Aeromodelling GR  
For Greek Aeromodellers and our friends worldwide E-mail E-mail
304.389 μηνύματα σε 12.382 θέματα από 6.240 Μέλη / Τελευταίο μέλος: Νικ.
Καλώς όρισες, Επισκέπτη. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Χάσατε το email ενεργοποίησης;
Παρασκευή, 26 Απρ 2024, 03:54:03

Σύνδεση με όνομα, κωδικό και διάρκεια σύνδεσης
Αναζήτηση:     Σύνθετη αναζήτηση
Ελληνικά English en Français in Deutch in Italiano
Καλώς όρισες, Επισκέπτη. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Χάσατε το email ενεργοποίησης;
Παρασκευή, 26 Απρ 2024, 03:54:03

Σύνδεση με όνομα, κωδικό και διάρκεια σύνδεσης
    Πρόσφατα θέματα
    από Markhelis
    [Σήμερα στις 00:15]

    από Yiannis_S
    [Χθες στις 10:50]

    [Τετάρτη, 24 Απρ 2024, 19:34:42]

    [Τετάρτη, 24 Απρ 2024, 09:16:06]

    [Τρίτη, 23 Απρ 2024, 11:50:38]

    [Δευτέρα, 22 Απρ 2024, 23:33:41]

    από ysmario
    [Δευτέρα, 22 Απρ 2024, 18:49:06]

    από micknaf
    [Δευτέρα, 22 Απρ 2024, 14:17:30]

    από micknaf
    [Δευτέρα, 22 Απρ 2024, 14:16:39]

    από Yiannis_S
    [Πέμπτη, 18 Απρ 2024, 00:29:29]

    από dominicm
    [Τετάρτη, 17 Απρ 2024, 13:52:00]

    από dominicm
    [Τρίτη, 16 Απρ 2024, 14:57:47]

    από Yiannis_S
    [Δευτέρα, 15 Απρ 2024, 23:14:33]

    από tasospap
    [Σάββατο, 13 Απρ 2024, 09:47:39]

    [Παρασκευή, 12 Απρ 2024, 17:02:03]
    Google search


    WWW
    Aeromodelling GR
    Μέλη
    Σύνολο μελών: 6240
    Τελευταίο: Νικ.
    Στατιστικά
    Σύνολο μηνυμάτων: 304389
    Σύνολο θεμάτων: 12382
    Online σήμερα: 76
    Online έως τώρα: 959
    (Κυριακή, 18 Οκτ 2020, 16:30:52)
    Συνδεδεμένοι χρήστες
    Μέλη: 0
    Επισκέπτες: 46
    Συνολικά: 46
    Στυλ εμφάνισης

    Συνδεδεμένες εκδηλώσεις
    • A.E.MA. 2ο Modelling Air Show: Σάββατο, 12 Μάι 2007 - Κυριακή, 13 Μάι 2007
    Σελίδες: 1 [2] 3 4 5 ... 13     Κάτω
    Εκτύπωση
    Αποστολέας Θέμα: A.E.MA. - 2ο Modelling Air Show  (Αναγνώστηκε 62199 φορές)
    Βαγγέλης Ξένος
    Aeromodeller Sr. Member
    ****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 451



    « Απάντηση #15 στις: Πέμπτη, 9 Νοέ 2006, 18:21:36 »

    Χθές το βράδυ είμαστε καλεσμένοι από την 111 ΠΜ, στην δεξίωση που παρέθεσε ο Δκτής της Πτέρυγας Σμήναρχος (Ι) κος Παν. Δημητριάδης, γιά την γιορτή της Αεροπορίας.
    Προφορικά, όταν καταθέσαμε την σκέψη μας γιά το 2ο Modelling Air Show, όχι μόνο το είδε θετικά, αλλά μας παρότρυνε κιόλας να ξεπεράσουμε κάθε δισταγμό, και μάλιστα να ξεκινήσουμε από τώρα τον σχεδιασμό ώστε να μας παρέχει ακόμη πιό άρτια φιλοξενία, μέσα και οργάνωση.

