Aeromodelling GR  
For Greek Aeromodellers and our friends worldwide E-mail E-mail
304.331 μηνύματα σε 12.381 θέματα από 6.300 Μέλη / Τελευταίο μέλος: CharlesjeF
Καλώς όρισες, Επισκέπτη. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Χάσατε το email ενεργοποίησης;
Παρασκευή, 19 Απρ 2024, 07:00:07

Σύνδεση με όνομα, κωδικό και διάρκεια σύνδεσης
Αναζήτηση:     Σύνθετη αναζήτηση
Ελληνικά English en Français in Deutch in Italiano
Καλώς όρισες, Επισκέπτη. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Χάσατε το email ενεργοποίησης;
Παρασκευή, 19 Απρ 2024, 07:00:07

Σύνδεση με όνομα, κωδικό και διάρκεια σύνδεσης
    Πρόσφατα θέματα
    από Markhelis
    [Σήμερα στις 01:10]

    από Yiannis_S
    [Χθες στις 00:29]

    από dominicm
    [Τετάρτη, 17 Απρ 2024, 13:52:00]

    από tsiou
    [Τρίτη, 16 Απρ 2024, 23:05:11]

    από dominicm
    [Τρίτη, 16 Απρ 2024, 14:57:47]

    από Yiannis_S
    [Δευτέρα, 15 Απρ 2024, 23:14:33]

    από chris 1975
    [Σάββατο, 13 Απρ 2024, 11:21:01]

    από tasospap
    [Σάββατο, 13 Απρ 2024, 09:47:39]

    [Παρασκευή, 12 Απρ 2024, 17:02:03]

    [Τετάρτη, 10 Απρ 2024, 20:51:06]

    [Τετάρτη, 10 Απρ 2024, 12:49:07]

    από hpergm
    [Τετάρτη, 10 Απρ 2024, 08:22:03]

    από Yiannis_S
    [Τρίτη, 9 Απρ 2024, 00:01:58]

    από jjkor
    [Δευτέρα, 8 Απρ 2024, 00:59:23]

    [Πέμπτη, 4 Απρ 2024, 22:49:28]
    Google search


    WWW
    Aeromodelling GR
    Μέλη
    Σύνολο μελών: 6300
    Τελευταίο: CharlesjeF
    Στατιστικά
    Σύνολο μηνυμάτων: 304331
    Σύνολο θεμάτων: 12381
    Online σήμερα: 89
    Online έως τώρα: 959
    (Κυριακή, 18 Οκτ 2020, 16:30:52)
    Συνδεδεμένοι χρήστες
    Μέλη: 1
    Επισκέπτες: 73
    Συνολικά: 74
    Στυλ εμφάνισης

    Σελίδες: [1] 2 3 4  Όλοι     Κάτω
    Εκτύπωση
    Αποστολέας Θέμα: XtremeLink  (Αναγνώστηκε 12384 φορές)
    Serafim
    Administrator
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 1.111



    « στις: Τετάρτη, 13 Σεπ 2006, 13:20:47 »

    Ψάχνοντας στο RCU για να βρω πληροφορίες για την αλλαγή μπάντας σε δέκτη έπεσα πάνω σ' αυτό:

    http://www.xtremepowersystems.net/xtremelink.php

    http://www.rcuniverse.com/forum/m_4714231/anchors_4714231/mpage_1/anchor/tm.htm#4714231

    Απ' ότι καταλαβαίνω θα βρει πολύ σύντομα, θα είναι σε μορφή modules για πομπούς Futaba, Jr και Hitec και σε σχετικά λογικές τιμές ($179 ο συνδιασμός module και 8κάναλου δέκτη, $99 για 8κάναλο δέκτη, $119 για 10κάναλο δέκτη και $149 για 16κάναλο δέκτη).  Εμβέλια ρυθμιζόμενη ανάλογα με την νομοθεσία της χώρας για την συχνότητα 2,4GHz (μέχρι 5 μίλια για χρήση σε αεροπλάνα) και τέλος πρακτικά απεριόριστος αριθμός καυτόχρονων εκπομπών χωρίς κρυστάλους και παρεμβολές.

