Aeromodelling GR  
For Greek Aeromodellers and our friends worldwide E-mail E-mail
304.383 μηνύματα σε 12.382 θέματα από 6.239 Μέλη / Τελευταίο μέλος: micknaf
Καλώς όρισες, Επισκέπτη. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Χάσατε το email ενεργοποίησης;
Πέμπτη, 25 Απρ 2024, 01:23:25

Σύνδεση με όνομα, κωδικό και διάρκεια σύνδεσης
Αναζήτηση:     Σύνθετη αναζήτηση
Ελληνικά English en Français in Deutch in Italiano
Καλώς όρισες, Επισκέπτη. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Χάσατε το email ενεργοποίησης;
Πέμπτη, 25 Απρ 2024, 01:23:25

Σύνδεση με όνομα, κωδικό και διάρκεια σύνδεσης
    Πρόσφατα θέματα
    [Χθες στις 19:34]

    από Markhelis
    [Χθες στις 14:11]

    [Χθες στις 09:16]

    [Τρίτη, 23 Απρ 2024, 11:50:38]

    [Δευτέρα, 22 Απρ 2024, 23:33:41]

    από ysmario
    [Δευτέρα, 22 Απρ 2024, 18:49:06]

    από micknaf
    [Δευτέρα, 22 Απρ 2024, 14:17:30]

    από micknaf
    [Δευτέρα, 22 Απρ 2024, 14:16:39]

    από Yiannis_S
    [Πέμπτη, 18 Απρ 2024, 00:29:29]

    από dominicm
    [Τετάρτη, 17 Απρ 2024, 13:52:00]

    από dominicm
    [Τρίτη, 16 Απρ 2024, 14:57:47]

    από Yiannis_S
    [Δευτέρα, 15 Απρ 2024, 23:14:33]

    από tasospap
    [Σάββατο, 13 Απρ 2024, 09:47:39]

    [Παρασκευή, 12 Απρ 2024, 17:02:03]

    [Τετάρτη, 10 Απρ 2024, 20:51:06]
    Google search


    WWW
    Aeromodelling GR
    Μέλη
    Σύνολο μελών: 6239
    Τελευταίο: micknaf
    Στατιστικά
    Σύνολο μηνυμάτων: 304383
    Σύνολο θεμάτων: 12382
    Online σήμερα: 36
    Online έως τώρα: 959
    (Κυριακή, 18 Οκτ 2020, 16:30:52)
    Συνδεδεμένοι χρήστες
    Μέλη: 1
    Επισκέπτες: 14
    Συνολικά: 15
    Στυλ εμφάνισης

    Υπενθύμιση προς τους φίλους αερομοντελιστές που γράφουν σε θέματα για δραστηριότητες σε μοντελοδρόμια. Μην κάνετε προσωπικούς διαλόγους, είναι κουραστικοί για όσους θέλουν να δουν την αερομοντελιστική κίνηση και τις δραστηριότητες που υπάρχουν.
    Σελίδες: 1 [2]  Όλοι     Κάτω
    Εκτύπωση
    Αποστολέας Θέμα: ΚΟΡΩΠΙ - ΤΣΙΜΕΝΤΑΔΙΚΟ  (Αναγνώστηκε 11252 φορές)
    panelpni
    Aeromodeller Sr. Member
    ****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 312

    Γνώμη εχουν όλοι, γνώση έχουν λίγοι.


    « Απάντηση #15 στις: Παρασκευή, 8 Ιούν 2007, 09:44:43 »

    Μάλιστα. Έμαθα και το drifting. Παντός όταν πέταγα εγώ εκεί μόνο τους ΔΕΗτζίδες είχαμε να μας ζαλίζουν το κεφάλη. Φοβόντουσαν μην πέσει κανένα μοντέλο στα καλώδια και γίνει χαμός στην περιοχή. (Είχε συμβεί παλαιοτέρα και διέκοψαν το τάβλι τους τα παλικαριά..............) 
    Καταγράφηκε
    hobbyist
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 530



    WWW
    « Απάντηση #16 στις: Πέμπτη, 16 Ιούν 2016, 18:41:46 »

    Μάλιστα. Έμαθα και το drifting. Παντός όταν πέταγα εγώ εκεί μόνο τους ΔΕΗτζίδες είχαμε να μας ζαλίζουν το κεφάλη. Φοβόντουσαν μην πέσει κανένα μοντέλο στα καλώδια και γίνει χαμός στην περιοχή. (Είχε συμβεί παλαιοτέρα και διέκοψαν το τάβλι τους τα παλικαριά..............) 

