Aeromodelling GR  
For Greek Aeromodellers and our friends worldwide E-mail E-mail
304.201 μηνύματα σε 12.375 θέματα από 6.237 Μέλη / Τελευταίο μέλος: SKRIM
Καλώς όρισες, Επισκέπτη. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Χάσατε το email ενεργοποίησης;
Παρασκευή, 29 Μάρ 2024, 07:32:13

Σύνδεση με όνομα, κωδικό και διάρκεια σύνδεσης
Αναζήτηση:     Σύνθετη αναζήτηση
Ελληνικά English en Français in Deutch in Italiano
Καλώς όρισες, Επισκέπτη. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Χάσατε το email ενεργοποίησης;
Παρασκευή, 29 Μάρ 2024, 07:32:13

Σύνδεση με όνομα, κωδικό και διάρκεια σύνδεσης
    Πρόσφατα θέματα
    από Markhelis
    [Σήμερα στις 00:09]

    [Χθες στις 22:30]

    [Τετάρτη, 27 Μάρ 2024, 21:25:44]

    από afilos
    [Τετάρτη, 27 Μάρ 2024, 14:52:26]

    από hpergm
    [Τετάρτη, 27 Μάρ 2024, 10:46:22]

    [Τετάρτη, 27 Μάρ 2024, 07:32:40]

    από 3DJunk
    [Τρίτη, 26 Μάρ 2024, 16:49:01]

    [Κυριακή, 24 Μάρ 2024, 21:58:01]

    από chris 1975
    [Παρασκευή, 22 Μάρ 2024, 17:25:32]

    από dominicm
    [Τρίτη, 19 Μάρ 2024, 19:24:15]

    [Τρίτη, 19 Μάρ 2024, 17:48:59]

    [Δευτέρα, 18 Μάρ 2024, 23:05:57]

    από viper1
    [Κυριακή, 17 Μάρ 2024, 13:18:58]

    [Κυριακή, 17 Μάρ 2024, 12:46:42]

    [Σάββατο, 16 Μάρ 2024, 15:32:06]
    Google search


    WWW
    Aeromodelling GR
    Μέλη
    Σύνολο μελών: 6237
    Τελευταίο: SKRIM
    Στατιστικά
    Σύνολο μηνυμάτων: 304201
    Σύνολο θεμάτων: 12375
    Online σήμερα: 169
    Online έως τώρα: 959
    (Κυριακή, 18 Οκτ 2020, 16:30:52)
    Συνδεδεμένοι χρήστες
    Μέλη: 1
    Επισκέπτες: 202
    Συνολικά: 203
    Στυλ εμφάνισης

    Σελίδες: 1 [2] 3 4 5 ... 11     Κάτω
    Εκτύπωση
    Αποστολέας Θέμα: power supply  (Αναγνώστηκε 48227 φορές)
    Γιάννης Κωνσταντακάτος
    Master contributor
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 5.929


    AKA "jkon" ή "θείος Γιάννης"


    WWW
    « Απάντηση #15 στις: Σάββατο, 2 Σεπ 2006, 12:50:24 »

    Αγαπητέ harrysvr,

    θα προσπαθήσω να σε ξεμπερδέψω.

    Ο Triton μπορεί να τροφοδοτηθεί με ένα από τους παρακάτω τρόπους.

    α) μπαταρία μολύβδου (αυτοκινήτου) 12 V, (εγώ χρησιμοποιώ 35 Ah).
    β) μπαταρία οιοδήποτε τύπου 12-14 V, με μεγάλη χωρητικότητα ως προς τις μπαταρίες που φορτίζεις.
    γ) τροφοδοτικό 13,8 V (πάνω-κάτω) με δυνατότητα μέγιστη 15 Α.
    δ) τροφοδοτικό ως άνω, με παράληλλα συνδεδεμένη μπαταρία μολύβδου στην έξοδο (συνδυασμός των παραπάνω περιπτώσεων).