    Άρα έχουμε - τουλάχιστον το προφορικό ΟΚ - από τον κο Δκτή. Ποτέ δεν είχαμε αμφιβολία γι' αυτόν τον άνθρωπο και αξιωματικό.

    ΄Ετσι λοιπόν είμαστε πολύ κοντά να το πάρουμε και απόφαση εμείς...
    « Τελευταία τροποποίηση: Παρασκευή, 10 Νοέ 2006, 08:43:19 από xenosvag » Καταγράφηκε

    Βαγγέλης Ξένος
    Βαγγέλης Ξένος
    Aeromodeller Sr. Member
    ****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 451



    « Απάντηση #16 στις: Πέμπτη, 9 Νοέ 2006, 18:25:55 »

    ΜΙΑ ΔΙΟΡΘΩΣΗ: Ντροπή

    Εγώ προσωπικά δεν πήγα στην εκδήλωση, γιά λόγους επαγγελματικούς. Την ΑΕΜΑ εκπροσώπησε ο γραμματέας μας Αλέκος Λεονταρίτης με την σύζυγό του.

     Thumbs up
    Καταγράφηκε

    Βαγγέλης Ξένος
    sfyris
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 2.031


    WWW
    « Απάντηση #17 στις: Πέμπτη, 9 Νοέ 2006, 18:42:57 »

    Χμμμμμ ο Παντελής έθιξε ένα θέμα που ίσως θάπρεπε να το βάλουμε κάτω να το εξετάσουμε καλύτερα. Έχει δίκιο. Έκανα κι εγώ σε επιτελική θέση και όπως πολύ καλά τα λέει αν γίνει κάτι ίσως επηρρεάσει την ηρεμία πολλών ανθρώπων. Οποιοσδήποτε αρχάριος δεν μπορεί να καταλάβει το μέγεθος του κινδύνου που κρύβουν τα μοντέλα όταν καποιος κρύσταλος ή καποια τηλ/νση χαλάσει. Ένας αρχάριος είναι και ο Διοικητής. Ας είναι Διοικητής, ας είναι Ιπτάμενος. Δε γνωρίζει απο μοντελισμό. Ξέρετε ότι ο δικός μου Διοικητής δε μαφήνει να πετάω μέσα στο εδώ αεροδρόμιο (και μάλλον καλά κάνει); Άρα πρέπει εμείς να κάτσουμε και να σκεφτούμε μήπως υπάρχει κάποια περίπτωση να κάνουμε την εκδήλωση εκτός στρατιωτικής μονάδας. Η εκδήλωση ήταν άψογη έτσι, προς Θεού δεν εκφράζω καμιά κακία. Σε κάποια ερώτησή μου θυμάμαι κάποιος μου απάντησε ότι ο χώρος της αερολέσχης του Βόλου είναι μικρός - επαναλαμβάνω ας με διορθώσει κάποιος δεν τον ξέρω το χώρο δεν πήγα ποτε - αν είναι έτσι όμως δεν έχω πρόβλημα και πιστεύω πως πολλοί από μας όσο περισσότεροι τόσο καλύτερα, αν βοηθούσαν οικονομικά να μπορούσε αυτός ο χώρος να μεγαλώσει και να μας χωρέσει έτσι ώστε και εκτός μονάδας να είμαστε και τόσες διαδικασίες να μη χρειάζονται για να κάνουμε τις συναντήσεις μας. Ζητάω συγνώμη δε θέλω να ακουστώ με άσχημη πλευρά μια ιδέα εκφράζω ας με διορθώσετε, βρίστε με αν θέλετε αλλά ας πει κάποιος μια γνώμη...
    Καταγράφηκε

    Έχεις σκεφτεί ποτέ οτι δεν προσέλαβα τον γιο, τον αδερφό, τον ξάδερφο, το φίλο σου στην επιχείρησή μου επειδή εσύ κάνεις πλούσιο το κάθε κινεζάκι;
    santos
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 553


    « Απάντηση #18 στις: Πέμπτη, 9 Νοέ 2006, 18:59:49 »

    Έχεις απόλυτο δίκηο. Μαζί σου.
    Καταγράφηκε
    andreas
    Moderator
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 4.283



