Aeromodelling GR  
For Greek Aeromodellers and our friends worldwide E-mail E-mail
304.201 μηνύματα σε 12.375 θέματα από 6.237 Μέλη / Τελευταίο μέλος: SKRIM
Καλώς όρισες, Επισκέπτη. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Χάσατε το email ενεργοποίησης;
Παρασκευή, 29 Μάρ 2024, 06:33:26

Σύνδεση με όνομα, κωδικό και διάρκεια σύνδεσης
Αναζήτηση:     Σύνθετη αναζήτηση
Ελληνικά English en Français in Deutch in Italiano
Καλώς όρισες, Επισκέπτη. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Χάσατε το email ενεργοποίησης;
Παρασκευή, 29 Μάρ 2024, 06:33:26

Σύνδεση με όνομα, κωδικό και διάρκεια σύνδεσης
    Πρόσφατα θέματα
    από Markhelis
    [Σήμερα στις 00:09]

    [Χθες στις 22:30]

    [Τετάρτη, 27 Μάρ 2024, 21:25:44]

    από afilos
    [Τετάρτη, 27 Μάρ 2024, 14:52:26]

    από hpergm
    [Τετάρτη, 27 Μάρ 2024, 10:46:22]

    [Τετάρτη, 27 Μάρ 2024, 07:32:40]

    από 3DJunk
    [Τρίτη, 26 Μάρ 2024, 16:49:01]

    [Κυριακή, 24 Μάρ 2024, 21:58:01]

    από chris 1975
    [Παρασκευή, 22 Μάρ 2024, 17:25:32]

    από dominicm
    [Τρίτη, 19 Μάρ 2024, 19:24:15]

    [Τρίτη, 19 Μάρ 2024, 17:48:59]

    [Δευτέρα, 18 Μάρ 2024, 23:05:57]

    από viper1
    [Κυριακή, 17 Μάρ 2024, 13:18:58]

    [Κυριακή, 17 Μάρ 2024, 12:46:42]

    [Σάββατο, 16 Μάρ 2024, 15:32:06]
    Google search


    WWW
    Aeromodelling GR
    Μέλη
    Σύνολο μελών: 6237
    Τελευταίο: SKRIM
    Στατιστικά
    Σύνολο μηνυμάτων: 304201
    Σύνολο θεμάτων: 12375
    Online σήμερα: 21
    Online έως τώρα: 959
    (Κυριακή, 18 Οκτ 2020, 16:30:52)
    Συνδεδεμένοι χρήστες
    Μέλη: 1
    Επισκέπτες: 31
    Συνολικά: 32
    Στυλ εμφάνισης

    Σελίδες: 1 2 [3] 4 5 6 ... 23     Κάτω
    Εκτύπωση
    Αποστολέας Θέμα: Κοπή foam(φελιζόλ) με θερμό νήμα  (Αναγνώστηκε 160279 φορές)
    ilias
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 4.861



    « Απάντηση #30 στις: Παρασκευή, 3 Νοέ 2006, 23:03:39 »

    αν καταλαβα καλα οσο περισσοτερα βολτς τοσο λιγοτερα αμπερ. αυτο ομως σημαινει οτι με 12 βολτς δεν γιενται δουλεια?? Huh Huh Huh
    Καταγράφηκε

    Velox 26cc
    Last down xxxl
    PrecisionAerobatics Addiction
    Polaris seaplane
    Bard glider
    TopModel CZ Stinger
    Pilot Q.B. 10L
    Tarot 450PRO V2 Flybarless
    ...κατι πτέρυγες και πολύ σαβούρα
    coolvag
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 857


    Ευάγγελος Κουλάδης


    « Απάντηση #31 στις: Σάββατο, 4 Νοέ 2006, 09:08:24 »

    Καλημέρα σε ολους

    Ηλία πιστευω δεν εχω κοψει ποτε foam αλλα με 12 βολτ θα χρειαστεις πολλα αμπερ, με οτι σημαινει αυτο, μεγάλο τροφοδοτικο, ή μπαταρια αλλα για ποση ωρα?? και κλπ.

