Aeromodelling GR  
For Greek Aeromodellers and our friends worldwide E-mail E-mail
304.201 μηνύματα σε 12.375 θέματα από 6.237 Μέλη / Τελευταίο μέλος: SKRIM
Καλώς όρισες, Επισκέπτη. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Χάσατε το email ενεργοποίησης;
Παρασκευή, 29 Μάρ 2024, 12:40:25

Σύνδεση με όνομα, κωδικό και διάρκεια σύνδεσης
Αναζήτηση:     Σύνθετη αναζήτηση
Ελληνικά English en Français in Deutch in Italiano
Καλώς όρισες, Επισκέπτη. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Χάσατε το email ενεργοποίησης;
Παρασκευή, 29 Μάρ 2024, 12:40:25

Σύνδεση με όνομα, κωδικό και διάρκεια σύνδεσης
    Πρόσφατα θέματα
    από Markhelis
    [Σήμερα στις 00:09]

    [Χθες στις 22:30]

    [Τετάρτη, 27 Μάρ 2024, 21:25:44]

    από afilos
    [Τετάρτη, 27 Μάρ 2024, 14:52:26]

    από hpergm
    [Τετάρτη, 27 Μάρ 2024, 10:46:22]

    [Τετάρτη, 27 Μάρ 2024, 07:32:40]

    από 3DJunk
    [Τρίτη, 26 Μάρ 2024, 16:49:01]

    [Κυριακή, 24 Μάρ 2024, 21:58:01]

    από chris 1975
    [Παρασκευή, 22 Μάρ 2024, 17:25:32]

    από dominicm
    [Τρίτη, 19 Μάρ 2024, 19:24:15]

    [Τρίτη, 19 Μάρ 2024, 17:48:59]

    [Δευτέρα, 18 Μάρ 2024, 23:05:57]

    από viper1
    [Κυριακή, 17 Μάρ 2024, 13:18:58]

    [Κυριακή, 17 Μάρ 2024, 12:46:42]

    [Σάββατο, 16 Μάρ 2024, 15:32:06]
    Google search


    WWW
    Aeromodelling GR
    Μέλη
    Σύνολο μελών: 6237
    Τελευταίο: SKRIM
    Στατιστικά
    Σύνολο μηνυμάτων: 304201
    Σύνολο θεμάτων: 12375
    Online σήμερα: 194
    Online έως τώρα: 959
    (Κυριακή, 18 Οκτ 2020, 16:30:52)
    Συνδεδεμένοι χρήστες
    Μέλη: 2
    Επισκέπτες: 61
    Συνολικά: 63
    Στυλ εμφάνισης

    Σελίδες: [1]     Κάτω
    Εκτύπωση
    Αποστολέας Θέμα: Άλλος ένας αρχάριος!!!!  (Αναγνώστηκε 2967 φορές)
    takis
    Aeromodeller Full Member
    ***
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 105


    « στις: Παρασκευή, 29 Σεπ 2006, 16:24:59 »

    Γεια σας, καταρχήν συγχαρητήρια για το site σας το οποίο δινει χρήσιμες πληροφορίες σε νέους αλλά και παλιούς αερομοντελιστες. Με λένε τάκη είμαι 17 χρονών και είμαι απο αργυρούπολη. Έχω ένα ready ARC και μια χειροποίητη πτέρυγα τύπου zaki. Δυστηχώς δεν έχω κάνει πολλές πτήσεις διοτι δεν ξέρω να πετάω. Σαν αρχάριος θέλω να θέσω κάποια ερωτήματα : 1) έχω τον pro peak prodigy, και φορτίζω την μπαταρία της πτέρυγας η οποία είναι 8 στοιχείων νικελίου μετάλλου 700 mA στα 0.8 mA γιατι ετσι μου ειχε πει κάποιος κάποτε. Υπάρχει κάποιος τυπος φόρτισης?? Δηλαδή εαν εγώ θέλω να φορτίσω μία αλλη μπαταρία 12 volt μολύβδου 7ah δεν μπορώ?? Αν μπορώ πόσα ah πρέπει να της ρίξω και πόσο χρόνο θα διαρκέσει η φόρτιση?? 2) άνοιξαν τον αεροδιάδρομο στο αεροδρόμιο του ελληνικού?? υπάρχει κάποιος εθελοντής που πετάει εκεί να με βοηθήσει σε καμία πτήση?? Μπορούμε να πετάξουμε το ready εκεί?? 3) τώρα κάνω εξάσκηση με τον εξομοιωτή FMS. Η τ/κ μου είναι μια groupner x-412 και δεν διαθέτει training. Δεν γίνεται δηλαδή να τη συνδέσω με το pc μου?? Σας ζητάω συγνώμη για τις πολλές ερωτήσεις που έκανα αλλά τόσο καιρό κρατούσα τις απορίες μέσα μου και μόλις βρήκα το site σας δεν άντεξα!! Σας εύχαριστώ προκαταβολικά!!!!
    Καταγράφηκε
    mastoras
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 926