    « Απάντηση #19 στις: Πέμπτη, 9 Νοέ 2006, 22:17:35 »

    Καλησπερα σε ολους!Ειναι ευχαρηστο που υπαρχει τετοιο ενδοιαφερον για μια κινηση που εμεις σαν Α.Ε.ΜΑ ξεκινησαμε για πρωτη φωρα με αγχος και αγωνια για το πρωτο αποταλεσμα το οποιο τελικα ηταν πολυ ικανοποιητικο .Σιγουρα θα ηταν καλυτερα να υπαρχει ενας χωρος ικανος να φυλοξενησει 120+συμετεχοντες για μια ημερα fly-in ομως αυτο δεν νομιζω οτι ειναι πρακτικα εφικτο καπου αλου εκτος απο τον συγκεκριμενο χωρο ο οποιος ειναι και στο κεντρο της Ελλαδας.Οσον αφορα τις συχνοτητες την περιπτωση βλαβης, λαθους, κτλ ειναι γνωστο οτι οσο αυστηρος ελεγχος και να υπαρχει δεν μπορεις να αποφυγεις το ανθρωπινο λαθος η την βλαβη .Στο πρωτο SHOW δεν ειχαμε ουτε το ενα ουτε το αλλο.!Οσοι ηταν εκει γνωριζουν οτι υπηρχε αυστηρος ελεγχος συχνοτητων ,προδηλωμενη συμετοχη και συχνοτητες χρησης κατα ατομο ετσι η γραμματεια μας γνωριζε ποιος πεταει τι και σε ποια συχνοτητα.Το να κρατησεις ολους τους δηλωμενους πομπους σε μια σκηνη οπως αναφερθικε δεν ειναι ασχημη λυση ,προς αυτη την κατευθηνση θα κινηθουμε για την ασφαλεστερη οργανωση αν ολα  πανε καλα.ΧΡΕΙΑΖΕΤΕ ΚΑΙ ΛΙΓΗ ΘΕΤΙΚΗ ΣΚΕΨΗ ΟΜΩΣ! Thumbs up
    Καταγράφηκε

    Fly hard ...land soft!
    dapan
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 814



    « Απάντηση #20 στις: Πέμπτη, 9 Νοέ 2006, 23:20:51 »

    Καλησπέρα
    Ανδρέα θετική σκέψη υπάρχει από όλους, εξάλου για αυτό γίνεται και αυτή η κουβέντα.
    Χώρος για μια τέτοια εκδήλωση αν υπάρχει θέληση σιγουρα μπορεί να βρεθεί Το να πετάς όμως πιθανόν χωρίς ασφαλιστική κάλυψη, να πετάνε 120+ άτομα χωρίς να γνωρίζεις ή χωρίς να μπορείς να προβλέψεις αν ο Νταναβάρας έχει φορτισμένες μπαταρίες, ή αν έχει σωστά κουμπομένα τα φισάκια στο δέκτη, και τόσα άλλα που θα κουράσουν αν γραφούν και που όλοι μας πιστεύω να κατανοούμε, και μάλιστα μέσα σε ένα στρατιωτικό αεροδρόμιο δεν νομίζω πως είναι και ότι καλύτερο.
    Εξάλου τα παραδείγματα που έχουμε τελευταία από ατυχήματα που έχουν γίνει στο εξωτερικό θα πρέπει πάνω από όλα να μας προβληματίσουν.

    Φιλικά
    dapan
    Καταγράφηκε

    Όποιος μαθαίνει από τα λάθη του είναι έξυπνος,
    όποιος μαθαινει από τα λάθη των άλλων είναι σοφός
    N/JOI
    Aeromodeller Full Member
    ***
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 182



    « Απάντηση #21 στις: Πέμπτη, 9 Νοέ 2006, 23:57:10 »