    Το τσιμενταδικο υπαρχει ακομα?
    Καποιος που πηγε προσφατα?
    Καταγράφηκε
    Skyline
    Aeromodeller Full Member
    ***
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 173



    « Απάντηση #17 στις: Τετάρτη, 25 Σεπ 2019, 22:36:41 »

    με αφορμη οσα γραφονται κ τις τελευταιες εξελιξεις  φερνω στην επιφανεια ξανα εδω το θεμα του τσιμενταδικου που ενδεχομενα ισως στο μελλον να αποτελλεσει το νεο μας στεκι κ την αρχη μιας νεας εποχης για τους μοντελιστες των νοτιων κ οχι μονο αφου εχουμε ετοιμο στρωμενο διαδρομο 180μτρ μηκους κ πλατους 23μτρ,τελευταια μου επισκεψη ηταν πριν 4 χρονια βεβαια οπου μετα το κλεισιμο του ελληνικου εκανα σαφαρι μπας κ βρω ενα μερος να πεταξω...το τσιμενταδικο ειναι φιλετακι...εχει απλα..μακρια απο σπιτια κ δρομους κ περιπου 8χλμ γεματα μακρια απο το βενιζελος που θεωρω μια ασφαλη αποσταση για τις προσεγγισεις των αεροπλανων σε σχεση με τις πτησεις μας.

    Τωρα παμε στα μειον ο χωρος ειναι φουλ στα μπαζα,σκουπιδια γυρω γυρω...εκει πλακωνουν συνεχεια οι ντριφταδες κ γινεται χαμος αλλα το πιο σημαντικο θεμα ειναι οι δυο πυλωνες της δεης με ρευμα υψηλης τασης κατα το εγκαρσιο του διαδρομου στην αρ πλευρα του διαδρομου που σε μια λαθος προσεγγιση του μοντελου θα γινουν ολα μπουρλοτο...ομως το να παμε μια παρεα μοντελιστων στο δημαρχειο του κορωπειου ισως ειναι μια κινηση για την αρχη του επιχειρηματος αυτου...

    σας εχω κ ενα βιντεακι μου απο την πτηση αυτη του 2015....


    https://youtu.be/AzCLZkk4Q7o

    ας ακουστουν κ αλλες γνωμες ποτε δεν ξερεις Στριφογύρισμα ματιών


    * 71343991_511115136382430_7107463072859553792_n.jpg (106.65 KB, 576x1024 - εμφανίστηκε 1399 φορές.)
    « Τελευταία τροποποίηση: Τετάρτη, 25 Σεπ 2019, 23:05:01 από Skyline » Καταγράφηκε

    Τα μυστικα ειναι για μικρους ανθρωπους!!
    Θόδωρος
    Aeromodeller Jr. member
    **
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 65



    « Απάντηση #18 στις: Τετάρτη, 25 Σεπ 2019, 22:56:38 »

    Φίλε skyline το μεγαλύτερο πρόβλημα για μένα δεν είναι οι κολώνες αλλά οι ντριφτεράδες...
    Υπήρξε περίοδος που πήγαινα κάθε μέρα και κάθε μέρα έφευγα άπραγος γιατί το μέρος ήταν κατειλλημένο από αυτούς... Για Σ/Κ δε ούτε λόγος...
    Αυτό που λες για το Δήμο εγώ είμαι μέσα αλλά είναι ιδιοκτησία του Δήμου;
    Μήπως ξέρει κανείς στο forum κάτι σχετικό;
    Πιστεύω ότι τα παιδιά του ΠΕΤΜΕ θα είχαν εξετάσει κι αυτό το μέρος και το απέρριψαν πριν πάνε στον Μαραθώνα. Μήπως μπορούν να μας γιατί;
    Καταγράφηκε
    Chris71
    Aeromodeller Sr. Member
    ****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 286



    « Απάντηση #19 στις: Πέμπτη, 26 Σεπ 2019, 00:01:42 »

    Γιατί βρίσκεται στην απαγορευτική ζώνη  (10χλμ) πτήσεων του Ελ.Βενιζέλος. Απλά...
    Καταγράφηκε

    Always look on the bright side of life!
    alex.cularis
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 971