    Μου φάνηκε αρκετά ενδιαφέρον και γι' αυτό είπα να σας το δείξω, μια και είναι και επίκαιρο.  Στο RCU πάντως υπάρχει πολύ ενδιαφέρον

    Σεραφείμ
    Καταγράφηκε

    There is no greater force in the world than wrong rudder
    kerpinis
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 619



    WWW
    « Απάντηση #1 στις: Τετάρτη, 13 Σεπ 2006, 13:51:28 »

    Serafim

    Έχει βγει από την futaba εδώ και 8 μήνες λλά για αυτοκίνητα.Στα χανιά έχουν πουληθεί 4 συστήματα και από ότι βλέπουμε δουλευουν μια χαρά. Σχετικά με τα αεροπλάνα έχω ένα newsletter αλλά δεν θυμάμαι τι γράφει.Εάν δενκάνω λάθος γράφει για τα αεροπορικά.  Θα το δω στο σπίτι και θα σου πω.

    Το νούμερο 1 προς το παρόν είναι τo spektrum και έχει αποδειχτεί άριστο. Συνεπώς περισσότερα νέα ίσως αργότερα

    http://www.spektrumrc.com/DSM/FAQ.aspx

    Έχει απαντήσεις σε πολλές απορίες που θα έχεις σχετικά με την λειτουργία/τεχνολογία αυτή

    Μάνος
    Καταγράφηκε
    Serafim
    Administrator
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 1.111



    « Απάντηση #2 στις: Τετάρτη, 13 Σεπ 2006, 14:01:35 »

    Μάνο το έχω δει το Spectrum, αλλά μια και το ενδιαφέρον μου είναι θερμικά αεροπλάνα νομίζω ότι δεν τα καλύπτει, σε αντίθεση μ' αυτό που απ' ότι φαίνεται έχει καλή εμβέλεια.  Το Spectrum απ' ότι ξέρω κάνει για αυτοκίνητα και park flyers.  Έχει γίνει και συζήτηση για το συγκεκριμένο πριν κάποιους μήνες εδώ στο forum.

    https://www.aeromodelling.gr/ForumS/index.php?topic=373.0

    To XtremeLink δεν έχει καμία σχέση με την Futaba, μάλιστα σε ερώτηση στο RCU ο εκπρόσωπος της Futaba δήλωσε ότι δεν σχολιάζει προϊόντα άλλων εταιριών.

    Σεραφείμ
    « Τελευταία τροποποίηση: Τετάρτη, 13 Σεπ 2006, 14:03:22 από Serafim » Καταγράφηκε

    There is no greater force in the world than wrong rudder
    DeltaMan
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 3.410


    Φέρε ΕΣΥ την αλλαγή που θά 'θελες να Δείς


    « Απάντηση #3 στις: Τετάρτη, 13 Σεπ 2006, 16:04:01 »

    Ευχαριστούμε Serafim που μοιράστηκες τη σύνδεση μαζί μας ...  Χαμόγελο

    Θυμάμαι που το είχαμε ξανασυζητήσει στο Φόρουμ , αλλά το τωρινό που έστειλες είναι Διαφορετικό .

    Άντε να δούμε πότε θα ενδιαφερθούν να μας ενημερώνουν και οι Ευρωπαίοι Έμποροι με τα Νέα , Καταπληκτικά αυτά συστήματα . Και να δώ πώς θα μας Υποστηρίξουν ... Μάλλον την Απόσυρση φοβούνται ...  Wink

    Τί θα λέγατε , σε συννενόηση με την ΕΛΑΟ , να μαζέψουμε τους υπάρχοντες Δέκτες μας , κρυστάλλους , Module Πομπών κ.λ.π. και να τα στείλουμε σε αναπτυσσόμενες χώρες σε Πολύ Λογικές τιμές ?? Άς το κουβεντιάσουμε απο τώρα για να μην βρεθούμε πρό εκπλήξεων ...   
    Καταγράφηκε

    Επιτυχία στη Ζωή= Πέφτω "ν" φορές, Ξανασηκώνομαι "ν+1" φορές. Βοήθα τους Έλληνες επαγγελματίες.
    Serafim
    Administrator
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 1.111



    « Απάντηση #4 στις: Τρίτη, 19 Σεπ 2006, 10:10:03 »

    Καλημέρα σε όλους,

    Έχω κακά νέα και καλά νέα.  Τα κακά νέα είναι ότι τελικά το συγκεκριμένο σύστημα είναι απίθανο να φτάσει στην παραγωγή.  Τα καλά νέα είναι ότι  Αυτοεξηγούμενο υπάρχουν παντού, όχι μόνο στην Ελλάδα  Thumbs up