    Σωστά τα λέτε dapan, sfyris, το θέμα είναι - και αυτό συζητάμε εδώ - προτάσεις για την διεξαγωγή καλήτερου και πιό ασφαλές Air show. Το θέμα χώρος είναι ενα από τα μεγαλήτερα φαντάζομαι ότι κανένα μοντελοδρόμιο δεν θα μπορούσε να δεχθεί τέτοιον όγκο ατόμων - επισκεπτων - αεροπλάνων.
    Σε περίπτωση που γίνει ατύχημα (θεός φυλάξη) είτε είσαι μέσα σε μονάδα είτε εκτός, το θέμα θα πάρει διαστάσεις (προσφατο ατύχημα με τον Γερμανό) οντος είναι κακό να χαλάς την καριέρα ενός ιπταμένου από ενα ατήχημα όμως η ασφάλεια είνα προταρχικός παράγοντα .
    Κανόνες όπως η υπαρξη batary check - faile safe k.o.k είναι ένα μέτρο .
    Εάν πιστεύεται ότι είναι εφικτό το στρατιωτικό αεροδρόμιο στην Λαμία είναι αρκετά μεγάλο για μια τέτοια εκδήλωση.  idiot2 idiot2 idiot2
    Καταγράφηκε

    N/JOI WORKS
    Κώστας Κωστόπουλος
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 2.864


    AKA "agridoc"


    WWW
    « Απάντηση #22 στις: Παρασκευή, 10 Νοέ 2006, 00:07:38 »

    Οπως λέει ο Βαγγέλης Ξένος, η διοίκηση της μονάδας είναι ευνοϊκή.

    Τα τελευταία (αρκετά) χρόνια η συνεργασία με την αεροπορία δεν είναι τόσο καλή όπως παλιότερα. Νομίζω οτι πρέπει να εκμεταλλευτούμε, με την καλή έννοια, την καλή διάθεση των ανθρώπων αυτών για βελτίωση των σχέσεων μας με την αεροπορία γενικότερα. Σ΄όλο τον κόσμο η πολεμική αεροπορία προσφέρει σημαντική βοήθεια στις μεγάλες αερομοντελιστικές εκδηλώσεις. Αγαπάνε, όπως κι εμείς τον αέρα και την πτήση, πολλοί δε είναι ή ήταν αερομοντελιστές.

    - Η Πολεμική Αεροπορία έχει την δυνατότητα να προσφέρει σημαντική βοήθεια, τόσο σε υποδομή, οργάνωση και πόρους όσο και σε προβολή προς τα έξω σε όλη την Ελλάδα.
    - Οσον αφορά τα θέματα ασφαλείας θα είναι πολύ πιο εύκολο να τηρηθούν κάποια πράγματα σε στρατιωτικό αεροδρόμιο και κυρίως να ελεγχθεί ο κόσμος. Οσοι έχουν την εμπειρία μεγάλων διοργανώσεων θα γνωρίζουν το πόσα άτομα απαιτούνται γι αυτό.
    - Πιστεύω ότι η διοίκηση της 111 ΠΜ, έχοντας ήδη την εμπειρία από το 1ο Modelling Air Show θα έχει ήδη σταθμίσει τα υπέρ και τα κατά.
    - Εαν η διοίκηση της 111 ΠΜ έχει ενημερωθεί και έχει δείξει ευνοϊκή διάθεση, η επιλογή άλλου χώρου ίσως επηρεάσει αρνητικά μελλοντική συνεργασία.
    - Η συνεργασία αυτή μπορεί να βοηθήσει και άλλους συλλόγους που είναι σε επαφή με μονάδες της Αεροπορίας να βελτιώσουν τις σχέσεις τους.

    Γενικά θα ήθελα να δω τις σχέσεις συλλόγων και αεροπορίας να βελτιώνονται και τέτοιες εκδηλώσεις συνεργασίας αποτελούν πολύ θετικά βήματα. Θα ήμουνα πανευτυχής να δω να τσακώνονται οι διοικητές για το  ποός θα πάρει την επόμενη εκδήλωση  laugh
    « Τελευταία τροποποίηση: Παρασκευή, 10 Νοέ 2006, 00:09:47 από Κώστας Κωστόπουλος » Καταγράφηκε