    WWW
    « Απάντηση #1 στις: Παρασκευή, 29 Σεπ 2006, 21:41:13 »

    Φιλε τακη καλωσηρθες και εσυ. Και εγω ειμαι νεος στην μεγαλη παρεα του aeromodeling.gr ,οχι ομως στην ηλικια.
    Δεν μπορω να σε βοηθησω σε τιποτα γιατι ειμαι ασχετος, αλλα εχω να σου πω πως  δεχτηκα  φιλικης θερμης υποδοχης απο τους φιλους αερομοντελιστες μολις πρωτοηρθα, και αυτο συνεπαγεται οτι εδω σιγουρα θα σου λυθουν ολες οι αποριες σε οτι σε προβληματιζει .
                                                Και παλι καλωσηρθες ΔΗΜΗΤΡΗΣ
    Στην ηλικια σου μαθαινεται γρηγορα οποτε σε λιγο καιρο θα μαθω κατι και απο εσενα.
    Καταγράφηκε

    Οταν θέλεις να πας κάπου γρήγορα πήγαινε μόνος σου, όταν θέλεις να πας κάπου μακρυά πήγαινε με άλλους
    kerpinis
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 619



    WWW
    « Απάντηση #2 στις: Σάββατο, 30 Σεπ 2006, 01:22:28 »

    Τάκη καλησπέρα.. ( για να δω....01:09). Καλημέρα λοιπόν..

    Καταρχήν χαίρομαι που είναι και μεριλκά άτομα σε αυτή την ηλικία και μπαίνουν στο λούκι...Εδώ στα χανιά βλέπεις πλέον μόνο παλαίμαχους και άνω των 30...ΚΑΚΟ.

    Σχετικα με τα θέματα που θέτεις

    Παράθεση
    έχω τον pro peak prodigy, και φορτίζω την μπαταρία της πτέρυγας η οποία είναι 8 στοιχείων νικελίου μετάλλου 700 mA στα 0.8 mA γιατι ετσι μου ειχε πει κάποιος κάποτε. Υπάρχει κάποιος τυπος φόρτισης?? Δηλαδή εαν εγώ θέλω να φορτίσω μία αλλη μπαταρία 12 volt μολύβδου 7ah δεν μπορώ?? Αν μπορώ πόσα ah πρέπει να της ρίξω και πόσο χρόνο θα διαρκέσει η φόρτιση??


    Ερωτήματα που μπορουμε να μιλάμε μέρες και μέρες!  Ο τύπος μπαταρίας, η μέθοδος φόρτισης αλλά και η εναλαγές σε άλλου είδους μπαταρίας και φόρτισης είναι θέμα που θα σε απασχολεί συνέχεια διότι ακόμα και άτομα που ασχολούνται με τον μοντελισμό 20-30-40 χρόνια έχουν απορίες μιας και η τεχνολογία αλλάζει και στο χόμπυ μας κάθε Σάββατο! Συνεπώς όταν έχεις την όρεξη και τον χρόνο προσπάθησε να διαβάσεις κομμάτια ΄πό το βιβλίο του "Θείου Γιάννη" και θα σου λύσει όλες τις απορίες. Τώρα στο λέω εγώ που δε έχω  ούτε είχα υπομονή για κάτι τέτοιο, και έτσι μετά από πολλές καταστροφές, φωτιές κλπ, έμαθα τα βασικά περι μπαταριών φορτίων κλπ..άρα κλικ στο Λινκ για τα άρθρα του Jkon και θα τα καταλάβεις όλα...(Ελπίζω). Εάν βαριέσαι που είναι το ποιο κατανοητό, τότε απλά πεσ το και θα σου απαντήσουν πολοί σχετικά με το πως? Τί? που? κλπ

    Παράθεση
    άνοιξαν τον αεροδιάδρομο στο αεροδρόμιο του ελληνικού?? υπάρχει κάποιος εθελοντής που πετάει εκεί να με βοηθήσει σε καμία πτήση?? Μπορούμε να πετάξουμε το ready εκεί??

    ΝΟ COMMENTS!   Είμαι Χανιά και δεν μπορώ να σε βοηθήσω..Σίγουρα κάποιος θα το κάνει μέσα στα επόμενα λεπτά ή ώρες..

    Παράθεση
    κάνω εξάσκηση με τον εξομοιωτή FMS. Η τ/κ μου είναι μια groupner x-412 και δεν διαθέτει training. Δεν γίνεται δηλαδή να τη συνδέσω με το pc μου??

