Aeromodelling GR  
For Greek Aeromodellers and our friends worldwide E-mail E-mail
304.332 μηνύματα σε 12.381 θέματα από 6.300 Μέλη / Τελευταίο μέλος: CharlesjeF
Καλώς όρισες, Επισκέπτη. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Χάσατε το email ενεργοποίησης;
Παρασκευή, 19 Απρ 2024, 16:11:04

Σύνδεση με όνομα, κωδικό και διάρκεια σύνδεσης
Αναζήτηση:     Σύνθετη αναζήτηση
Ελληνικά English en Français in Deutch in Italiano
Καλώς όρισες, Επισκέπτη. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε.
Χάσατε το email ενεργοποίησης;
Παρασκευή, 19 Απρ 2024, 16:11:04

Σύνδεση με όνομα, κωδικό και διάρκεια σύνδεσης
    Πρόσφατα θέματα
    από Markhelis
    [Σήμερα στις 14:20]

    από Yiannis_S
    [Χθες στις 00:29]

    από dominicm
    [Τετάρτη, 17 Απρ 2024, 13:52:00]

    από tsiou
    [Τρίτη, 16 Απρ 2024, 23:05:11]

    από dominicm
    [Τρίτη, 16 Απρ 2024, 14:57:47]

    από Yiannis_S
    [Δευτέρα, 15 Απρ 2024, 23:14:33]

    από chris 1975
    [Σάββατο, 13 Απρ 2024, 11:21:01]

    από tasospap
    [Σάββατο, 13 Απρ 2024, 09:47:39]

    [Παρασκευή, 12 Απρ 2024, 17:02:03]

    [Τετάρτη, 10 Απρ 2024, 20:51:06]

    [Τετάρτη, 10 Απρ 2024, 12:49:07]

    από hpergm
    [Τετάρτη, 10 Απρ 2024, 08:22:03]

    από Yiannis_S
    [Τρίτη, 9 Απρ 2024, 00:01:58]

    από jjkor
    [Δευτέρα, 8 Απρ 2024, 00:59:23]

    [Πέμπτη, 4 Απρ 2024, 22:49:28]
    Google search


    WWW
    Aeromodelling GR
    Μέλη
    Σύνολο μελών: 6300
    Τελευταίο: CharlesjeF
    Στατιστικά
    Σύνολο μηνυμάτων: 304332
    Σύνολο θεμάτων: 12381
    Online σήμερα: 89
    Online έως τώρα: 959
    (Κυριακή, 18 Οκτ 2020, 16:30:52)
    Συνδεδεμένοι χρήστες
    Μέλη: 1
    Επισκέπτες: 30
    Συνολικά: 31
    Στυλ εμφάνισης

    Σελίδες: [1]     Κάτω
    Εκτύπωση
    Αποστολέας Θέμα: αρχαριος...επιλογη πρωτου αεροπλανου  (Αναγνώστηκε 3097 φορές)
    christos77
    Aeromodeller Full Member
    ***
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 152



    « στις: Τρίτη, 5 Μάι 2009, 14:22:48 »

    καλησπερα, υστερα απο αρκετο καιρο καιρο στα ελικοπτερα μου περναει απο το μυαλο να ασχοληθω και με τα αεροπλανα.. Cheesy Cheesy και θα ηθελα καποια βοηθεια, γνωμες κλπ. Αεροπλανα πεταω μονο σε εξομοιωτη αρκετα καλα μπορω να πω και μεσω του FSX εχω αρκετες γνωσεις περι αεροδυναμικης, τροπο πτησης κλπ

    Αρχικα ποιο μοντελο θα ηταν καλυτερο για εναν αρχαριο, να διαλεξω καποιο θερμικο οπως το Kyosho Calmato .40 Trainer, το οποιο μου αρεσει πολυ, ή καποιο ηλεκτρικο οπως Cessna ή μηπως καποιο αλλο??
    Ποσο περιπου θα μου κοστισει σαν συνολο ενα θερμικο και ποσο ενα ηλεκτρικο??

