Aeromodelling GR  
For Greek Aeromodellers and our friends worldwide E-mail E-mail
304.331 μηνύματα σε 12.381 θέματα από 6.300 Μέλη / Τελευταίο μέλος: CharlesjeF
Καλώς όρισες, Επισκέπτη. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Χάσατε το email ενεργοποίησης;
Παρασκευή, 19 Απρ 2024, 06:13:19

Σύνδεση με όνομα, κωδικό και διάρκεια σύνδεσης
Αναζήτηση:     Σύνθετη αναζήτηση
Ελληνικά English en Français in Deutch in Italiano
Καλώς όρισες, Επισκέπτη. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Χάσατε το email ενεργοποίησης;
Παρασκευή, 19 Απρ 2024, 06:13:19

Σύνδεση με όνομα, κωδικό και διάρκεια σύνδεσης
    Πρόσφατα θέματα
    από Markhelis
    [Σήμερα στις 01:10]

    από Yiannis_S
    [Χθες στις 00:29]

    από dominicm
    [Τετάρτη, 17 Απρ 2024, 13:52:00]

    από tsiou
    [Τρίτη, 16 Απρ 2024, 23:05:11]

    από dominicm
    [Τρίτη, 16 Απρ 2024, 14:57:47]

    από Yiannis_S
    [Δευτέρα, 15 Απρ 2024, 23:14:33]

    από chris 1975
    [Σάββατο, 13 Απρ 2024, 11:21:01]

    από tasospap
    [Σάββατο, 13 Απρ 2024, 09:47:39]

    [Παρασκευή, 12 Απρ 2024, 17:02:03]

    [Τετάρτη, 10 Απρ 2024, 20:51:06]

    [Τετάρτη, 10 Απρ 2024, 12:49:07]

    από hpergm
    [Τετάρτη, 10 Απρ 2024, 08:22:03]

    από Yiannis_S
    [Τρίτη, 9 Απρ 2024, 00:01:58]

    από jjkor
    [Δευτέρα, 8 Απρ 2024, 00:59:23]

    [Πέμπτη, 4 Απρ 2024, 22:49:28]
    Google search


    WWW
    Aeromodelling GR
    Μέλη
    Σύνολο μελών: 6300
    Τελευταίο: CharlesjeF
    Στατιστικά
    Σύνολο μηνυμάτων: 304331
    Σύνολο θεμάτων: 12381
    Online σήμερα: 89
    Online έως τώρα: 959
    (Κυριακή, 18 Οκτ 2020, 16:30:52)
    Συνδεδεμένοι χρήστες
    Μέλη: 0
    Επισκέπτες: 88
    Συνολικά: 88
    Στυλ εμφάνισης

    Σελίδες: 1 ... 7 8 9 [10] 11     Κάτω
    Εκτύπωση
    Αποστολέας Θέμα: Αερομοντέλο Τηλέμαχος  (Αναγνώστηκε 64195 φορές)
    evan
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 7.065


    Ευάγγελος Μιχαηλίδης


    WWW
    « Απάντηση #135 στις: Τρίτη, 30 Οκτ 2012, 19:10:43 »

    Καλησπέρα σε όλους,

    Είμαι και εγώ νέο μέλος στο φόρουμ και νέος αερομοντελιστής. Θα ήθελα να ξεκινήσω και εγώ με ένα Τηλέμαχο.
    Θα μπορούσατε κ. Κωνσταντακάτε να μου στείλετε και εμένα τα σχέδια?

    Ευχαριστώ πολύ!!


    Καλησπέρα και καλώς ήρθες στο aeromodelling.gr

    Στείλε προσωπικό μήνυμα (π.μ.) με την ταχυδρομική σου διεύθυνση στον Γ. Κωνσταντακάτο για να λάβεις τα σχέδια του Τηλέμαχου.