    Τωρα αυτο που καταλαβαινω ειναι οτι με το εναλλασομενο εχουμε κορυφες peak, αρνητικεσ και θετικες, αρα φανταζομαι οτι θα κοβει πολυ πιο γρηγορα, και αποδοτικα και με λιγοτερο λογικα ρευμα!!!

    χαχαχαχα φαντασου το dc φαλτσετα,  και το AC πριονι με δοντακια πανω κατω, χαχαχαχαχα  ασ κανουμε και λιγο χιουμορ!!!!!  βεβαια δεν ξερω οι ηλεκτρονικοι εδω μπορει και να με σφάξουν!!!!!!

    Καλημερα
    Βαγγελης
    Καταγράφηκε
    ilias
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 4.861



    « Απάντηση #32 στις: Κυριακή, 5 Νοέ 2006, 07:55:39 »

    coolvag ωραιο το παραδειγμα Ποοολύ αστείο Ποοολύ αστείο Ποοολύ αστείο
    Καταγράφηκε

    Velox 26cc
    Last down xxxl
    PrecisionAerobatics Addiction
    Polaris seaplane
    Bard glider
    TopModel CZ Stinger
    Pilot Q.B. 10L
    Tarot 450PRO V2 Flybarless
    ...κατι πτέρυγες και πολύ σαβούρα
    DeltaMan
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 3.410


    Φέρε ΕΣΥ την αλλαγή που θά 'θελες να Δείς


    « Απάντηση #33 στις: Κυριακή, 5 Νοέ 2006, 08:53:06 »

    Καλημέρα και απο 'μένα παιδιά .

    Θεωρητικά δέν μπορώ να ξέρω τί συμβαίνει με τις γνώσεις που έχω . Πάντως φαίνεται να υπάρχει σημαντική διαφορά στην Ομοιογένεια ή την Ισοκατανομή της έντασης του ρεύματος πάνω στο νήμα θέρμανσης (χρωμονικελίνη π.χ.) .
    Μάλλον η Εναλλαγή της φάσης στο Εναλλασόμενο και η ταλάντωση που προκαλεί , ζεσταίνει ομοιόμορφα όλο το μήκος του νήματος .
    Θυμάμαι τότε που πειραματιζόμουνα με DC , έβλεπα το νήμα αλλού να κοκκινίζει περισσότερο (κοντά στα Κροκοδειλάκια όπου είχα επαφή με το νήμα) και αλλού λιγότερο (προς το κέντρο της απόστασης) . Βέβαια το κοκκίνισμα δέν πρέπει να συμβαίνει , αλλά δέν είχα τότε Ρυθμιστή της έντασης του ρεύματος για το κύκλωμα .
    Ψάχνοντας λοιπόν στο Δίκτυο , βρήκα αυτό το σχεδιάκι και το έφτιαξα ...
    Έμεινα έκθαμβος με τα αποτελέσματα . Η τάση είναι περίπου όσο έχουν τα Φώτα κήπου στις αυλές των μονοκατοικιών και , ναί , προσέξτε γιατί απο αυτό το σημείο περίπου και πάνω αρχίζει να 'χτυπά' τον άνθρωπο . Η ένταση όμως (Αμπέρ) του ρεύματος είναι μικρή , οπότε άν το αγγίξετε το πολύ να νιώσετε ένα μικρούλι τσίμπημα ... Εγώ τις έχω 'φάει' πού και πού απο ρεύμα αλλά μ'αρέσει ...  idiot2  ... Συνέρχομαι ... σάν μικρό σόκ ...  Grin
    Είμαι πολύ ευχαριστημένος με αυτό το στήσιμο . Είναι σταθερό και , ναί , το ρεύμα θυμάμαι το είχα μετρήσει Κάτω απο Ένα (1) Αμπέρ ... Εκπληξη

    DM   
    Καταγράφηκε

    Επιτυχία στη Ζωή= Πέφτω "ν" φορές, Ξανασηκώνομαι "ν+1" φορές. Βοήθα τους Έλληνες επαγγελματίες.
    Κώστας Κωστόπουλος
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 2.864