    Συνήθως οι φορτιστές αυτοί ΔΕΝ πρέπει να φορτίζονται από την μπαταρία του αυτοκινήτου, όταν λειτουργεί το μοτέρ, γιατί η τάση μπορεί να ανέβει πολύ ψηλά απότομα, και να τον κάψει.

    jkon
    « Τελευταία τροποποίηση: Σάββατο, 2 Σεπ 2006, 17:59:14 από Γιάννης Κωνσταντακάτος » Καταγράφηκε

    Γιάννης Κωνσταντακάτος
    Πρόεδρος Ε.Α.Α.
    harrysvr
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 679



    « Απάντηση #16 στις: Σάββατο, 2 Σεπ 2006, 13:34:02 »

    Μα, πανω κάτω τα ίδια λέμε, εκτός απο το [γ] που λέτε να να παρεμβάλω μια 12v ανάμεσα στον τριτωνα και το τροφοδοτικό κάτι το οποίο δεν αναφέρεται στο manual εκτός αν μου διαφεύγει κάτι...
    Καταγράφηκε
    kerpinis
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 619



    WWW
    « Απάντηση #17 στις: Σάββατο, 2 Σεπ 2006, 14:57:06 »

    harrysvr,

    Χεχε! Τυχαίνει και έχουμε το ίδιο psu απλά εμένα είναι για 5 amp. Το ερώτημα σου είναι από ότι κατάλαβα εάν μπορείς να το χρησιμοποιήσεις στον φορτιστή σου σωστά?  idiot2

    1. Συνδέεις τον φορτιστή κανονικά στο τροφοδοτικό.

    2.Βάζεις ένα πολύμετρο ψηφιακό στην έξοδο του τροφοδοτικού ώστε να έχεις ακριβή ένδειξη μιας και οι αναλογικές βελόνες εάν δεν έχουν καλιμπραριστεί σωστά στο μηδέν μπορεί να έχουν απόκλιση μεγαλύτερη από όσο πιάνει το μάτι μας στο τζαμάκι (13.8-14.4 V MAX)

    3.Αφαιρείς τους ακροδέκτες του πολύμετρου και μετά βάλε τα αμπερ εκεί που θές.

    Δηλαδή:

    Εάν εσύ βάλεις τα αμπέρ του τροφοδοτικού στα 2 και παs να φορτίσεις μια μπαταρία με 2.5 αμπ. Τότε στο τροφοδοτικό θα σου ανάψει το λαμπάκι του OVP (Overcurrent Protection) γιατί του λές να δίνει στον Τριτων 2 αμπερ ενώ αυτός σου ζητάει 2.5.

    Συνεπώς κάνε την ρύθμιση των βολτ όπως σου προανέφεραι και μετά βάλε την ρύθμιση των αμπερ στα 8-9 amp (CL).Έτσι μπορείς να έχεις τον φορτιστή σου να σου ρορτίζει μπαταρίες μέχρι και 9 αμπέρ  αλλά δε θα πηγαίνει το τροφοδοτικό στα άκρα του ώστε να καεί!
    [ΣΗΜΕΙΩΣΗ => εάν δεν ανοίξεις τον φορτιστή σου να αρχίσει να ζητάει "φαγητό"=αμπερ από το τροφοδοτικό τότε η βελονίτσα στο δεξί σου όργανο θα είναι στο 0. Όταν αρχίσεις να φορτίζεις τότε ανάλογα την  μπαταρία και ανάλογα τι βλέπει ο τριτωνας οτι χρειάζεται, θα ανεβεί από το 0 εώς....το μέγιστο που είπαμε ότι τον αφήνεις να δώσει 8-9.]

    Τα ίδια και περισσότερα ενέφερε και ο Κ Γιάννης απλά πρέπει να έχεις γνώση γύρω από κάποια θέματα και ίσως μπερδέυτηκες με τις επιλογές!


    Μάνος
    « Τελευταία τροποποίηση: Σάββατο, 2 Σεπ 2006, 15:04:45 από kerpinis » Καταγράφηκε
    harrysvr
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 679



    « Απάντηση #18 στις: Σάββατο, 2 Σεπ 2006, 15:07:12 »

     Cheesy Να φανταστείς πόσο άσχετος είμαι που έκαψα το ψ. πολύμετρο που είχα ενώ πήγα να μετρήσω κάτι μπρίζες (είχα βάλει τα βύσματα του πολύμετρου σε άλλη τρύπα idiot2
    Απο ότι παρατήρησα το τροφοδοτικό δείχνει ακριβώς το ίδιο(Α) με τον τρίτωνα .
    Καταγράφηκε
    kerpinis
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 619



    WWW
    « Απάντηση #19 στις: Σάββατο, 2 Σεπ 2006, 15:23:05 »

    Που να δεις τι γίνεται όταν έχεις ξεχάσει το πολύμετρο στα 20 συνεχές και πας να μετρήσεις μία φάση από τριφασικό!  Εάν βρω την φοτο του θα στην στείλω!