    Εν τω μεταξύ, ρίξε μια ματιά στο σχετικό θέμα: https://www.aeromodelling.gr/ForumS/index.php?topic=7844.0

    Καλή συνέχεια.
    Καταγράφηκε

    Η ύστατη μορφή ελευθερίας είναι η σιωπή. (Γιάννης Ρίτσος)
    papazos25
    Aeromodeller
    *
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 4


    « Απάντηση #136 στις: Σάββατο, 11 Μάι 2013, 17:52:18 »

    Καλησπέρα σε όλους,

    Είμαι και εγώ νέο μέλος στο φόρουμ και νέος αερομοντελιστής. Θα ήθελα να ξεκινήσω και εγώ με ένα Τηλέμαχο.
    Θα μπορούσατε κ. Κωνσταντακάτε να μου στείλετε και εμένα τα σχέδια?

    Ευχαριστώ πολύ!!


    Καλησπέρα και καλώς ήρθες στο aeromodelling.gr

    Στείλε προσωπικό μήνυμα (π.μ.) με την ταχυδρομική σου διεύθυνση στον Γ. Κωνσταντακάτο για να λάβεις τα σχέδια του Τηλέμαχου.

    Εν τω μεταξύ, ρίξε μια ματιά στο σχετικό θέμα: https://www.aeromodelling.gr/ForumS/index.php?topic=7844.0

    Καλή συνέχεια.

    θα πείραζε να επικοινωνήσω και εγώ μαζί σας.. Είμαι σε παρόμοια θέση με τον από πάνω φίλο  Χαμόγελο
    Καταγράφηκε

    Γιάννης Κωνσταντακάτος
    Master contributor
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 5.929


    AKA "jkon" ή "θείος Γιάννης"


    WWW
    « Απάντηση #137 στις: Κυριακή, 12 Μάι 2013, 09:09:16 »

    Οποιος θέλει σχέδιο του Τηλέμαχου να στείλει π.μ. με την ταχυδρομική του διεύθυνση.
    Καταγράφηκε

    Γιάννης Κωνσταντακάτος
    Πρόεδρος Ε.Α.Α.
    Tricky
    Aeromodeller
    *
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 7



    « Απάντηση #138 στις: Κυριακή, 2 Φεβ 2014, 13:16:42 »

    Kαλησπέρα και από εμενα!!Eνα μεγάλο μπράβο για το χρόνο και τον κόπο που καταβάλατε συγκεντρώνοντας πληροφορίες και εμπειρίες ανεκτίμητες για  νέους στο χορό(σαν και εμενα δλδ)!! Μιας και έχω και εγώ την τρελα τον κατασκευών θα ήθελα τα σχέδια για τον τηλέμαχο ευχάριστο εκ τον προτερων!
    Καταγράφηκε
    evan
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 7.065


    Ευάγγελος Μιχαηλίδης


    WWW
    « Απάντηση #139 στις: Τρίτη, 4 Φεβ 2014, 17:59:17 »

    Kαλησπέρα και από εμενα!!Eνα μεγάλο μπράβο για το χρόνο και τον κόπο που καταβάλατε συγκεντρώνοντας πληροφορίες και εμπειρίες ανεκτίμητες για  νέους στο χορό(σαν και εμενα δλδ)!! Μιας και έχω και εγώ την τρελα τον κατασκευών θα ήθελα τα σχέδια για τον τηλέμαχο ευχάριστο εκ τον προτερων!

    Καλησπέρα και καλώς ήρθες στον αερομοντελισμό και το aeromodelling.gr
    Όπως αναφέρει παραπάνω ο Γιάννης Κωνσταντακάτος, πρέπει να του στείλεις την ταχυδρομική σου διεύθυνση με προσωπικό μήνυμα για να λάβεις τα σχέδια του Τηλέμαχου.
    Καλή συνέχεια.