    « Απάντηση #20 στις: Πέμπτη, 26 Σεπ 2019, 08:37:43 »

    kaλημερα
     το 10κμ από που προεκυψε το μονο που εχω δει είναι τα 8 κμ στον κανονισμο των drone  και τα 3 κμ στον κανονισμο των αερομοντελων
     παρολα  αυτά όταν εχεις διπλα βουνο   στα 500 μ και με υψομετρο  500μ  δεν νομιζω καποιο  αεροπλανο  που προριζεται για το βενιζελος να  εχει  διαδρομο από εκει αλλωστε η ευθεια της τελικης  είναι πολυ  μακρια
          το θεμα είναι αν γινει μοντελοδρομιο εκει  δεν μπορειι να είναι μονιμο γιατι κανεις δεν μπορει να εμποδισει τον κοσμο να οικοδομησει καπου εκει διπλα
     
    Καταγράφηκε
    AIRCOSTAS
    Aeromodeller Sr. Member
    ****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 479


    Ποτέ μην ανταλλάσσεις την τύχη με την ικανότητα


    « Απάντηση #21 στις: Πέμπτη, 26 Σεπ 2019, 18:05:11 »

    kaλημερα
     το 10κμ από που προεκυψε το μονο που εχω δει είναι τα 8 κμ στον κανονισμο των drone  και τα 3 κμ στον κανονισμο των αερομοντελων
     παρολα  αυτά όταν εχεις διπλα βουνο   στα 500 μ και με υψομετρο  500μ  δεν νομιζω καποιο  αεροπλανο  που προριζεται για το βενιζελος να  εχει  διαδρομο από εκει αλλωστε η ευθεια της τελικης  είναι πολυ  μακρια
          το θεμα είναι αν γινει μοντελοδρομιο εκει  δεν μπορειι να είναι μονιμο γιατι κανεις δεν μπορει να εμποδισει τον κοσμο να οικοδομησει καπου εκει διπλα
     
    Καταγράφηκε

    ΚΩΣΤΑΣ ΑΡΒΑΝΙΤΑΚΗΣ
    chris 1975
    Aeromodeller Full Member
    ***
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 158



    « Απάντηση #22 στις: Σάββατο, 28 Σεπ 2019, 22:45:04 »

    με αφορμη οσα γραφονται κ τις τελευταιες εξελιξεις  φερνω στην επιφανεια ξανα εδω το θεμα του τσιμενταδικου που ενδεχομενα ισως στο μελλον να αποτελλεσει το νεο μας στεκι κ την αρχη μιας νεας εποχης για τους μοντελιστες των νοτιων κ οχι μονο αφου εχουμε ετοιμο στρωμενο διαδρομο 180μτρ μηκους κ πλατους 23μτρ,τελευταια μου επισκεψη ηταν πριν 4 χρονια βεβαια οπου μετα το κλεισιμο του ελληνικου εκανα σαφαρι μπας κ βρω ενα μερος να πεταξω...το τσιμενταδικο ειναι φιλετακι...εχει απλα..μακρια απο σπιτια κ δρομους κ περιπου 8χλμ γεματα μακρια απο το βενιζελος που θεωρω μια ασφαλη αποσταση για τις προσεγγισεις των αεροπλανων σε σχεση με τις πτησεις μας.

    Τωρα παμε στα μειον ο χωρος ειναι φουλ στα μπαζα,σκουπιδια γυρω γυρω...εκει πλακωνουν συνεχεια οι ντριφταδες κ γινεται χαμος αλλα το πιο σημαντικο θεμα ειναι οι δυο πυλωνες της δεης με ρευμα υψηλης τασης κατα το εγκαρσιο του διαδρομου στην αρ πλευρα του διαδρομου που σε μια λαθος προσεγγιση του μοντελου θα γινουν ολα μπουρλοτο...ομως το να παμε μια παρεα μοντελιστων στο δημαρχειο του κορωπειου ισως ειναι μια κινηση για την αρχη του επιχειρηματος αυτου...

    σας εχω κ ενα βιντεακι μου απο την πτηση αυτη του 2015....


    https://youtu.be/AzCLZkk4Q7o

    ας ακουστουν κ αλλες γνωμες ποτε δεν ξερεις :
    Καταγράφηκε
    chris 1975
    Aeromodeller Full Member
    ***
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 158



    « Απάντηση #23 στις: Σάββατο, 28 Σεπ 2019, 22:48:15 »