    Για να μην τα πολυλογώ, η συζήτηση στο RCU κατέληξε στο ότι ο τύπος αυτός πριν ασχοληθεί με RC έφτιαχνε ηλεκτρονικά πρώτα για Amiga και μετά για paintball.  Είχε κατά καιρούς ανακοινώσει καμιά 20αριά προϊόντα, από τα οποία τελικά έφτιαξε τα 7, χρησιμοποιεί τεχνική ορολογία για να μπερδέψει αυτούς που διαβάζουν και όταν στριμωχθεί παρακαλάει τους admins των forum να σβήσουν τα παλιά του post και μετά ισχυρίζεται ότι δεν έχει πει ποτέ αυτά που έλεγε  Grin.

    Μακάρι αυτό το σύστημα να είναι μέσα σ' αυτά που τελικά θα φτιάξει, αλλά η όλη ιστορία είναι μάλλον περίεργη.

    Σεραφείμ
    Καταγράφηκε

    There is no greater force in the world than wrong rudder
    mrkaza
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 1.113


    « Απάντηση #5 στις: Δευτέρα, 27 Νοέ 2006, 11:16:57 »

    βασικα στους 2,4 ειναι ευκολο να βρεις κεραια με μεγαλλιτερο gain χωρις τρελο κοστος και χωρις να ειναι βαρια .

    Δεδομενου οτι ολοι υπολογιζουν τα παντα στα 20 dbm μαζι με την κεραια που ειναι 2 db η εργοστασιακη βαζωντας μια κεραια στο μοντελο 5db θα λαμβανεις σημα με διπλασια υσχη οποτε πας μακρια Χαμόγελο . βρισκεις και κεραια 7 db με σχετικα μεγαλιτερο κοστος και ογκο αλλα οχι τρελα πραγματα απο εκει και μετα ξεφευγη σε κοστος .


    Δεν συνιστο σε κανενα να αλαξει κεραια στον πομπο εκτος και αν θελει να τρωει ακτινοβολια .

    Αλλα δεν εχει και τοσα καναλια στους 2,4 11 ειναι 14 στην ιαπωνια και δεν ειναι ολλα καθαρα πευτουν το ενα στο αλλο Sad σκεψου τωρα να εχει και κανενας σε καμια ταρατσα κανενα μεγαθηριο για να εχει δίκτυο με τον φιλο του 2 km μακρια "εγω ειμαι αυτος "
    Καταγράφηκε

    Serafim
    Administrator
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 1.111



    « Απάντηση #6 στις: Δευτέρα, 27 Νοέ 2006, 11:48:18 »

    Χωρίς να θελω να το παίξω ειδικός (γιατί δεν είμαι), αυτό που έχω να πω είναι ότι αυτή την στιγμή το μέλλον στο RC είναι τα 2,4.  Ήδη κυκλοφορούν για αρκετό καιρό συστήματα για αυτοκινητάκια από τουλάχιστον 2 κατασκευαστές και πολύ σύντομα θα κυκλοφορούν και για αεροπλάνα κανονικού μεγέθους.  Δεν υπάρχει θέμα για μόνο 10-15 ταυτόχρονους, δεν θα υπήρχε ποτέ περίπτωση να το κυκλοφορήσουν έτσι.  Επίσης το topic στο RCU που έβαλα στο πρώτο post έχει φτάσει τα 450 μηνύματα, πολλοί αναφέρουν διάφορα προβλήματα που μπορεί να παρουσιαστούν, αλλά κανένας δεν αναφέρει σαν πρόβλημα το πόσοι ταυτόχρονοι μπορούν να πετάξουν και τι εμβέλια έχει.

    Το βασικό πρόβλημα με τα 2,4 είναι ότι δεν μπορεί το σήμα να περάσει από 'δύσκολα' σημεία, π.χ. την εξάτμιση, carbon εξαρτήματα κ.λ.π. Αυτό σημαίνει ότι το μοντέλο μπορεί κάποια δεδομένη στιγμή να βρεθεί με τέτοιο προσανατολισμό που να χάσει στιγμιαία το σήμα.  Η Spectrum έλυσε αυτό το πρόβλημα βάζοντας μια δεύτερη κεραία στον ίδιο δέκτη, η οποία μπαίνει σε μικρή απόσταση από την ενσωματωμένη, έτσι ώστε ποτέ να μην τύχει το μοντέλο να βρεθεί σε τέτοιο σημείο ώστε να χάσουν το σήμα και οι δύο κεραίες.  Το XtremeLink θεωρητικά λέει ότι επιτρέπει μέχρι 160 ταυτόχρονους να πετάνε.