    Οποιος θέλει σχέδιο του Τηλέμαχου να στείλει π.μ. με την ταχυδρομική του διεύθυνση.
    Καταγράφηκε

    Η ύστατη μορφή ελευθερίας είναι η σιωπή. (Γιάννης Ρίτσος)
    btcc
    Aeromodeller
    *
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 7


    « Απάντηση #140 στις: Σάββατο, 4 Οκτ 2014, 19:59:50 »

    Καλησπερα σας και καλος σας βρηκα . Ονομαζομαι Μανος και εδω και αρκετες μερες διαβαζω τα θεμα τα του αερομοντελισμου και βεβαια εχω παρα πολε αποριες οι οποιες ελπιζω με τον καιρο θα λυθουν . Καταρχην να κανω μια μικρη αναφορα σχετικα με την ενασχοληση μου και τις ικανοτητες μου . Ειμαι πτυχιουχος μηχανικος και με αδεια ασκησης επαγγελματος και αδειουχος ηλοκτρολογος Δ ειδικοτητας με εξιδικευση ανελκυστηρες . Απο και κει περα ασχολουμε με πολλες κατασκευες παντως φυσεως και με αρκετα χομπι . Διαθετω εργαστηριο με παρα πολλα εργαλεια και τορνο και κανω πολλες εργασιες κυριος απο χομπυ . Η επαφη μου με τον τηλεκατευθηνομενο μοντελισμο ξεκινησε καπου στο 1989 κκαι τοτε ψωνιζα απο τον Μακρυγιαννη στην φειδιου . Ασχοληθηκα με αυτοκινητα για αρκετα χρονια. Τα παρατησα και καπου στο 2005 ειπα να ξαναασχοληθω , Πηρα παλι ενα καλο μοντελο παντα σε κιτ γιατι ηθελα να το σηναρμολογησω μονοσ μου . Το ολοκληρωσα αλλα ποτε δνε το πατησα σε πιστα η εστω στο δρομο για μια δοκιμη . Τα ξανα παρρατησα .Ερχομαστε τωρα στο 2014 και μετα απο πολυ σκεψη μιας και ειδα οτι ο γιος μου εχει τρελο κολλημα ειπα να του κανω το χατηρι και σιγα σιγα μαζι να τον ξεκινησω με τον τηλεκατευθηνομενο μοντελισμο και ιδικοτερα τον αερομοντελισμο . Ηρθα σε επικοινωνια με τον κυριο Γιαννη Κωνσταντακατο και θα μου στηλει τα σχεδια του Τηλεμαχου . Αποφασισα να ξεκινησω με τον Τηλεμαχο και οχι με κατι ετοιμο γιατι το ετοιμο μου μοιαζει πιο πολυ σαν ενα καινουργιο παιχνιδι και οχι σαν μοντελισμο με την πραγματικη ενοια του . Θελω ο γιος μου να γνωρισει τον μοντελισμο με την βαθυτερη ενοια του . Δηλαδη κατασκευη σιγα σιγα αγωνια , απογοητευση , ερευνα δοκιμη και οτι αλλο υπαρχει . Ποτε δεν μου αρεσαν τα ετοιμα κουρσακια και παντα ηθελα να τα μονταρω εγω γιατι μετα τα γνωριζα καλητερα . Ερχομαι λοιπον τωρα να θεσω μερικους προβληματισμου μου μιας και απο τωρα θα πρεπει να ετοιμαζομαι για την πορεια του μοντελου . αρκετα δηληματα και αποριες .
    Δηλημα πρωτο . Αν και φαν τον θερμικων εχω μεγαλο δηλημα το οποιο εχει τις ριζες του πολυ παλαιοτερα οταν καποια στιγμη καπου στο 1990 ειπα να ασχοληθω με τα αεροπλανακια που παντα μου αρεσαν αλλα δεν ξερω γιατι δεν ασχοληθηκα τοτε . Ισως η ευκολια του αυτοκινητου που μπορουσα να το τρεξω οπου θελω , ΡΤοτε λοιπον πηρα ενα μοντελο απο εναν φιλο μου αν θυμαμαι καλα ηταν ενα cesna τις  kyosho και οταν το εβαλα μπροστα απο την συνηθεια μου με τα αυτοκινητα ξεχασα οτι υπηρχε ο ελικα και πηγα να ανοιξω το γκαζι χειροκινητα και περασα το χερι μου μεσα απο τιν ελικα με αποτελεσμα να λουστω με μια γραμμη αιμα και τα δυο μου δαχτυλα να τρεχω για ραμματα . Ο γιος μου λοιπον ειναι 10 ετων και λογικο ειναι να φοβαμαι . Μου αρεσει οπως και αυτου ο ηχος του κινητηρα και η λαδιλα , ειναι πιο κοντα σε ενα πραγματικο αεροπλανω ενας κινητηρας αλλα οπως και να το κανουμε το ηλεκτρικο μοτερ το εχει αραχτο και οταν ειναι να απογειωθει ανοιγεις στροφες και φευγει  . Δηλαδη δεν εχουμε εναν κινητηρα να τρεχει . Πρωτη απορια λοιπον οσον αφορα το πρωτο δηλημα . Μπορει ο Τηλεμαχος να συνεργαστει με ηλεκτρικο μοτερ ανετα ? Χρειαζετει καποια αλλα μυστικα για την κατασκευη ? θα πρεπει απο την αρχη της κατασκευης να κανω καποιες ουσιαστικες αλλαγες  ? Ειναι εφικτο η καλητερα να κοιταξω για κατι αλλο ? Και ποια η γνωμη σας σχετικα με το δηλημα ηλεκτρικου η θερμικου .
    Δευτερο δηλημα . Τοτε που ασχολιομουν εγω υπηρχε μια δικαναλη τηλεκατευθηνση σε κιτ με ολα τα συναφη μεσα στο κιτ . Πομπος , δεκτης , servo . Τωρα εδω τα βλεπω μπερδεμενα και βλπεπω ολα τα πραγματα ξεχωριστα . Δεν ξερω αν πρεπει να παρω κατι καλητερο δεν ξερω τι να παρω .
    Θελω την βοηθεια σας λοιπον οσον αφορα το τι θα πρεπει να αγορασω και απο θεμα μοτερ , μπαταριων , τηλεκατευθηνσης για καποιον νεο στον χορο . Δεν μπορω να ξερω αν αυτο θα το αγαπησει και θα το σινεχισει η αν θα τα παρατησει . Το μονο σιγουρο ομως ειναι οτι εγω θελω εστω και αν δεν εχει συνεχεια και μελλον αυτο το λιγο να εχει μεσα την διαδικασια της κατασκευης  . Να εχει τουλαχιστον να θυμαται οτι αυτο το φτιαξαμε μαζι .
    Καταγράφηκε
    Γιάννης Κωνσταντακάτος
    Master contributor
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 5.929