    Αν δεν σπασεις δεν μαθαίνεις !
    Αν δεν κάψεις πάλι μια από τα ίδια...


    Μάνος
    Καταγράφηκε
    Γιάννης Κωνσταντακάτος
    Master contributor
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 5.929


    AKA "jkon" ή "θείος Γιάννης"


    WWW
    « Απάντηση #20 στις: Σάββατο, 2 Σεπ 2006, 18:00:57 »

    Αγαπητοί φίλοι,

    παρακαλώ ΞΑΝΑΔΙΑΒΑΣΤΕ το post μου για την τροφοδοσία του Triton.

    Είχα κάνει μερικά λάθη και τώρα τα διόρθωσα.

    Ευχαριστώ για την κατανόηση (ου γαρ έρχεται μόνο).

    jkon
    Καταγράφηκε

    Γιάννης Κωνσταντακάτος
    Πρόεδρος Ε.Α.Α.
    DeltaMan
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 3.410


    Φέρε ΕΣΥ την αλλαγή που θά 'θελες να Δείς


    « Απάντηση #21 στις: Κυριακή, 3 Σεπ 2006, 10:51:43 »

    Καλησπέρα και απο εμένα ...

    ΜΗΝ ΤΟ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΗΣΕΙΣ ΑΥΤΟ ΤΟ ΤΡΟΦΟΔΟΤΙΚΟ για τον Φορτιστή σου .
    Κάποια στιγμή θα δουλέψεις κάτι άλλο και θα ξεχάσεις τη Λάθος ρύθμιση της Τάσης ...

    Πάρε ένα ΣΤΑΘΕΡΟΠΟΙΗΜΕΝΟ στα 13,8 Volts DC και Χωρίς Ρύθμιση στο ρεύμα . Ο Φορτιστής θα τραβήξει όσο θέλει ...

    Φιλικά , DM   
    Καταγράφηκε

    Επιτυχία στη Ζωή= Πέφτω "ν" φορές, Ξανασηκώνομαι "ν+1" φορές. Βοήθα τους Έλληνες επαγγελματίες.
    harrysvr
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 679



    « Απάντηση #22 στις: Κυριακή, 3 Σεπ 2006, 22:00:57 »

    Μα και τώρα τραβάει όσο του βάλω, αλλά όπως είπες θέλει προσοχή γιατί φορτίζω και auto-moto.
    Καταγράφηκε
    DeltaMan
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 3.410


    Φέρε ΕΣΥ την αλλαγή που θά 'θελες να Δείς


    « Απάντηση #23 στις: Σάββατο, 16 Σεπ 2006, 14:30:58 »

    Μιάς και υπάρχει ήδη Θέμα ανοιχτό , να ρωτήσω εδώ και 'γώ αυτό που ήθελα .

    Βρήκα (ή μάλλον ξύλωσα) , μία πλακέτα τροφοδοσίας ενός DVD . Το είχε βέβαια ενσωματωμένιο μέσα του .
    Λέτε να μπορεί να χρησιμοποιηθεί για τις δικές μας δουλειές , έστω για μικρά ρεύματα ?
     


    * TrofodotikoDVD001.JPG (39.49 KB, 520x403 - εμφανίστηκε 1005 φορές.)
    Καταγράφηκε

    Επιτυχία στη Ζωή= Πέφτω "ν" φορές, Ξανασηκώνομαι "ν+1" φορές. Βοήθα τους Έλληνες επαγγελματίες.
    γιαννης κουσουρλης
    Aeromodeller Full Member
    ***
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 167



    « Απάντηση #24 στις: Σάββατο, 16 Σεπ 2006, 23:01:29 »

    γιατι τα περισσοτερα τροφοδοτικα ,οταν τους τραβηξεις στιγμιαια μεγαλο ρευμα ριχνουν την ταση τους, με αποτελεσμα να κοβει ο φορτιστης ,βαζοντας μια μπατταρια στην εξοδο του τροφοδοτικου, καλυπτεις αυτη την αδυναμια
    Καταγράφηκε
    Periklis
    Aeromodeller Sr. Member
    ****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 352



    « Απάντηση #25 στις: Κυριακή, 17 Σεπ 2006, 02:51:21 »