    Πριν κάνετε ερώτηση: Ψάξατε στο Aeromodelling GR ή στο Βιβλίο του jkon;
    Μην κάνετε χαρακτηρισμούς και άσχημα σχόλια, αν μη τι άλλο, συγκρατηθείτε για το καλό του χόμπυ μας.
    Βαγγέλης Ξένος
    Aeromodeller Sr. Member
    ****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 451



    « Απάντηση #23 στις: Παρασκευή, 10 Νοέ 2006, 09:34:44 »

    ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ¨.
    Όταν άνοιξα το θέμα είχα την εντύπωση ότι θα είχαμε μία εποικοδομιτική συζήτηση γιά την οργάνωση και την καλλίτερη μορφή της εκδήλωσης. Πέρυσι που δεν είπαμε σε κανένα τίποτα και έγινε η εκδήλωση, που τελικά πέτυχε, δε συνέβη το παραμικρό. Με πλήθος συμμετοχών που ξεπέρασε κάθε προσδοκία. Ας καταλάβουν μερικοί, παρακαλώ πολύ, ότι δεν πιέσαμε κανένα με το ζόρι να κανουμε την εκδήλωση αυτή. Έχουμε την ευθύνη των πράξεων μας. Η Πολεμική Αεροπορία με είδική άδεια από το ΓΕΑ εκδίδει διαταγές που περιλαμβάνουν την  κινητοποίηση υποστήριξης και την επιλογή του χώρου, καθώς και την πρόβλεψη πιθανού ατυχήματος με ελαχιστοποίηση του ρίσκου. Υποθετικά όταν μιλάμε δεν οδηγούμαστε πουθενά. Δεν μπορεί να γνωρίζει ο οποιοσδήποτε - που δεν ήταν εκεί - με τι συνθήκες έγινε η εκδήλωση. Ξέρετε κύριοι γιά τι αποστάσεις μιλάμε; Γνωρίζετε εσείς που χαρακτηρίζετε και ανώτερους αξιωματικούς τις αεροπορίας, που δήθεν δεν ξέρουν, ότι περιμετρικά σε ακτίνα 500 μ. περίπου δεν υπάρχει τίποτα εκτεθημένο παρά μόνο ο πύργος ελέγχου. Γνωρίζετε ότι δόθηκε σε όλους και τηρήθηκε σχέδιο και οδηγίες συμπεριφοράς και πτήσεως;
    Γιά να μην το τραβάμε το θέμα. Εάν θέλουμε να βοηθήσουμε όλοι με προτάσεις, μπορούμε να προχωρήσουμε. Εάν μιλάμε με υποθέσεις και  λειτουργούμε κάτω από την σκιά του φόβου του "μήπως το ένα, μήπως συμβεί το άλλο κλπ" δεν γίνεται τίποτα. Εμείς είμαστε αποφασισμένοι - εάν αναλάβουμε και πάλι την οργάνωση - να αναλάβουμε καιι την ευθύνη και την οργάνωση που στηρίζεται σε μεράκι σε προσωπικές σχέσεις και σε αγάπη γιά τον αερομοντελισμό. ΔΕΝ ΘΕΛΩ να επεκταθώ πιό πέρα - προς το παρόν - κλείνω μόνο με μία τελευταία φράση που είναι και αυστηρά προσωπική γνώμη.
    Είμαι σχεδόν 50 χρόνων. Δουλεύω από τα 18 μου. Εχω υπηρετήσει σε ειδικές δυνάμεις στο στρατό επί 32 μήνες σαν αξιωματικός. (τώτα είμαι ακόμη ταγματάρχης ΜΧ Εφ.) Εργάζομαι σαν διευθυντικό στέλεχος 20 χρόνια σε ιδιωτικές μεγάλες επιχειρήσεις της περιοχής.
     ΓΙΑΤΙ ΤΑ ΛΕΩ ΟΛΑ ΑΥΤΑ;
    Μήπως νομίζει κανένας ότι θέλω να πάω φυλακή.
    Καταγράφηκε

    Βαγγέλης Ξένος
    kmandila
    Aeromodeller Full Member
    ***
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 171



    WWW
    « Απάντηση #24 στις: Παρασκευή, 10 Νοέ 2006, 10:03:37 »