    AKA "jkon" ή "θείος Γιάννης"


    WWW
    « Απάντηση #141 στις: Κυριακή, 5 Οκτ 2014, 08:17:13 »

    Αγαπητέ φίλε Μάνο,

    Σου έχω στείλει δύο links για να προετοιμαστείς διαβάζοντας τις οδηγίες συναρμολόγησης και του ξύλινου και του φοαμένιου τηλέμαχου.

    Στα διάφορα καταστήματα της Ελλάδας και του εξωτερικού υπάρχουν πολύ καλές τηλεκατευθύνσεις, σίγουρα θα πρέπει να επιλέξεις μία στην περιοχή των 2,4 GHz, και να είναι full range, δηλαδή η επικοινωνία πομπού – δέκτη να διατηρείται και σε μεγάλη απόσταση.

    Ο Τηλέμαχος χρειάζεται μόνο τρία κανάλια για να πετάξει, αλλά η τ/κ που θα επιλέξεις ας έχει τουλάχιστον 5 διαθέσιμα κανάλια, για μελλοντική χρήση. Τα σέρβο για τον ξύλινο Τηλέμαχος να έχουν βάρους 12-13 γραμμαρίων, με ροπή 1,5 kg*cm ή μεγαλύτερη. Για τον φοαμένιο Τηλέμαχο αρκούν και σέρβο με βάρος 9 γραμμαρίων.