    AKA "agridoc"


    WWW
    « Απάντηση #34 στις: Κυριακή, 5 Νοέ 2006, 11:24:07 »

    Απόστολε, έχω μεν καιρό να κόψω φελιζόλ, θυμάμαι όμως οτι με χρωμιονοκελίνη 0,3mm έκοβα φελιζόλ 17Kg/m3 στα 2A. Το ρεύμα δηλαδή δεν είχε τόσο μεγάλη ένταση. Εκοβα όμως με σταθεροποιημένο τροφοδετικό και ρύθμιση έντασης.

    Η τάση ήταν ανάλογη με το μήκος του σύρματος.

    Η πιό χοντρή χρωμιονικελίνη χρειάζεται πιο πολλά A. Πολλοί προτιμούν το 0,4mm.

    Δεν νομίζω να έχεις καλύτερα αποτελέσματα με το εναλλασσόμενο αλλά δεν το έχω δοκιμάσει. Η κατασκευή που προτείνει ο  DeltaMan είναι με πιο φθηνά και πιο εύκολα στην ανεύρεση υλικά από ένα σταθεροποιημένο τροφοδοτικό πολλών A. Το τροφοδοτικό από την άλλη μεριά μπορεί να είναι χρήσιμο και για άλλα.
    Καταγράφηκε

    Πριν κάνετε ερώτηση: Ψάξατε στο Aeromodelling GR ή στο Βιβλίο του jkon;
    Μην κάνετε χαρακτηρισμούς και άσχημα σχόλια, αν μη τι άλλο, συγκρατηθείτε για το καλό του χόμπυ μας.
    DeltaMan
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 3.410


    Φέρε ΕΣΥ την αλλαγή που θά 'θελες να Δείς


    « Απάντηση #35 στις: Κυριακή, 5 Νοέ 2006, 11:48:31 »

    Κώστα έχεις δίκιο .
    Τελικά Δέν θα διαφωνήσω για τον πειραματισμό με DC ρεύμα . Αποσύρω την Καταφατικότατη πρότασή μου για αποφυγή της DC μεθόδου . Απλά μου φάνηκε χάσιμο χρόνου αφού είχα κάτι δοκιμασμένο και έτοιμο για λειτουργία ...  Χαμόγελο
    Όντως ένα τέτοιο Τροφοδοτικό θα στοίχιζε πολλά αναλόγως των ικανοτήτων σε Σταθεροποίηση και Μέγιστο ρεύμα .
    Πάντως οι καλύτερες κοπές γίνονται με Πολύ Ψιλό νήμα . Θα έλεγα ότι το δικό μου είναι Χονδρό !!
    Ο Άρης ο Πετίτσας απο την Ελληνική Κατασκευαστική Maverick , κόβει με ψιλότερο ακόμη . Πήγα στο CNC του και το είδα ιδίοις όμασι ... !
    Αυτό σημαίνει αυτόματα ότι θα χρειαζόμασταν και μικρότερο Τροφοδοτικό , οπότε ένα απο εκείνα τα Κίτ της Smart ϊσως έκανε τη δουλειά ...  Wink
    Πολύ ενδιαφέρον να δούμε άν θα προχωρήσει κάποιος σε πειράματα . Εγώ Δέν πρόκειται να το κάνω γιατί έχω ... άλλα ...
    Εν αναμονή λοιπόν ...  Χαμόγελο

    DM
    Καταγράφηκε

    Επιτυχία στη Ζωή= Πέφτω "ν" φορές, Ξανασηκώνομαι "ν+1" φορές. Βοήθα τους Έλληνες επαγγελματίες.
    ilias
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 4.861



    « Απάντηση #36 στις: Κυριακή, 5 Νοέ 2006, 13:03:03 »

    αρα ενα τροφοδοτικο στα 2 αμπερ DC με χρωμονικελινη 0.4 θα κανει δουλεια;;; Undecided Undecided Undecided
    « Τελευταία τροποποίηση: Κυριακή, 5 Νοέ 2006, 13:04:42 από ilias » Καταγράφηκε

