ΚΑΤΑΝΑ 50 θελει YS 63 η Saito 72-82.

    Tο αλλο Giles (νομιζω δεν παραγεται πλεον) θελει τετραχρονη 120.
    Καταγράφηκε
    tanfoglio
    Aeromodeller Sr. Member
    ****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 431



    « Απάντηση #2 στις: Τετάρτη, 8 Νοέ 2006, 00:57:52 »

    Φίλε Κώστα σε βλέπω για το δεύτερο(katana). Είσαι πολύ κοντά με τους κινητήρες που θέλει. Το πρώτο Giles θέλει 2χρονη 0.61. Με την 0.49 το πετάς κατά την γνώμη μου αλλά ίσως χρειαστείς την παραπάνω δύναμη σε κάποια ακροβατικά.

    Το τελευταίο Giles θέλει 4χρονη 1.20!!! Ο κινητήρας σου είναι πολύ μικρός...
    Αυτα όλα με απλή μετάφραση της JAMARA. Αν κάποιος έχει πετάξει τα συγκεκριμένα, ίσως σε βοηθήσει περισσότερο

    Γιώργος
    Καταγράφηκε
    George Vasilikas
    Aeromodeller Jr. member
    **
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 57



    « Απάντηση #3 στις: Τετάρτη, 8 Νοέ 2006, 01:16:05 »

    Τanfoglio το ΚATANA 50 δεν πεταει σε καμια περιπτωση με διχρονη μηχανη στα.49 ειναι "3D" μοντελο και θελει δυνατη τετραχρονη, δηλαδη YS 63 η Saito 82. Με διχρονη 49 δεν ειναι καν για βολτα...........Το Giles 50 επειδη ειναι απλα ακροβατικο θα ειναι ΟΚ με .49. Αυτα και οποιος καταλαβαινει καταλαβαινει....
    Καταγράφηκε
    kerpinis
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 619



    WWW
    « Απάντηση #4 στις: Τετάρτη, 8 Νοέ 2006, 01:25:22 »

    Χμμμ.και εγώ θέλω καινούριο μοντέλο!  buck2

    Με τον κινητήρα σου κανένα από τα 2 δεν θα σου δώσει πάνω από το 60-70% των δυνατοτήτων του.Βέβαια έχει να κάνει με τι προτεραιότητες οριοθετείς το είδος πτήσης που θέλεις να κάνεις.
    Ο Γεωργιους Βασιλικιους πεταξιους έθεσε ορθά τα concerns σχετικά μετ ο απαιτούμενο power/weight ratio που χρειάζεσαι για 3D φάκελο πτησης. μπορείς όμως να ξεκινήσεις με το καλύτερο από τα 2 μοντέλα και μετά εάν διαπιστώσεις ότι δεν σου κάνει η απόδοση στο σύνολο να καταλήξεις σε άλλη μία "επένδυση" μοτερ. idiot2

    Το G-202 με άφησε από φτερό σε "Blender" 2 φορές. Η Φλαιρ τα έφερνε και ο Patrick (Director) ήταν φίλος μου και έτσι το 2ρο το πήρα δςρεάν. και στις 2 περιπτώσεις οι κινήσεις μου ήταν μεγαλύτερες από τις προτεινόμενς (αλλιώς δεν πετούσε σωστά σε μανούβρες με χαμηλή ταχύτητα) και ας πούμε ότι σε συνδιασμό με 5κιλα σέρβο ΔΕΝ άντεξε...

    Το κατάνα πτητικά ΔΕΝ το έχω πετάξει παρά μόνο σε 3μετρο το οποίο ήταν άριστο.

    Γενικές οδηγίες και σχόλια προσωπικά και μόνο!


    Μάνος
    Καταγράφηκε
    kerpinis
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 619



    WWW
    « Απάντηση #5 στις: Τετάρτη, 8 Νοέ 2006, 01:33:33 »

    Όσο για το μεγάλο Giles....No comments

    Engine => OS108
    Sevos => JR 5kila

    3 x Snap me 30-40% gazi kai ειδού!


    Manos


    * giles_Jamara_Flair.jpg (115.07 KB, 512x384 - εμφανίστηκε 413 φορές.)
    Καταγράφηκε
    kmandila
    Aeromodeller Full Member
    ***
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 171



    WWW
    « Απάντηση #6 στις: Τετάρτη, 8 Νοέ 2006, 07:15:49 »

     Grin Μάνο το Jamara από ότι βλέπουμε έγινε Τζάμι πιστεύω το Katana που μας λές πιό πάνω να μήν γίνει και αυτό Κατάντια.!  Ποοολύ άνεση Θα ήθελα πραγματικά να σε έβλεπα από κοντά να πετάς για να καταλάβαινα σε τι δοκιμασίες τα βάζεις τα κακόμοιρα. Cheesy Δεν πειράζει εσύ νάσαι καλά και εμείς σου συμπαραστεκόμεθα (ηθικά)  Στριφογύρισμα ματιών άλλωστε τόσα χρόνια μαθημένος είσαι. Πάντως πργματικά πιστεύω ότι οι πιο έμπειροι πιλότοι έχουν πιο πολλές πιθανότητες να σπάσουν κάνοντας extreme πτήσεις παρά κάποιος καινούργιος σχετικά που θα πετάξει συντηρητικά χωρίς πολλά Αεροπλανικά κόλπα. Thumbs up
    Καταγράφηκε