    Θα επαναλάβω ότι όλα αυτά τα μεταφέρω από ότι έχω διαβάσει, η μοναδική ένδειξη που έχω ότι είναι σωστά είναι ότι για να πηγαίνουν όλοι προς τα κει στην Αμερική μάλλον ξέρουν τι κάνουν.

    Σεραφείμ


    * spectrum_rx.jpg (20.93 KB, 450x450 - εμφανίστηκε 350 φορές.)
    Καταγράφηκε

    There is no greater force in the world than wrong rudder
    mrkaza
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 1.113


    « Απάντηση #7 στις: Δευτέρα, 27 Νοέ 2006, 12:03:17 »

    Τουλαχιτον για τα pc ισχύει αυτο http://www.cisco.com/en/US/products/hw/wireless/ps430/prod_technical_reference09186a00802846a2.html
    Καταγράφηκε

    VAG
    Aeromodeller Full Member
    ***
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 158



    « Απάντηση #8 στις: Δευτέρα, 27 Νοέ 2006, 12:27:17 »

    Ισως πρέπει να ρίξετε μια ματιά εδω.

    http://www.runryder.com/helicopter/t298150p1/
    Καταγράφηκε

    Θα σταματήσει επιτέλους να φυσάει???
    Γιάννης Παξιμαδάκης
    Global Moderator
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 2.095



    WWW
    « Απάντηση #9 στις: Δευτέρα, 27 Νοέ 2006, 15:17:26 »


    αυτό το ράδιο χρησιμοποιείται  εδώ και λίγο καιρό στα Γιάννενα

    Το μοντέλο είναι ένα 3μετρο υψηλοπτέρυγο ( όχι ότι έχει σημασία  laugh)
    Σημασία έχει ΄το το μοντέλο "φοράει" μοτέρ βενζίνης  μετατροπή από αλυσσοπρίονο ( δεν έχει ηλεκτρονική !!!!!)

    Όπως μου είπαν Σε έλεγχο εμβέλειας στο έδαφος αλλά και στον αέρα τόσο σε πολύ μεγάλο ύψος αλλά -το κυριότερο- και σε παρά πολύ μικρό ύψος δεν παρουσιάστηκε το παραμικρό πρόβλημα.

    Καταγράφηκε

    Γιάννης Παξιμαδάκης
    http://woodenkayakgreece.blogspot.gr/
    Serafim
    Administrator
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 1.111



    « Απάντηση #10 στις: Δευτέρα, 27 Νοέ 2006, 15:27:56 »

    Γιάννη έχω διαβάσει και κι εγώ σε ξένα forum ότι κάποιοι χρησιμοποιούν το συγκεκριμένο μοντέλο (αν και θεωρητικά δεν είναι για μεγάλα μοντέλα) χωρίς προβλήματα.  Το θέμα είναι ότι μπορεί κάποια στιγμή να κάνει το πρόβλημα.  Δεν είναι θέμα απόστασης, είναι τι ακριβώς παρεμβάλεται ανάμεσα στην κεραία του δέκτη και του πομπού.  Γι' αυτό τώρα βγάλανε την αντίστοιχη DX-7 με τον διπλό δέκτη-κεραία.

    Σεραφείμ
    Καταγράφηκε

    There is no greater force in the world than wrong rudder
    Serafim
    Administrator
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 1.111



    « Απάντηση #11 στις: Πέμπτη, 7 Ιούν 2007, 11:11:18 »

    Καλημέρα σε όλους

    Τελικά μετά από αρκετή αναμονή αποφάσισα και παράγγειλα ένα σετάκι module-δέκτη της Xtremelink για να μετατρέψω την Futaba 9CAPS σε 2,4GHz.  Μέχρι τώρα περίμενα τα modules που θα βγάλει η Futaba αλλά η τιμή του σετ ($320) όπως και το ότι είναι ακόμα άγνωστο πότε θα είναι διαθέσιμο με κάνανε να παραγγείλω το XPS.  Τα σχόλια στο RCU είναι πολύ καλά και το σύστημα φαίνεται να δουλεύει χωρίς προβλήματα.  Μέσα στην επόμενη βδομάδα θα είναι εδώ μάλλον, οπότε θα σας πω και πρακτικές εντυπώσεις.  Το κόστος μαζί με τα μεταφορικά είναι περίπου 160 ευρώ και ο κάθε εξτρά 8κάναλος δέκτης κοστίζει $99 (ο αντίστοιχος Futaba $160).