    Θα ήθελα να επισημάνω εδώ ότι ο φοαμένιος Τηλέμαχος, που υποχρεωτικά θα είναι ηλεκτροκίνητος, είναι πολυ πιο ελαφρύς, από τον ξύλινο, και θεωρείται “park flyier” , δηλαδή μπορεί να πετάξει σε μικρότερο πεδίο.
    Ο φοαμένιος εξασφαλίζει την ικανοποίηση με τον μικρότερο χρόνο συναρμολόγησης, και την πιο σίγουρη κατάληξη της πτήσης, όσο πιο ελαφρύς είναι τόσο πιο αργά πετάει, και δίνει χρόνο να σκεφτείς, και επίσης προσγειώνεται πιό απαλά.
    Καταγράφηκε

    Γιάννης Κωνσταντακάτος
    Πρόεδρος Ε.Α.Α.
    btcc
    Aeromodeller
    *
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 7


    « Απάντηση #142 στις: Κυριακή, 5 Οκτ 2014, 13:56:54 »

    Κυριε Γιαννη ευχαριστω πολυ για τις πληροφοριες . Περιμενω να παραλαβω και τα σχεδια  οταν τα στειλετε και ισως κατασκευασω δυο μοντελα . Το μοντελο με μπαλσα ειναι ικανο να πεταξει με ηλεκτροκινητηρα ? Οι τηλεκατευθηνσεις ειναι σε σετ οπως εγω γνωριζα παλια η ειναι ξεχωριστα κομματια ολα ? Εχετε να προτεινετε καποια υλικα οπως τηλεκατευθηνση servo δεκτη ηλεκτοκινητηρα , ελικα ? Αν τελικα κατασκευασω δυο μοντελα ενα foam και ενα απο μπαλσα θα με συμβουλευατε να φτιαξω το ενα με foam και ηλεκτροκινητηρα και το αλλο με την μπαλσα σε θερμικο ? Η μπορω και το μπαλσινο να το εχω με ηλεκτροκινητηρα ? Και αν το φτιαξω για ηλεκτροκινητηρα θα μπορω στο μελον να το κανω θερμικο ?
    Καταγράφηκε
    Γιάννης Κωνσταντακάτος
    Master contributor
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 5.929


    AKA "jkon" ή "θείος Γιάννης"


    WWW
    « Απάντηση #143 στις: Κυριακή, 5 Οκτ 2014, 15:04:18 »

    Ναι ο ξύλινος Τηλέμαχος μπορεί να γίνει ηλεκτρικός πολύ εύκολα. Οπως και να δεχθεί κινητήρα εσ. καύσης πολύ ευκολα στη συνέχεια.Τα μεγέθη του μοτέρ που μπορεί να εφαρμοστεί αναφέρονται στις οδηγίες που παρέπεμψα.

    Το μόνο που δεν μπορώ να προτείνω είναι μάρκα συστήματος τ/κ. Οπως όμως αναφέρεις, συμφέρει να πάρεις μόνο πομπό και δέκτη στο κουτί, και να συμπληρώσεις με σερβο που ταιριάζουν στο Τηλεμαχο.

    Τα σχέδια θα ταχυδρομηθούν Δευτέρα 6/10
    Καταγράφηκε

    Γιάννης Κωνσταντακάτος
    Πρόεδρος Ε.Α.Α.
    btcc
    Aeromodeller
    *
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 7


    « Απάντηση #144 στις: Κυριακή, 5 Οκτ 2014, 20:09:06 »

    Και κατι τελευταιο για να μην σας ζαλιζω . Μιας και ακομη δεν εχω ξεκινησει τιποτα  . Εστω λοιπον οτι ξεκιναω την κατασκευη του συμφωνα με τις οδηγιες , Η αρκικη του σχεδιαση εχει  γινει για να δεχτει κινητηρα εσωτερικης καυσης . Αν εγω ακολουθησω πιστα τις οδηγιες για την κατασκευη του μοντελου και το ολοκληρωσω θα μπορω μετα στον καθρεπτη που θα στιριχτει ο κινητηρας ειτε αυτος ειναι εσωτερικης καυσης ειτε ηλεκτρικος να προσαρμοσω οποιον τελικα επιλεξω ? Η θα πρεπει απο πριν να εχω αποφασισει ωστε να εχω κανει τις αναλογες μετατροπες ? Θελω να πω αν ο καθρεπτης μηνει ατρυπητος μπορω στο τελος να τοποθετησω την οποια βαση θελω ? Και στα μεσεα χωρισματα αν υποθεσουμε ακολουθησω πιστα το σχεδιο στον χορο που μπαινει το τεποζιτο καυσιμου θα πρεπει να γινει καποια τροποποιηση για να δεχθει μπαταρια η δεν αλλαζει τιποτα ? Θελω με λιγα λογια να κατασκευασω το μοντελο οπως ακριβως εχει σχεδιαστει και να μηνει στο τελος η αποφαση του τι ειδους κινητηρα θα τοποθετησω . Ευχαριστω πολυ για την υπομονη σας και συγνωμη για τυχον ερωτηματα που ισως εχουν ιδη απαντηθει στο παρελθον και γινομαι κουραστικος .
    Καταγράφηκε
    Γιάννης Κωνσταντακάτος
    Master contributor
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 5.929