    Velox 26cc
    Last down xxxl
    PrecisionAerobatics Addiction
    Polaris seaplane
    Bard glider
    TopModel CZ Stinger
    Pilot Q.B. 10L
    Tarot 450PRO V2 Flybarless
    ...κατι πτέρυγες και πολύ σαβούρα
    sfyris
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 2.031


    WWW
    « Απάντηση #37 στις: Κυριακή, 5 Νοέ 2006, 15:37:49 »

    Παιδιά υπάρχει ένας τύπος στα ηλεκτρονικά που λύνει πολλές απορίες. P=I*U για το συνεχές ρεύμα. Οπότε καταλαβαίνετε πως όταν έχουμε να κάνουμε με υψηλά σχετικά τάση μπορούμε με μικρή ένταση να έχουμε ίδια ισχύ σε κάποιο κύκλωμα. Πράγμα που σημαίνει πως με ένα όχι δυσεύρετο ποτενσιόμετρο ισχύος μπορούμε να κάνουμε φτηνά και άνετα τη δουλειά μας. Κάτι που δεν ισχύει όταν οι απαιτήσεις σε ένταση είναι μεγάλες (δηλαδή η τάση μικρή) οπότε χρειάζεται ειδικό κύκλωμα να μας την παρέχει. Στο εναλλασσόμενο ρεύμα τώρα τα πράματα είναι πιο οικονομικά μιας και στον παραπάνω τύπο υπεισέρχεται και ένας παράγοντας ακόμα η ρίζα του 2 μιας και γίνεται λόγος πλέον για ενεργό ισχύ οπότε καταλαβαίνετε γιατί προτιμάμε το εναλλασσόμενο από το συνεχές και την ψηλή σχετικά τάση σε τέτοιες εφαρμογές.
    Καταγράφηκε

    Έχεις σκεφτεί ποτέ οτι δεν προσέλαβα τον γιο, τον αδερφό, τον ξάδερφο, το φίλο σου στην επιχείρησή μου επειδή εσύ κάνεις πλούσιο το κάθε κινεζάκι;
    otakis
    Aeromodeller Full Member
    ***
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 104


    « Απάντηση #38 στις: Κυριακή, 5 Νοέ 2006, 19:38:57 »

    Καλημέρα και απο 'μένα παιδιά .

    Θεωρητικά δέν μπορώ να ξέρω τί συμβαίνει με τις γνώσεις που έχω . Πάντως φαίνεται να υπάρχει σημαντική διαφορά στην Ομοιογένεια ή την Ισοκατανομή της έντασης του ρεύματος πάνω στο νήμα θέρμανσης (χρωμονικελίνη π.χ.) .
    Μάλλον η Εναλλαγή της φάσης στο Εναλλασόμενο και η ταλάντωση που προκαλεί , ζεσταίνει ομοιόμορφα όλο το μήκος του νήματος .
    Θυμάμαι τότε που πειραματιζόμουνα με DC , έβλεπα το νήμα αλλού να κοκκινίζει περισσότερο (κοντά στα Κροκοδειλάκια όπου είχα επαφή με το νήμα) και αλλού λιγότερο (προς το κέντρο της απόστασης) . Βέβαια το κοκκίνισμα δέν πρέπει να συμβαίνει , αλλά δέν είχα τότε Ρυθμιστή της έντασης του ρεύματος για το κύκλωμα .
    Ψάχνοντας λοιπόν στο Δίκτυο , βρήκα αυτό το σχεδιάκι και το έφτιαξα ...
    Έμεινα έκθαμβος με τα αποτελέσματα . Η τάση είναι περίπου όσο έχουν τα Φώτα κήπου στις αυλές των μονοκατοικιών και , ναί , προσέξτε γιατί απο αυτό το σημείο περίπου και πάνω αρχίζει να 'χτυπά' τον άνθρωπο . Η ένταση όμως (Αμπέρ) του ρεύματος είναι μικρή , οπότε άν το αγγίξετε το πολύ να νιώσετε ένα μικρούλι τσίμπημα ... Εγώ τις έχω 'φάει' πού και πού απο ρεύμα αλλά μ'αρέσει ...  idiot2  ... Συνέρχομαι ... σάν μικρό σόκ ...  Grin
    Είμαι πολύ ευχαριστημένος με αυτό το στήσιμο . Είναι σταθερό και , ναί , το ρεύμα θυμάμαι το είχα μετρήσει Κάτω απο Ένα (1) Αμπέρ ... Εκπληξη