    Κύριε Ξένε χωρίς να σας γνωρίζω προσωπικά θα ήθελα να σας εκφράσω τον θαυμασμό μου για το επίτευγμα που επιτύχατε και αναφέρομαι στο 1ο AirShow και για το κουράγιο την δύναμη και τη θέληση να το ξαναεπαναλάβετε.
    Τώρα σχετικά με τίς διάφορες απόψεις και σχόλια που γράφονται θέλω να πιστεύω ότι δεν είναι κακοπροαίρετα αλλά απο υπέρμετρη αγάπη και ευθύνη έναντι του Αερομοντελισμού.Παρακαλώ μήν σας αποκαρδιώσουν και κάνετε πίσω.
    Πράγματι ο κόπος και οι κίνδυνοι είναι πολύς και μεγάλοι αλλά πιστεύω όσοι συμμετάσχουν θα λάβουν τα ΜΕΓΙΣΤΑ δυνατά μέτρα ώστε να μήν προξενηθεί το παραμικρό σε αυτή την ΓΙΟΡΤΗ.
    Σας ΠΑΡΑΚΑΛΟΥΜΕ συνεχίστε στην επίτευξη του 2ου AirShow και δώστε μας τη χαρά να το σχολιάσουμε μετά συμμετέχοντες και μή με τα καλύτερα λόγια όπως είχε ξαναγίνει.
    Ευχαριστώ. Thumbs up
    Καταγράφηκε

    Κ.Μανδηλαράς  www.amach.gr   www.aeromodelismos.gr
    dapan
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 814



    « Απάντηση #25 στις: Παρασκευή, 10 Νοέ 2006, 10:18:08 »

    Καλημέρα
     Γράφοντας το κείμενο για την συγκεκριμένη εκδήλωση πίστευα πως θα πρεπε να μας προβληματίσει και  απασχολήσει 'όλους το πως θα μπορέσει αυτή η εκδήλωση να γίνει καλύτερη από όλες τις πλευρές, και αυτός ήταν και ό λόγος που τα έγραψα. Το ότι δεν συνέβη κάτι πέρυσι, που εύχομαι να μη συμβεί ποτέ και σε κανέναν δεν πάει να πεί πως δεν υπάρχει και ο κίνδυνος. Δεν κινδυνολογώ και ούτε το έκανα ποτέ. Εξάλλου πιστεύω πως έχουμε δημοκρατία, άρα ο καθένας μπορεί να εκφράζει την άποψη του, ασχέτως αν είναι διαφορετική από του άλλου και πάνω από όλα να σέβεται το δικαίωμα του άλλου να την λέει χωρίς προϋποθέσεις   διαφορετικά  δεν θα είχε και νόημα ο λόγος που ανοίχτηκε αυτό εδώ το θέμα, εκτός και αν δεν είναι αυτός ο λόγος.
    Εαν πάλι το ότι  δεν μπόρεσα να έρθω την συγκεκριμένη ήμερα στην παραπάνω εκδήλωση θεωρείται λόγος για να μη λέω την άποψη μου τότε θα παρακαλούσα να αλλάξει ο τίτλος του θέματος και να μπεί κάποιος ο οποίος απευθύνεται μόνο σε όσους συμμετείχαν.


    Παντελής Νταναβάρας
    Καταγράφηκε

    Όποιος μαθαίνει από τα λάθη του είναι έξυπνος,
    όποιος μαθαινει από τα λάθη των άλλων είναι σοφός
    sfyris
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 2.031


    WWW
    « Απάντηση #26 στις: Παρασκευή, 10 Νοέ 2006, 11:18:02 »