    AKA "jkon" ή "θείος Γιάννης"


    WWW
    « Απάντηση #145 στις: Δευτέρα, 6 Οκτ 2014, 08:58:14 »

    Η βάση του κινητήρα εσωτ. καύσης είναι τυπικά οριζόντια (έχει down thrust) και βιδώνει επάνω σε δύο σκληρά πηχάκια που έχουν την ίδια γωνία.

    Η βάση του ηλεκτρικού μοτέρ είναι τυπικά κάθετη, αλλά χρειάζεται να έχει κλίση προς τα δεξιά και προς τα κάτω.
    Αρα πρέπει εξ αρχής ο πρώτος νομέας που στην εσωτ. καύση απλά δένει την κατασκευή, να τοποθετηθεί και στη σωστή απόσταση από την μύτη, και στις σωστές γωνίες για να χρησιμεύσει σαν βάση του ηλεκτρικού μοτέρ. Τότε ίσως ο κινητήρας βρεθεί πιο μπροστά από την θέση που δείχνει το σχέδιο, δεν έχει καμία σημασία για την πτήση, ίσα-ίσα που θα ισορροπήσει ευκολώτερα.

    Η θέση της δεξαμενής επιστρώνεται με εποξική κολλα για να είναι στεγανή στα καύσιμα. Η καλύτερη λύση είναι να επιμηκύνεις την υποδοχή προς τα πίσω, κάτω από το εικονικό παρμπριζ, όσο χρειάζεται να δέχεται την μπαταρία, και να στεγανοποιήσεις και την επι πλέον περιοχή.

    Άλλη εναλλακτική λύση είναι να βάζεις την μπαταρία κίνησης κάτω από τη θέση της δεξαμενής, μέσα στην άτρακτο, βγάζοντας το φτερό.

    Αυτό που πρέπει να επισημανθεί είναι ότι τα βάρη των εξαρτημάτων που μπαίνουν στην περιοχή της μύτης δεν είναι ίδια στην εσωτ. καύση και στην ηλεκτροκίνηση. Θα πρέπει να προβλέψεις την προσθήκη του κατάλληλου έρματος για να ιδιατηρηθεί η ισορροπία στο ίδιο σημείο.

    Τα σχέδια ταχυδρομήθηκαν το πρωϊ, μελέτησέ τα πρώτα και επανερχόμεθα.
    Καταγράφηκε

    Γιάννης Κωνσταντακάτος
    Πρόεδρος Ε.Α.Α.
    btcc
    Aeromodeller
    *
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 7


    « Απάντηση #146 στις: Δευτέρα, 6 Οκτ 2014, 17:03:01 »

    Απο την συγκεκριμενη κατασκευη .
    https://www.aeromodelling.gr/ForumS/index.php?topic=7844.0