    Φιλε DM,

    Για τροφοδοτικο DC και για μικρα ρευματα θα το χρησημοποιουσα. Το πολυ πολυ να καει ο μετασχηματιστης του...  Στριφογύρισμα ματιών Μετρα μονο τις τασεις στις εξοδους- εκει στις καλωδιοταινιες- αφου πρωτα βρεις που ειναι το (-)... στη φωτο δεν φαινεται. Εκτος και αν εινα κανενα παλμοτροφοδοτικο και βγαζει και αρνητικες τασεις. Το βαζεις και σ'ενα κουτακι βιντεοκασσετας πχ και καλοριζικο!! Thumbs up
    Καταγράφηκε
    mrkaza
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 1.113


    « Απάντηση #26 στις: Πέμπτη, 14 Δεκ 2006, 23:08:58 »

    Ενα κακής ποιότητας τροφοδοτικό όταν καεί το θέμα ειναι να μην βγάλει κάποια "περίεργη " τάση την ώρα που θα καεί όποτε μακριά απο Φτηνά τροφοδοτικά .

    Τουλάχιστον στα PC όπου είναι και η δουλεία μου με τροφοδοτικό κουκουρουκου "οχι το γλύκισμα Tongue " αρκετές φορές 10 % όταν καίγετε καταστρέφει τα παντα μεχρι και το FDD  Σφραγισμένα χείλη Με καλλίτερο τροφοδοτικό "απλά οχι το φτηνότερο της αγοράς στα Watt αυτά " δεν είχα σχεδόν ποτέ τέτοιο πρόβλημα απλά άλλαζα ένα τροφοδοτικό .

    Με τα δε Tagan Levicom Κτλ ΠΟΤΕ ούτε όταν χάλασε το σωληνάκι της υδροψυξης Cheesy απλά έκλεισε αντί να πάρει φωτιά το PC Cheesy
    Καταγράφηκε

    guest853
    Επισκέπτη
    « Απάντηση #27 στις: Τρίτη, 6 Μάρ 2007, 12:26:37 »

    Και μια πρόταση από εμένα...

    Επειδή, όπως πολλοί άλλωστε, ψάχτηκα γιά την καλύτερη δυνατή λύση με το χαμηλότερο κόστος -ασφαλώς-, κατέλληξα σε αυτό εδώ το κατασκεύασμα το οποίο και σας προτείνω.
    Είχα λοιπόν παροπλισμένο ένα τροφοδοτικό PC.  Σίγουρα θα έχετε και εσείς ένα δυό πεταμένα σε ντουλάπια ή ακόμη και αν δεν έχετε, η τιμή τους είναι πολύ χαμηλή, εν συγκρίσει με την αγορά ενός κάπως πιό εξειδικευμένου.
    Το δικό μου λοιπόν τροφοδοτικό είναι ισχύως 450 Watts και με διάφορες τάσεις στις εξόδους του προκειμένου να τροφοδοτήσει τη μητρική, τους σκληρούς, τα περιφερειακά κλπ. κλπ.
    Επιλέγουμε τα σταθεροποιημένα 12volt απο την αντίστοιχη έξοδο και μπορούμε να "τραβήξουμε" έως και 15-16A.

    Το μοναδικό "μείον" του είναι ότι θα προτιμούσα να είχα τάση στην έξοδο του ένα volt περισσότερο (γύρω στα 13V περίπου).
    Επειδή όμως το δοκίμασα, φορτίζω ήδη δυό μήνες τώρα άνευ εμποδίων, νομίζω ότι και το ένα volt που θα ήθελα, εντάσσεται σε ψυχολογικό μου τερτίπι περισσότερο και όχι σε ανάγκη του όλου συστήματος.

    Στα θετικά προσθέτουμε αφενός το μικρό του όγκο και φυσικά την ψύξη του  (ψύχεται με το Blower που έχει). 

    (Αν κάποιος θέλει βοήθεια, παρόλο που είναι εύκολο στην κατασκευή, ας μου χτυπήσει το κουδούνι).

    Σας παραθέτω και δυό φωτογραφιούλες...


    * dhniaeaanaoYo.jpg (80.47 KB, 600x450 - εμφανίστηκε 876 φορές.)