    Κ.Μανδηλαράς  www.amach.gr   www.aeromodelismos.gr
    Γιάννης Κωνσταντακάτος
    Master contributor
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 5.929


    AKA "jkon" ή "θείος Γιάννης"


    WWW
    « Απάντηση #7 στις: Τετάρτη, 8 Νοέ 2006, 08:38:04 »

    Αγαπητά ανήψια, ακούστε και τον θείο.

    Το πρώτο μοντέλο που αγόρασα από αυτή την εταιρεία, ήταν μοτοανεμόπτερο ARF, και έφαγε γδύσιμο επί τόπου, για να διορθώσω το κακοφτιαγμένο χείλος εκφυγής, και τότε τρόμαξα από την ποιότητα της κατασκευής. Τα πλευρίδια ήταν φαγωμένα λες και είχαν περάσει ποντίκια. Οι εφαρμογές ανύπαρκτες.

    Το δεύτερο είναι ένα μηχανοκίνητο ARF με φτερό 2,40 και βάρος 8-9 κιλά.
    Επειδή θα το χρησιμοποιήσουμε σαν ρυμουλκό ανεμοπτέρων, θα βάλω βενζίνα ZG62, ενώ μόνο του πετάει καλά με 30 κ.ε.
    Οι οδηγίες λένε αν πρόκειται να μπεί μεγαλύτερος κινητήρας να ενισχυθεί το firewall με πανί και ρητίνη.
    Ανοιξα τον πάτο της ατράκτου στο μπροστινό μέρος, και διαπίστωσα και πάλι ότι η κόλλα είναι είδος εν ανεπαρκεία. Επιανα με το χέρι κομμάτια και τα τράβαγα και ξεκολλούσαν (σχήμα λόγου αφού δεν είχαν κολληθεί).
    Η στήριξη των κεντρικών σκελών πολύ ασθενική, ο κεντρικός σωλήνας σύνδεσης των φτερών μισό χιλιοστό μικρότερης διαμέτρου (για πέταμα δηλαδή), το cowl φθηνοδουλειά,
    Οπως είχε έρθει στο κουτί ARF, τα πηδάλια ήταν αρθρωμένα με σελλοτέϊπ, και το επενδυτικό υλικό (άγνωστης μάρκας και χειρίστης ποιότητας) σκιζότανε εύκολα, και ξεκόλλαγε, λες και στεκότανε στη θέση του μόνο με στατικό ηλεκτρισμό.

    Σε άλλα δύο ακροβατικά που γνωρίζω, φεύγουν τα διακοσμητικά χρώματα από την επικάλυψη στην πτήση, ακριβώς όπως περιέγραψα. Μήπως το ένα από αυτά ήταν στον αγώνα F3A στη Θεσσαλονίκη; (ο ιδιοκτήτης του θα καταλάβει ποιό εννοώ).

    Ο αντίλογος είναι απλός : Παίρνεις ότι πληρώσεις.

    jkon (θείος Γιάννης)
    Καταγράφηκε

    Γιάννης Κωνσταντακάτος
    Πρόεδρος Ε.Α.Α.
    tanfoglio
    Aeromodeller Sr. Member
    ****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 431



    « Απάντηση #8 στις: Τετάρτη, 8 Νοέ 2006, 09:55:16 »

    Αγαπητέ θείε,
    τρόμαξα με αυτά που λες και είδα και την φωτό από Μάνο και έγινα χάλια.
    Έχω παραγγείλει ένα EXTRA 330L από την συγκεκριμένη εταιρεία με άνοιγμα φτερού 1.96 μ. Βέβαια η άτρακτος είναι από fiberglass, αλλά τώρα αρχίζω και αναρωτιέμαι. Θα αντέξει ένα βίαιο snap?
    Το Blender ούτως ή άλλως δεν μπορεί να γίνει χωρίς κινδύνους με το κάθε αεροπλάνο...
    Πάντως jkon σίγουρα θα το ελέγξω πολύ προσεκτικά...
    Και ο Θεός βοηθός!