    Σίγουρα είναι εφικτό με εγχείρηση στον πομπό κάτι που ΔΕΝ σου συνιστώ!  knuppel2. Παρά ταυτα υπάρχουν στην αγορά πομποί που είναι μόνο για sim me καλώδιο μαζί, με πολύ λίγα λεφτά. Κάτι που στα μαγαζιά της αθήνας θα βρεις.

    Ρώτα για να μαθαίνεις από άτομα που έχουν μάθει από τα λάθη τους αλλά και από τα λάθη που έκαναν άλλοι! Αυτή είναι η ουσία.

    Ξέρω ότι με τις αερολογίες δεν βοήθησα αλλά σίγουρα ο επόμενος θα το κάνει!  Thumbs up

    Μάνος




    Καταγράφηκε
    takis
    Aeromodeller Full Member
    ***
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 105


    « Απάντηση #3 στις: Σάββατο, 30 Σεπ 2006, 10:41:00 »

    ευχαριστω φιλε μανο για τις απαντησεις σου. Να σε ρωτησω κατι αλλο απο που εισαι απο τα χανια? Εγω ειμαι απο το ρεθυμνο. Στην κρητη που εχει μερη για να πεταξει κανεις? Δεν καταφερα να βρω ακομα!
    Καταγράφηκε
    kerpinis
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 619



    WWW
    « Απάντηση #4 στις: Σάββατο, 30 Σεπ 2006, 13:44:30 »

    Χανιά πετάμε στο Μάλεμε απλά πρέπει να είσαι μέλος (ασφαλισμένος) για να μπορείς να πετάξεις. Ρέθυμνο όμως έχω 3-4 πελάτες που πετάνε με Calmato σε ένα γήπεδο.Τώρα ποιο......Είναι δίπλα σε ένα φαράγκι και πριν απο ένα χρόνο περίπου είχα "φυτέψει και ένα αεροπλανάκι τους το οποίο έχασε το ύψους βάθους.

    6944332533 για ότι βοήθεια θέλεις κατασκευαστική και πτητική.

    Και μην ξεχνάς ότι στο ρέθυμνο υπάρχει κάπου ένα μαγαζί μοντελισμού που και από εκεί μπορείς να πάρεις ότι οδηγίες χρειαστείς..

    Καλές πτήσεις, και ευπρόσδεκτος και στα Χανιά για να πετάξουμε...

    Μάνος
    Καταγράφηκε
    fanis
    Aeromodeller Full Member
    ***
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 249



    « Απάντηση #5 στις: Σάββατο, 30 Σεπ 2006, 15:11:23 »

    Τακη καλησπερα
    εδω στο Ρεθυμνο πεταμε στο Λατζιμα τεταρτες και κυριακες .
    κανουμε και καποιες πτησεις στη μαρινα ....ακομα και με ελικοπτερα ,εκει πρεπει να εισαι αρκετα καλος ομως  Χαμόγελο
    στο γηπεδο στου Γαλλου οντως  πηγαιναν κατι παιδια ,και εμεις καναμε αρκετες πτησεις αλλα ειναι επικινδυνο και εμεις τουλαχιστον σταματησαμε .
    τωρα κοιταω για κατι μερη προς Αμαρι μερια θα δουμε .
    αν θες περνα απο εδω να γνωριστουμε αν ειναι να πετας παρεα με μας  Χαμόγελο
    Καταγράφηκε
    takis
    Aeromodeller Full Member
    ***
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 105


    « Απάντηση #6 στις: Σάββατο, 30 Σεπ 2006, 16:38:37 »

    ευχαριστω πολυ τον Μανο και τον Φανη για την θερμη υποδοχη. Φανη εμενα το σπιτι μου στο ρεθυμνο ειναι απεναντι απο το γηπεδο της Σοχωρας. Εκει προσπαθησα να πεταξω την πτερυγα μου δυο τρεις φορες αλλα δεν τα πολυκαταφερα. Η μαρινα οντως εχει χωρο για να πεταξει κανεις αλλα οπως ειπες και εσυ θελει πολυ προσοχη.

    Θα χαρω πολυ να πεταξω καποια μερα μαζι σας. Οταν με το καλο κατεβω στο ρεθυμνο θα το κανονισουμε!!!

    σας ευχαριστω και παλι.
    Καταγράφηκε
    Σελίδες: [1]     Πάνω
    Εκτύπωση
    Aeromodelling GR  |  Forum  |  Αεροπλάνα R/C - Καύσιμο  |  Εκπαιδευτικά - Πως θα ξεκινήσω  |  Θέμα: Άλλος ένας αρχάριος!!!!
    Μεταπήδηση σε:  

    Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2011, Simple Machines
    Πολιτική απορρήτου

    TinyPortal v0.9.7 © Bloc
    Έγκυρη XHTML 1.0! Έγκυρα CSS!
    Δημιουργία σελίδας σε 0.036 δευτερόλεπτα. 28 ερωτήματα.