    DM   


    ποιο λοιπόν είναι "αυτό το σχεδιάκι", man?
    Καταγράφηκε
    DeltaMan
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 3.410


    Φέρε ΕΣΥ την αλλαγή που θά 'θελες να Δείς


    « Απάντηση #39 στις: Κυριακή, 5 Νοέ 2006, 20:02:10 »

    Τάκη ,
    δές το σχεδιάκι στην Απάντηση Νούμερο 15 αυτού του Θέματος στη σελίδα Νο 2 .
    Sfyris ,
    τί είναι η Ενεργός Ισχύ και ποιά η διαφορά της με την ... άλλη ??
    Καταγράφηκε

    Επιτυχία στη Ζωή= Πέφτω "ν" φορές, Ξανασηκώνομαι "ν+1" φορές. Βοήθα τους Έλληνες επαγγελματίες.
    Κώστας Κωστόπουλος
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 2.864


    AKA "agridoc"


    WWW
    « Απάντηση #40 στις: Κυριακή, 5 Νοέ 2006, 20:17:32 »

    αρα ενα τροφοδοτικο στα 2 αμπερ DC με χρωμονικελινη 0.4 θα κανει δουλεια;;; Undecided Undecided Undecided

    Οριακά, καλύτερα 2,5-5+. Η τάση καλύτερα να ξεκινάει από το 0 αλλά και τα 2V καλά είναι.

    Τάκη, για να μην μετράς, το μήνυμα του DeltaMan με το σχεδιάκι https://www.aeromodelling.gr/ForumS/index.php?topic=1075.msg7783#msg7783
    « Τελευταία τροποποίηση: Κυριακή, 5 Νοέ 2006, 20:22:32 από Κώστας Κωστόπουλος » Καταγράφηκε

    Πριν κάνετε ερώτηση: Ψάξατε στο Aeromodelling GR ή στο Βιβλίο του jkon;
    Μην κάνετε χαρακτηρισμούς και άσχημα σχόλια, αν μη τι άλλο, συγκρατηθείτε για το καλό του χόμπυ μας.
    evan
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 7.065


    Ευάγγελος Μιχαηλίδης


    WWW
    « Απάντηση #41 στις: Δευτέρα, 6 Νοέ 2006, 00:56:40 »

    τί είναι η Ενεργός Ισχύ και ποιά η διαφορά της με την ... άλλη ??

    Για να δούμε πόσο καλά θα το γράψω...
    Η ισχύς δίνεται από τον τύπο P=i*v όπου i=ρεύμα και v=τάση. Στο συνεχές τα πράγματα είναι απλά.
    Στο εναλλασόμενο (AC) η τάση μεταβάλλεται συνεχώς ημιτονικά μεταξύ δύο τιμών και έτσι μεταβάλλεται και η ισχύς. Η στιγμιαία αυτή ισχύς δεν έχει και πολύ ενδιαφέρον.
    Ενδιαφέρον έχει η ενεργός ισχύς η οποία υπολογίζεται με βάση την ενεργό τιμή της τάσης ή RMS (root mean square).
    Για παράδειγμα η τάση στα 220V παίρνει τιμές από +312V έως -312V {220*1.41 (ή 2Ε-2)}
    Τα 220V είναι η ενεργός τιμή της τάσης (RMS) και με βάση αυτή υπολογίζεται η ενεργός ισχύς.
    Στην πράξη τα πράγματα είναι πιο απλά γιατί τα πολύμετρά μας μετρούν την ενεργό τάση και έτσι δεν ασχολούμαστε περισσότερο. Πρόβλημα όμως υπάρχει όταν η τάση δεν μεταβάλλεται ημιτονικά. Για πραδειγμα παλμούς τετραγωνικούς, τριγωνικούς κλπ. Τότε χρειαζόομαστε παλμογράφο ή true RMS πολύμετρο για τον υπολογισμό της ενεργού τάσης και ισχύος.
    Καμμία αντίρρηση ή πρόσθεση σ'αυτά;

    Φιλικά,

    Ε.