    Κε Ξένε μην παρεξηγείσαι σε παρακαλώ. Δεν καταφερόμαστε σαυτό που γίνεται. 21 Χρόνια ενεργούς υπηρεσίας και σε πολύ δύσκολες συνθήκες μας έχουν διδάξει πολλά. Την εμπειρία αυτή προσπαθούμε μέσα απαυτές τις λίγες γραμμές να σας μεταφέρουμε. Νάστε σίγουρος ότι όπου και να γίνει το σοου εγώ προσωπικά θα είμαι παρον εκτός και αν κάτι δύσκολο προκύψει λόγω αποστάσεως και της θάλασσας που μας χωρίζει. Μια γνώμη είπαμε συγνώμη αν εκλήφθηκε με άσχημη πλευρά, οι προθέσεις μου και πιστεύω και του Παντελή και όσων συμφωνήσαν δεν ήταν άσχημες. Αν το θέλετε το θέμα το κλείνω εδώ και προχωράμε παραπέρα προς το καλύτερο. Εύχομαι καλή επιτυχία και κάθε χρόνο τέτοια.
    Καταγράφηκε

    Έχεις σκεφτεί ποτέ οτι δεν προσέλαβα τον γιο, τον αδερφό, τον ξάδερφο, το φίλο σου στην επιχείρησή μου επειδή εσύ κάνεις πλούσιο το κάθε κινεζάκι;
    Βαγγέλης Ξένος
    Aeromodeller Sr. Member
    ****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 451



    « Απάντηση #27 στις: Παρασκευή, 10 Νοέ 2006, 11:33:14 »

    Καλημέρα
     Γράφοντας το κείμενο για την συγκεκριμένη εκδήλωση πίστευα πως θα πρεπε να μας προβληματίσει και  απασχολήσει 'όλους το πως θα μπορέσει αυτή η εκδήλωση να γίνει καλύτερη από όλες τις πλευρές, και αυτός ήταν και ό λόγος που τα έγραψα. Το ότι δεν συνέβη κάτι πέρυσι, που εύχομαι να μη συμβεί ποτέ και σε κανέναν δεν πάει να πεί πως δεν υπάρχει και ο κίνδυνος. ...............
    Εαν πάλι το ότι  δεν μπόρεσα να έρθω την συγκεκριμένη ήμερα στην παραπάνω εκδήλωση θεωρείται λόγος για να μη λέω την άποψη μου τότε θα παρακαλούσα να αλλάξει ο τίτλος του θέματος και να μπεί κάποιος ο οποίος απευθύνεται μόνο σε όσους συμμετείχαν.


    Παντελής Νταναβάρας



    Παντελή καλημέρα,

    Δεν θέλω να παρεξηγηθώ από κανένα. Δεν απευθυνομαι σε κανένα και δεν εννοώ κανένα. Οι απόψεις είναι σεβαστές και υπολογίσημες. Απλά θέλω να επισημάνω ότι δεν θα πάρουμε ποτέ πρωτοβουλία και δεν θα γίνει ποτέ η εκδήλωση εάν στηριχθούμε σε υποθετικά σενάρια. Δεχόμαστε την παρότρυνση και τις συμβουλές όλων, δεχόμαστε τις προτάσεις και τις ιδέες όλων. Όλα προς εξέταση και αξιολόγιση. Προσωπικά δεν έχω αρχές να μην δέχομαι κουβέντα. Άλλωστε - όπως γράφεις -γιατί να ανοίξω και το θέμα.
    Όμως όλα αυτά που τελικά θα ταξινομηθούν και όσα πρέπει να γίνουν, θα γίνουν - και πάντα με γνωμονα  το οικονομικό - και τέλος το βάρος και η ευθύνη θα βαρύνει τον διοργανωτή. Άρα έχει την τελική επιλογή.
    Σ' ευχαριστώ γιά το ενδιαφέρον σου και τις απόψεις σου.



    Καταγράφηκε

    Βαγγέλης Ξένος
    Βαγγέλης Ξένος
    Aeromodeller Sr. Member
    ****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 451



    « Απάντηση #28 στις: Παρασκευή, 10 Νοέ 2006, 12:00:10 »

    Κε Ξένε μην παρεξηγείσαι σε παρακαλώ. Δεν καταφερόμαστε σαυτό που γίνεται. 21 Χρόνια ενεργούς υπηρεσίας και σε πολύ δύσκολες συνθήκες μας έχουν διδάξει πολλά.............................................
    Μια γνώμη είπαμε συγνώμη αν εκλήφθηκε με άσχημη πλευρά, οι προθέσεις μου και πιστεύω και του Παντελή και όσων συμφωνήσαν δεν ήταν άσχημες. Αν το θέλετε το θέμα το κλείνω εδώ και προχωράμε παραπέρα προς το καλύτερο. Εύχομαι καλή επιτυχία και κάθε χρόνο τέτοια.