    Και οπως εγω το καταλαβαινω , ισως να κανω και λαθος το μπροστινο κομματι  νομεας ονομαζετε firewall . Σωστα ?
     Αν λοιπον εγω δεν χρησιμοποιησω οριζοντια δοκαρια οπως πρεπει στα πλαινα ωστε να πατησει πανω η βαση του κινητηρα και το αφησω οπως στην συγκεκριμενη κατασκευη ( μονο ο μπροστινος νομεας  firewall ) τοτε δεν θα μπορω να εχω και τος δυο επιλογες ? Δηλαδη στην περιπτωση που θα χρησιμοποιησω κινητηρα εσωτερικης καυσης θα μπορω να βαλω την συγκεκριμενη πλαστικη βαση  και σε περιπτωση ηλεκτροκινητηρα θα μπορω παλι στην καθετη βαση να τον τοποθετησω . Και αν αυτο ειναι αφικτο εχω και μια αλλη απορια . Γιατι να δωσω κληση στο firewall και να μην το εχω τελειος ισιο και παραληλο με τους αλλους νομεις και να μην δωσω κληση οταν ερθει η ωρα στην βαση του κινητηρα με το αλαλογο πλαινσμα της ?Η εστω με σφινες ? Μπορω να κατασκευασω και αλουμηνενια βαση κινητηρα με οτι κλιση θελω . Και οσον αφορα το μπρουμουτισμα αλλα και το right thrust
    Καταγράφηκε
    Γιάννης Κωνσταντακάτος
    Master contributor
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 5.929


    AKA "jkon" ή "θείος Γιάννης"


    WWW
    « Απάντηση #147 στις: Δευτέρα, 6 Οκτ 2014, 19:04:41 »

    Ολα αυτά που αναφέρεις είναι σωστά.
    Καταγράφηκε

    Γιάννης Κωνσταντακάτος
    Πρόεδρος Ε.Α.Α.
    btcc
    Aeromodeller
    *
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 7


    « Απάντηση #148 στις: Τρίτη, 7 Οκτ 2014, 14:55:17 »

    Κυριε Γιαννη μολις παρελαβα τα σχεδια  . Βεβαια ο ταχυδρομος τα πεταξε κατω απο την πορτα και η πεθερα μου ειχε σφουγγαρισει απο μεσα και βραχηκαν αλλα μαλον θα τα γλιτωσω  . Τα εβγαλα και τα αφησα να στεγνωσουν . Παρα πολυ ομορφα και σας ευχαριστω παρα πολυ  . Με την πρωτη ευκαιρια που θα εχω και τα χρηματα θα ξεκινησω την προμηθεια των υλικων και οταν συγκεντρωθουν ολα θα ξεκινησω  , Εχετε καποιο καταστημα να μου προτεινεται ωστε να μην τρεχω περα δοθε για να τα συγκεντρωσω ? και καποια προταση οσον αφορα την τηλεκατευθηνση αν εχετε καποια συγκεκριμενη απο θεμα μαρκας τυπου μοντελο . Ο κινητηρας ο OS 15 LA σε μπλε χρωματακι ειναι ομορφος αλλα δεν ωρισκω μεσω google καπου διαθεσιμο ,
    Καταγράφηκε
    evan
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 7.065


    Ευάγγελος Μιχαηλίδης


    WWW
    « Απάντηση #149 στις: Τρίτη, 7 Οκτ 2014, 15:23:36 »

    ...
     Εχετε καποιο καταστημα να μου προτεινεται ωστε να μην τρεχω περα δοθε για να τα συγκεντρωσω ? ...
    Ο κινητηρας ο OS 15 LA σε μπλε χρωματακι ειναι ομορφος αλλα δεν ωρισκω μεσω google καπου διαθεσιμο ,

    Καλημέρα,

    τα στοιχεία που ζητάς υπάρχουν σε αυτό το μήνυμα.

    Καλή συνέχεια.
    Καταγράφηκε

    Η ύστατη μορφή ελευθερίας είναι η σιωπή. (Γιάννης Ρίτσος)
    Σελίδες: 1 ... 7 8 9 [10] 11     Πάνω
    Εκτύπωση
    Aeromodelling GR  |  Forum  |  Αεροπλάνα R/C - Καύσιμο  |  Εκπαιδευτικά - Πως θα ξεκινήσω  |  Θέμα: Αερομοντέλο Τηλέμαχος
    Μεταπήδηση σε:  

    Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2011, Simple Machines
    Πολιτική απορρήτου

    TinyPortal v0.9.7 © Bloc
    Έγκυρη XHTML 1.0! Έγκυρα CSS!
    Δημιουργία σελίδας σε 0.033 δευτερόλεπτα. 27 ερωτήματα.