    Σήμερα μάλιστα είδα ότι αποκλειστικός αντιπρόσωπος για την Ευρώπη ανέλαβε η Graupner:

    http://www.graupner.de/index.php?id=643

    Σεραφείμ


    * xps-cpf1-8.jpg (52.57 KB, 640x480 - εμφανίστηκε 272 φορές.)
    Καταγράφηκε

    There is no greater force in the world than wrong rudder
    kerpinis
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 619



    WWW
    « Απάντηση #12 στις: Πέμπτη, 7 Ιούν 2007, 18:06:49 »

    Serafim Kaloriziko!

    Psaksou sto Flying Giants na deis ti suggestions exoun giati eixane 2-3 failure pou ta apedidan ekei. Kalo tha htan na diabaseis ligo ta International Forum wste na kaneis pithana corrective actions mias kai oi prwtoi xrhstes einai panta sto ekswteriko afu apexoume kapoia eth pisw...

    Fthno pantos!


    Manos
    Καταγράφηκε
    mrkaza
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 1.113


    « Απάντηση #13 στις: Πέμπτη, 7 Ιούν 2007, 18:11:18 »

    Εγω παλι θα περιμένω πρόσφατα αγόρασα την ff9 και οσο θα πατε εσεις στους 2,4 θα αδιαζει και η μπαντα  smiley6600 smiley6600 ασε που μολις βγαλει και η Futaba θα πεσουν σαφέστατα κιαλο οι τιμές  devil .

    Καλορίζικη και απο εμενα Χαμόγελο
    Καταγράφηκε

    Serafim
    Administrator
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 1.111



    « Απάντηση #14 στις: Πέμπτη, 7 Ιούν 2007, 19:49:55 »

    Ευχαριστώ και τους δύο

    Μάνο έχω διαβάσει πολύ, δεν μπορώ να πω ότι έχω διαβάσει τα πάντα αλλά σίγουρα το 95% των posts στα ξένα forum.  Το προϊόν ήδη έχει δεχτει μια βελτίωση από την πρώτη του version με την μεγάλη κεραία που φαίνεται στην φώτο και η οποία δεν υπήρχε στην αρχική μορφή του, όπως και το firmware έχει αναβαθμιστεί.

    Αυτό που ξέχασα να πω είναι ότι είναι το μόνο προϊόν στα 2,4GHz (τουλάχιστον στα αεροπλάνα) το οποίο υπόσχεται μελλοντικά αμφίδρομη επικοινωνία με έτοιμη υποδοχή στον δέκτη για αισθητήρες.  Αυτό βέβαια, αν κρίνω από το πόσο καθυστέρησε η διάθεση των modules-δεκτών, μάλλον θα περάσει αρκετός καιρός για να γίνει.

    Η πράξη σίγουρα θα δείξει.  Βέβαια τα δικά μου καλά ή κακά αποτελέσματα δεν εξασφαλίζουν τίποτα μια και μπορεί να είναι και θέμα τύχης ή δικής μου Αυτοεξηγούμενο , αλλά σίγουρα όταν ακούς κάποια πράγματα από κάποιον που 'ξέρεις' είναι αλλιώς.  Πολλές φορές διαβάζοντας τα ξένα forum σκέφτομαι πόσοι από αυτούς που γράφουν είναι 'βαλτοί' για να διαφημήσουν ή να δυσφημήσουν ένα προϊόν.

    Σεραφείμ
    Καταγράφηκε

    There is no greater force in the world than wrong rudder
    Σελίδες: [1] 2 3 4  Όλοι     Πάνω
    Εκτύπωση
    Aeromodelling GR  |  Forum  |  Το αερομοντελιστικό εργαστήρι  |  Η τηλεκατεύθυνση και τα αξεσουάρ (Συντονιστές: DEPRON MANIAC, kolotoympas)  |  Θέμα: XtremeLink
    Μεταπήδηση σε:  

    Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2011, Simple Machines
    Πολιτική απορρήτου

    TinyPortal v0.9.7 © Bloc
    Έγκυρη XHTML 1.0! Έγκυρα CSS!
    Δημιουργία σελίδας σε 0.034 δευτερόλεπτα. 27 ερωτήματα.