    Αγαπητέ φίλε Κοσμά,

    Μην με παρεξηγήτε, σε καμμία περίπτωση. Εσύ ήσουν εκεί και είδες. Σίγουρα θέλουμε βελτίωση. Το μόνο που είπα και το υποστηρίζω είναι ότι είναι αδύνατο να γίνει ότιδήποτε εάν βασιστούμε σε"εάν", "άμα..." και "μπορεί". Σχεδιάζουμε κάτι με την υποστήριξη όλων, την βοήθεια της Π.Α. και με πρωταρχικό στόχο την αασφάλεια και την ελαχιστοποίηση του αστάθμιτου παράγοντα που μπορεί να επιφέρει κίνδυνο.
    Οπως είδες στην εκδήλωση, συνέβαιναν και όχι σωστά πράγματα. Πχ. πολλοί από τους συμμετέχοντες πήγαιναν δίπλα σε σκάφος που εκείνη την ώρα έκανε αιώρηση, θεατές πήγαιναν προς το σημείο πτήσεων χωρίς να έλέγχονται πολλές φορές, σε κάποιες περιπτώσεις γίνονταν πτήσεις κοντά στους θεατές κλπ.
    Όταν αποφασίσουμε να το ξανακάνουμε, να είσαι βέβαιος ότι θα ξαναγίνει με προϋποθέσεις και αυστηρούς κανόνες. Και η απόφαση να το ξαναδιοργανώσουμε εξαρτάται και μόνο από από τον χρόνο μας και την πολύ δουλειά που χρειάζεται να στηθεί κάτι τέτοιο.
    Φαντάσου και μόνο πόσα μηνύματα ανταλλάξαμε όλοι και πόσο χρόνο διαθέσαμε.
    Παρόλα αυτά ξέρω ότι θα μας τιμήσεις και πάλι ότι και να γίνει, με την παρουσία σου.
    Σ ευχαριστώ
    Φιλικά
    Καταγράφηκε

    Βαγγέλης Ξένος
    3DJunk
    Board moderator
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 3.191



    « Απάντηση #29 στις: Παρασκευή, 10 Νοέ 2006, 12:05:36 »

    Καλημερα,

    Θα μπορουσε καποιος να μας ενημερωσει σχετικα με το προγραμμα των πτησεων σε ενα τετοιο show? Επειδη τα ατομα ειναι πολλα, ο χωρος και ο χρονος περιορισμενος βασει ποιων κριτηριων γινεται ο καταμερισμος του χρονου πτησης για καθε συμμετεχοντα? Θα ηταν επισις καλο να εχουμε γραπτως ενα κειμενο που θα περιγραφει τους κανονες και διαδικασιες ασφαλειας. Νομιζω οτι κατι τετοιο θα ενδιεφερε ολους τους πιθανους συμμετεχοντες για ευνοητους λογους.

    Φιλικα,
    Νικος
    « Τελευταία τροποποίηση: Παρασκευή, 10 Νοέ 2006, 13:02:14 από Νικόλας » Καταγράφηκε
    Σελίδες: 1 [2] 3 4 5 ... 13     Πάνω
    Εκτύπωση
    Aeromodelling GR  |  Forum  |  Πτήσεις - Εκδηλώσεις - Ενημέρωση  |  Ανακοινώσεις (Συντονιστές: Γιώργος Κανδυλάκης, andreas)  |  Θέμα: A.E.MA. - 2ο Modelling Air Show
    Μεταπήδηση σε:  

    Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2011, Simple Machines
    Πολιτική απορρήτου

    TinyPortal v0.9.7 © Bloc
    Έγκυρη XHTML 1.0! Έγκυρα CSS!
    Δημιουργία σελίδας σε 0.034 δευτερόλεπτα. 29 ερωτήματα.