    Γιώργος
    Καταγράφηκε
    Periklis
    Aeromodeller Sr. Member
    ****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 352



    « Απάντηση #9 στις: Τετάρτη, 8 Νοέ 2006, 17:53:03 »

    Απο αυτα που διαβαζω ν'αρχισω να αμφιβαλω και για την αγορα του φορτιστη X-PEAK3 plus (τιμη 110ευρω) της ιδιας εταιριας καθως και για οποιοδηποτε αλλο προιον της Jamara?? Huh Huh
    Καταγράφηκε
    Κώστας Ζαπαντιώτης
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 618



    « Απάντηση #10 στις: Τετάρτη, 8 Νοέ 2006, 19:02:33 »

    Ευχαριστώ πολύ όλους σας που μου ανοίξατε τα μάτια Εκπληξη...kerpinis θυμάμαι πού είχα αναφέρει για το σπάσιμο αυτό.
    Από ότι βλέπω το Funtana .40 της Hangar-9 και το Venus .40 της Great Planes είναι πια οι επιλογές μου. Στριφογύρισμα ματιών
    Θα πηγαίνουν αυτά με την .49 μου ή πάω και για άλλη μηχανή? worry
    Καταγράφηκε
    gregman
    Aeromodeller Full Member
    ***
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 247



    « Απάντηση #11 στις: Τετάρτη, 8 Νοέ 2006, 19:20:30 »

    για να βαζουμε τα πραγματα στη θεση τους  η Jamara κατα βαση ειναι μεταπρατης στο συνολο σχεδον των προιοντων της  και τα περισσοτερα μοντελα της ειναι της κινεζικης CMP που επισης τροφοδοτει την Flair ,Perkins etc αλλα και πωλουνται και καθαρα σαν  CMPro .
    Το θεμα ειναι οτι τα μοντελα τησ συγεκριμενης κινεζικης εταιρειας εχουν και ποικιλια ποιοτητας κατασκευης.
    θεμα τυχης ειναι τι θα σου βγει.
    αλλα βεβαια οτι πληρωνει κανεις  παιρνει.  πολυ καλο και πολυ φθηνο ειναι κατι που δεν υπαρχει  στην πραξη.

    στα ηλεκτρονικα της επισης  φασον κινεζικα ειναι τα πιο πολλα που τα ιδια μπορει να τα βρει κανεις με αλλο χρωμα και επωνυμια ,αλλα εδω ειναι λιγο καλιτερα τα πραγματα καθως τα περισσοτερα ηλεκτρονικα που υπαρχουν στην αγορα (με εξαιρεση τις βασικες παλιες φιρμες και τους εξειδικευμενους κατασκευαστες εκτος κινας ) ειναι κινεζικης πλεον κατασκευης.

    Καταγράφηκε

    Γρηγόρης Μανουσακάκης
    tanfoglio
    Aeromodeller Sr. Member
    ****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 431



    « Απάντηση #12 στις: Τετάρτη, 8 Νοέ 2006, 21:36:16 »

    Πάντως μόλις παραλάβω το συγκεκριμένο extra, θα ενημερώσω για την ποιότητα...

    Ας ελπίσουμε να μην είναι τόσο άσχημα τα πράγματα. Άλλως θα κάνω ότι και ο jkon...Ανακατασκευή!!! Ντροπή

    Γιώργος
    Καταγράφηκε
    kerpinis
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 619



    WWW
    « Απάντηση #13 στις: Τετάρτη, 8 Νοέ 2006, 21:55:56 »

    Ευχαριστώ πολύ όλους σας που μου ανοίξατε τα μάτια Εκπληξη...kerpinis θυμάμαι πού είχα αναφέρει για το σπάσιμο αυτό.
    Από ότι βλέπω το Funtana .40 της Hangar-9 και το Venus .40 της Great Planes είναι πια οι επιλογές μου. Στριφογύρισμα ματιών
    Θα πηγαίνουν αυτά με την .49 μου ή πάω και για άλλη μηχανή? worry

    PM
    Καταγράφηκε
    Hristos
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 540



    « Απάντηση #14 στις: Τετάρτη, 8 Νοέ 2006, 22:28:54 »

    Εχω παρει αυτο της jamara,,δεν το εχω αρχισει ακομη.Απο μια επισκοπηση που εχω κανει υπαρχουν ψεγαδια ως το πιο σοβαρο το οποιο ειναι η στραβη κατασκευη στην ατρακτο της υποδοχης του αλουμινενιου σωληνα  που συνδεει δεξι και αριστερο ημιφτερο του οριζοντιου σταθερου με αποτελεσμα στραβο stabilizer Παντως χρειαζονται αρκετες παρεμβασεις για ενα αξιοπιστο αποτελεσμα,πραγμα αδικαιολογητο για ενα ARF


    * DSC00243.JPG (97.29 KB, 371x279 - εμφανίστηκε 329 φορές.)
    « Τελευταία τροποποίηση: Τετάρτη, 8 Νοέ 2006, 22:30:49 από takis f » Καταγράφηκε
    Σελίδες: [1] 2  Όλοι     Πάνω
    Εκτύπωση
    Aeromodelling GR  |  Forum  |  Αεροπλάνα R/C - Καύσιμο  |  Sport - fun και γενικά (Συντονιστής: Serafim)  |  Θέμα: Jamara models
    Μεταπήδηση σε:  

    Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2011, Simple Machines
    Πολιτική απορρήτου

    TinyPortal v0.9.7 © Bloc
    Έγκυρη XHTML 1.0! Έγκυρα CSS!
    Δημιουργία σελίδας σε 0.048 δευτερόλεπτα. 27 ερωτήματα.