    * Onioiaioeeu_TRITON.jpg (69.14 KB, 600x450 - εμφανίστηκε 993 φορές.)
    Καταγράφηκε
    Christo
    Aeromodeller Jr. member
    **
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 45



    « Απάντηση #28 στις: Τετάρτη, 7 Μάρ 2007, 12:04:10 »

    Γιάννη Ζ. κάνε ένα κόπο να μου δώσεις μερικές πληροφορίες ώστε να μπορέσω να χρησιμοποιήσω και εγώ κάποιο παλιό τροφοδοτικό που κάθεται. (Προσοχή Ασχετος με τα ηλεκτρικά idiot2)
    Το τροφοδοτικό είναι 230W και αναγράφει 8Α στα 12. Είναι παλιάς γενιάς έχοντας εξόδους για την μητρική τους σκληρούς και τα drives.
    Οι εφαρμογές μου είναι για ρεύματα που δεν ξεπερνούν τα 1000-1200mA.
    1. Οταν βάζω το τροφοδοτικό στην πρίζα δεν δουλεύει επειδή φαντάζομαι ότι απο το μάτσο τα καλώδια που βγαίνουν κάποιος συνδυασμός το ενεργοποιεί. Πως εντοπίζουμε το ζευγάρι του on-off?
    2. Πως βρίσκουμε το ζευγάρι που δίνει τάση 12V? (τεστάροντας τις επαφές με το πολύμετρο?)
    3. Ολα τα υπόλοιπα καλώδια τι τα κάνουμε? (τα αφήνουμε όπως είναι ή τα κόβουμε από μέσα από τις επαφές τους?)
    4. Πιστεύεις ότι για τις εφαρμογές που προανέφερα το τροφοδοτικό αυτό είναι αρκετό? Ο φορτιστής είναι ένας Μultiplex ψηφιακός, τουλάχιστον στην κλάση τουTriton.
    5. Φαντάζομαι ότι η χρήση κάποιου διακόπτη on-off και υποδοχών για τον φορτιστή τοποθετημένες πάνω στο τροφοδοτικό είναι απαραίτητες? όπως πολύ ωραία έχεις κατασκευάσει εσύ, από ότι είδα στην φωτό.
    6. Κόβουμε τα καλώδια από μέσα και συνδέουμε στις επαφές τον διακόπτη και τις υποδοχές?

    Σημείωσε ότι δεν το έχω ανοίξει ακόμα οπότε δεν ξέρω πως είναι μέσα.
    Ευχαριστώ προκαταβολικά για την βοήθεια. Thumbs up
    Καταγράφηκε
    guest853
    Επισκέπτη
    « Απάντηση #29 στις: Τετάρτη, 7 Μάρ 2007, 15:35:40 »

    Γιάννη Ζ. κάνε ένα κόπο να μου δώσεις μερικές πληροφορίες ώστε να μπορέσω να χρησιμοποιήσω και εγώ κάποιο παλιό τροφοδοτικό που κάθεται. (Προσοχή Ασχετος με τα ηλεκτρικά idiot2)
    Το τροφοδοτικό είναι 230W και αναγράφει 8Α στα 12. Είναι παλιάς γενιάς έχοντας εξόδους για την μητρική τους σκληρούς και τα drives.
    Οι εφαρμογές μου είναι για ρεύματα που δεν ξεπερνούν τα 1000-1200mA.
    1. Οταν βάζω το τροφοδοτικό στην πρίζα δεν δουλεύει επειδή φαντάζομαι ότι απο το μάτσο τα καλώδια που βγαίνουν κάποιος συνδυασμός το ενεργοποιεί. Πως εντοπίζουμε το ζευγάρι του on-off?
    Αρχικά δηλώνω ότι έχω παρατήσει τα ηλεκτρονικά μου εδώ και πολλά πολλά χρόνια. Θα το παλέψουμε όμως, τι λες;
    Λοιπον. Γιά να ξεκινήσει το τροφοδοτικό, χρειάζεσαι ένα απλό γεφύρωμα. Αυτό 0υσιαστικά κάνει ο on/off διακόπτης του PC σου. Δε μπορώ να σε βοηθήσω εδώ, γιατί δε γνωρίζω για ποιό τροφοδοτικό μιλάμε. Οι λύσεις είναι τρεις: α) Δίνεις στο google τον τύπο του τροφοδτικού σου, βρίσκεις το σχεδιάγραμμα του (εκτός αν το έχεις) και βλέπεις ποιό είναι το καλωδιάκι που γεφυρώνεται με τη γείωση για να ενεργοποιηθεί το τροφοδοτικό σου. β) Ανοίγεις τον υπολογιστή σου και βλέπεις ποιό είναι το βυσματάκι που πάει στο διακόπτη και γ) ρωτάς κάποιον που ψιλοασχολείται με PC ή τροφοδοτικά.