    Καλησπέρα σε όλους. Επειδή τυχαίνει και είμαι της περιοχής, ο χώρος δεν κάνει.. Το  πρώτο και σιμαντικό  σε μεγάλη ακτίνα έχει ξερά χόρτα και ελιές, ένα ηλεκτρονικό να πέσει και πάρει φωτιά.!! Καλύτερα μην το συζητήσουμε, μόνο αυτό φτάνει!! Όλα τα άλλα είναι δευτερευοντα. Το να πετάτε πολλοί μαζί, εκεί δεν μπορείτε έχει μικρό οπτικο πεδίο, και επίσης δεν έχει να παρκάρεις, το πολύ  τρία αυτοκίνητα. Ίσως κάνει, αλλά και αυτό με επιφύλαξη  για πολύ μικρά Park  και αυτό με πάρα πολύ προσοχή. Ευχαριστώ
    Καταγράφηκε
    Skyline
    Aeromodeller Full Member
    ***
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 173



    « Απάντηση #24 στις: Πέμπτη, 3 Οκτ 2019, 19:10:14 »

    προσφατη εικονα που ανεβασε μελος της ομαδας μας στο φεις...

    εκεινη την μερα ετυχε να εχει ηρεμια απο ντριφταδες κ τα σχετικα αφου γενικοτερα τα τυπακια δεν ειναι κ τοσο πρωινοι..ειδικα τις κυριακες

    κ πεταξανε μια χαρα με προσοχη βεβαιως... Wink


    * 71347627_3160054350702396_2551513807105032192_n.jpg (149.02 KB, 960x540 - εμφανίστηκε 582 φορές.)
    Καταγράφηκε

    Τα μυστικα ειναι για μικρους ανθρωπους!!
    ysmario
    Aeromodeller Jr. member
    **
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 73


    « Απάντηση #25 στις: Πέμπτη, 3 Οκτ 2019, 20:30:55 »

    Μια χαρα ειναι Thumbs up
    Καταγράφηκε
    AIRCOSTAS
    Aeromodeller Sr. Member
    ****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 479


    Ποτέ μην ανταλλάσσεις την τύχη με την ικανότητα


    « Απάντηση #26 στις: Σάββατο, 5 Οκτ 2019, 08:51:34 »

    Καλημερα και από εμένα.
    Σαν κάτοικος της περιοχής που είμαι Αλλά και χρήστης του τσιμενταδικου επί χρόνια έχω να σας πω οτι το μέρος πλέων ανήκει στην πυροσβεστική Υπηρεσία.  Εκεί εκτελούν μαθήματα απεγκλωβισμού και κατασβεση πυρκαγιών σε οχήματα. Ο χώρος παραχωρήθηκε από των δήμο Κορωπίου καθαρισμενως και κλειδωμένως με κάποιες αλυσίδες και λουκέτα στην είσοδο. Το πρόβλημα δεν είναι οι ντριφταδες που παραβίασαν τα λουκέτα.... Αλλά κάτι μεγαλύτερο. Οι τσιγγάνοι..... οι τσιγγάνοι λοιπών πάνε και παραφυλανε το μέρος οστε να εντοπίσουν μοναχικές παρέες και μεμονωμένα αυτοκινιτα και κάνουν ντου.... γι'αυτό των λόγο και οι ντριφταδες πάνε 10 10 ώστε να μην έχουν τέτοια θέματα. Γι'αυτό λοιπών προσοχή σε όσους πετάνε εκεί και είναι μόνη τούς.
    Καταγράφηκε

    ΚΩΣΤΑΣ ΑΡΒΑΝΙΤΑΚΗΣ
    cosmic
    Aeromodeller Full Member
    ***
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 243



    WWW
    « Απάντηση #27 στις: Σάββατο, 5 Οκτ 2019, 09:28:25 »

    παντε ρε παιδια σε εναν οργανωμενο και ασφαλη τοπο να πετατε και αφηστε τα πειραματα και τα ξεμοναχιασματα! Το λεω ελπιζοντας να μην σας δουμε καποια μερα στα δελτια να σας ψαχνουν...
    Καταγράφηκε

    Dinosaurs went extinct...Better stay in your extinction!
    Σελίδες: 1 [2]  Όλοι     Πάνω
    Εκτύπωση
    Aeromodelling GR  |  Forum  |  Πτήσεις - Εκδηλώσεις - Ενημέρωση  |  Χώροι πτήσης - Μοντελοδρόμια (Συντονιστές: Serafim, Γιάννης Παξιμαδάκης, _ΤΑΣΟΣ_)  |  Θέμα: ΚΟΡΩΠΙ - ΤΣΙΜΕΝΤΑΔΙΚΟ
    Μεταπήδηση σε:  

    Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2011, Simple Machines
    Πολιτική απορρήτου

    TinyPortal v0.9.7 © Bloc
    Έγκυρη XHTML 1.0! Έγκυρα CSS!
    Δημιουργία σελίδας σε 0.034 δευτερόλεπτα. 28 ερωτήματα.