    Υ.Γ. Έγινε σεισμός;
    Καταγράφηκε

    Η ύστατη μορφή ελευθερίας είναι η σιωπή. (Γιάννης Ρίτσος)
    sfyris
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 2.031


    WWW
    « Απάντηση #42 στις: Δευτέρα, 6 Νοέ 2006, 01:20:06 »

    Γενικά παιδιά η ενεργός ισχύς εκφράζει το αποτέλεσμα που θα είχε η dc ένταση ή dc τάση που θα εφαρμοζόταν σε ένα ωμικό φορτίο (σύρμα) κατά 13% μεγαλύτερη τιμή από αυτή του εναλασσόμενου ρεύματος. Γιαυτό και το μη ανορθωμένο ρεύμα προτιμάται από το συνεχές. Η θεωρία αυτή εφαρμόζεται μόνο σε ημιτονοειδείς συναρτήσεις όπως αυτή του εναλλασσόμενου ρεύματος και δεν ισχύει για παλμούς και τριγωνικές κυματομορφές όπως είπε και ο evan.
    Καταγράφηκε

    Έχεις σκεφτεί ποτέ οτι δεν προσέλαβα τον γιο, τον αδερφό, τον ξάδερφο, το φίλο σου στην επιχείρησή μου επειδή εσύ κάνεις πλούσιο το κάθε κινεζάκι;
    sfyris
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 2.031


    WWW
    « Απάντηση #43 στις: Δευτέρα, 6 Νοέ 2006, 01:23:39 »

    Το εκλαϊκεύω αλλά καλό θα ήταν βέβαια να μην επεκταθούμε γιατί τα μαθηματικά είναι αφάνταστα πολύπλοκα και θα ξεφύγουμε. Πιστεύω να καταλάβατε...
    Καταγράφηκε

    Έχεις σκεφτεί ποτέ οτι δεν προσέλαβα τον γιο, τον αδερφό, τον ξάδερφο, το φίλο σου στην επιχείρησή μου επειδή εσύ κάνεις πλούσιο το κάθε κινεζάκι;
    sfyris
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 2.031


    WWW
    « Απάντηση #44 στις: Δευτέρα, 6 Νοέ 2006, 01:37:05 »


    Υ.Γ. Έγινε σεισμός;

    Μόλις το άκουσα στο ραδιο όντως είχατε σεισμό εκεί... Undecided Υπομονή παιδιά...
    Καταγράφηκε

    Έχεις σκεφτεί ποτέ οτι δεν προσέλαβα τον γιο, τον αδερφό, τον ξάδερφο, το φίλο σου στην επιχείρησή μου επειδή εσύ κάνεις πλούσιο το κάθε κινεζάκι;
    Σελίδες: 1 2 [3] 4 5 6 ... 23     Πάνω
    Εκτύπωση
    Aeromodelling GR  |  Forum  |  Το αερομοντελιστικό εργαστήρι  |  Υλικά, εργαλεία και τεχνικές (Συντονιστές: Γιάννης Παξιμαδάκης, DEPRON MANIAC)  |  Θέμα: Κοπή foam(φελιζόλ) με θερμό νήμα
    Μεταπήδηση σε:  

    Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2011, Simple Machines
    Πολιτική απορρήτου

    TinyPortal v0.9.7 © Bloc
    Έγκυρη XHTML 1.0! Έγκυρα CSS!
    Δημιουργία σελίδας σε 0.048 δευτερόλεπτα. 28 ερωτήματα.