    2. Πως βρίσκουμε το ζευγάρι που δίνει τάση 12V? (τεστάροντας τις επαφές με το πολύμετρο?)
    Ναι, μετρώντας με το πολύμετρο. Αυτό είναι εύκολο. Παίρνεις τη γείωση (σταθερή για όλες τις τάσεις) και μετράς τα θετικά.
    (Κόκκινο, συνήθως μεγαλύτερης διαμέτρου καλώδιο από τα άλλα).

    3. Ολα τα υπόλοιπα καλώδια τι τα κάνουμε? (τα αφήνουμε όπως είναι ή τα κόβουμε από μέσα από τις επαφές τους?).
    Αυτό είναι επιλογή δική σου. Προσωπικά επειδή το ήθελα "μαζεμένο" τα αποκόλλησα με ένα κολλητήρι από την πλακέτα. Αν πρόκειται ποτέ να χρησιμοποιήσεις ξανά το τροφοδοτικό σε PC και αν χωράνε μέσα στο κουτί του (πράγμα απίθανο) τότε άφησε τα ως έχουν.

    4. Πιστεύεις ότι για τις εφαρμογές που προανέφερα το τροφοδοτικό αυτό είναι αρκετό? Ο φορτιστής είναι ένας Μultiplex ψηφιακός, τουλάχιστον στην κλάση τουTriton.
    Για τις εφαρμογές σου (αποκλειστικά για αυτές, μην ξεχαστείς) σε καλύπτει το τροφοδοτικό σου ναι.

    5. Φαντάζομαι ότι η χρήση κάποιου διακόπτη on-off και υποδοχών για τον φορτιστή τοποθετημένες πάνω στο τροφοδοτικό είναι απαραίτητες? όπως πολύ ωραία έχεις κατασκευάσει εσύ, από ότι είδα στην φωτό.
    Όχι δεν είναι απαραίτητος ο διακόπτης, δεδομένου ότι δε θα  έχεις μόνιμα συνδεδεμένο στα 220V το τροφοδοτικό. Ο διακόπτης είναι και αυτός επιλογή σου. Μπορείς να χρησιμοποιήσεις διακόπτη που απλώς θα γεφυρώνει τα καλώδια που προαναφέραμε και άρα θα έχεις 220v μέσα, ή μπορείς να βραχυκυκλώσεις μόνιμα τα καλώδια και το διακόπτη να τον τοποθετήσεις στην τροφοδοσία (220v) όπως έχω κάνει εγώ. Τώρα όσο αφορά τις υποδοχές, θα χρησιμοποιήσεις μπόρνες για τις "μπανάνες" του τροφοδοτικού σου

    6. Κόβουμε τα καλώδια από μέσα και συνδέουμε στις επαφές τον διακόπτη και τις υποδοχές?
    Καλύτερα να αποκολλήσεις τα καλώδια όπως σου είπα και όχι να τα κόψεις δεδομένου ότι υπάρχει κίνδυνος αν μείνουν οι ακρούλες τους -και επειδή είναι πολλά- να βραχυκυκλώσουν και να καούν όλα. Κρατάς μονάχα τη γείωση και το θετικό με τα 12v που ανακάλυψες με το πολύμετρο τα οποία και συνδέεις στις δύο μπόρνες (μια κόκκινη και μια μαύρη) που όμως Μονώνονται από το σασί!

    Σημείωσε ότι δεν το έχω ανοίξει ακόμα οπότε δεν ξέρω πως είναι μέσα.
    Ευχαριστώ προκαταβολικά για την βοήθεια. Thumbs up
    Άνοιξε το, μην το φοβάσαι. Στη χειρότερη να βρεις μια αράχνη μέσα. Σου εύχομαι καλή επιτυχία  Στριφογύρισμα ματιών

    Για ό,τι άλλο χρειαστείς στην πορεία, τόσο εγώ όσο και άλλοι, είμαστε εδώ.



    Καταγράφηκε
    Σελίδες: 1 [2] 3 4 5 ... 11     Πάνω
    Εκτύπωση
    Aeromodelling GR  |  Forum  |  Το αερομοντελιστικό εργαστήρι  |  Ηλεκτρονικά (Συντονιστές: DEPRON MANIAC, kolotoympas)  |  Θέμα: power supply
    Μεταπήδηση σε:  

    Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2011, Simple Machines
    Πολιτική απορρήτου

    TinyPortal v0.9.7 © Bloc
    Έγκυρη XHTML 1.0! Έγκυρα CSS!
    Δημιουργία σελίδας σε 0.034 δευτερόλεπτα. 27 ερωτήματα.