    Υ.Γ ελπιζω να μην γινομαι ενοχλητικος γιατι ξερω πως αυτα που ρωταω θα τα εχετε απαντησει απειρες φορες, αλλα θα ηθελα να μαθω απο δω καποια πραγματα και οχι να παω σε καποιο μαγαζι κατευθειαν και με πιασουν κοτσο Εκπληξη Εκπληξη

    ευχαριστω Thumbs up
    Καταγράφηκε

    Belt cp - Παλευω να κανω ενα αξιοπρεπες hover...
    Προσεχως FPV plane...
    MarD
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 1.246



    WWW
    « Απάντηση #1 στις: Τρίτη, 5 Μάι 2009, 15:37:24 »

    Ας τα πάρουμε αντίθετα, από το τέλος προς τα πάνω.

    Γιατί λες πως το μαγαζί θα σε πιάσει κότσο;
    Θα πάρεις προσφορές και γνώμες από πέντε - έξι μαγαζιά και θα επιλέξεις το καλύτερο.
    Σίγουρα οι επαγγελματίες θέλουν να προωθήσουν το δικό τους στοκ αλλά αυτό δεν σημαίνει ούτε πως είναι σκάρτο, ούτε χάνουν την αντικειμενική τους γνώμη επί του θέματος όντας επαγγελματίες. Είναι και σε τι άνθρωπο θα πέσεις, γι' αυτό σου λέω κιόλας να ψαχτείς σε αρκετούς.
    Βασικά κότσο πιανόμαστε μόνοι μας. Αυτό νομίζω εγώ.

    Όσο για το πιο είναι καλύτερο μοντέλο...
    Εξαρτάται από μερικά πραγματάκια η επιλογή που θα κάνεις. Αν σου αρέσουν τα ηλεκτρικά, παίρνεις ένα οποιοδήποτε τετρακάναλο φοαμένιο, πανωπτέρυγο με δίεδρο και με λίγο διάβασμα και υπομονή το πετάς και μόνος σου. Αν όμως προτιμάς θερμικό τότε μπορείς να ξεκινήσεις με το Calmato για παράδειγμα αλλά θα συνιστούσα στο σετάρισμα και στις πρώτες απογειώσεις - προσγειώσεις να βρίσκεται κάποιος έμπειρος ώστε να τα αναλάβει. Στον αέρα με λίγη εξάσκηση στον εξομοιωτή είναι πολύ καλά ελεγχόμενο αεροπλάνο και στιβαρή κατασκευή για τα "άτσαλα" χέρια.
    Καταγράφηκε

    “The helicopter approaches closer than any other [vehicle] to fulfillment of mankind's ancient dreams of the flying horse and the magic carpet.”
    - Igor Sikorsky

    http://www.coolmodels.gr
    nikos_g1
    Aeromodeller Sr. Member
    ****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 274


    « Απάντηση #2 στις: Τρίτη, 5 Μάι 2009, 15:44:44 »

    Καλησπέρα

    Αφού μπορείς και πετάς αεροπλάνα στον εξωμοιωτή δε βρίσκω λόγο να πάρεις ηλεκτρικό, εκτός αν σου αρέσει τόσο. Είδα πως σκέφτεσαι για το Calmato και πολύ καλά κάνεις. Είναι φοβερό αεροπλάνο. Με αυτό ξεκίνησα και εγώ, χωρίς sim, και έμαθα γρήγορα και εύκολα. Πολύ σταθερό στην πτήση, πλανάρει φανταστικά και μπορεί να εκτελέσει απλά ακροβατικά(loop & roll). Βέβαια υπάρχουν και άλλες επιλογές αλλά θα σου πρότεινα το Calmato. Ηεπιλογή δική σου Wink!

    Το κόστος θα βγει περίπου στα 500e, τόσο το πήρα εγώ κομπλέ(τ/κ, α/π, κινητήρα και λοιπό εξοπλισμο).
    Ό,τι άλλο θες ρώτα και θα σε βοηθήσουμε. Thumbs up

    Νίκος
    Καταγράφηκε
    Kiril
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 1.210


    « Απάντηση #3 στις: Τρίτη, 5 Μάι 2009, 17:09:08 »

    Ηλεκτρικο η θερμικο αυτο θα το διαλεξεις μονος σου πιστευω.
    Γνωμη μου ειναι το μοντελο να μην ειναι μικρων διστασεων για να το βλεπεις και να το
    ελενχεις καλυτερα. Οπωσδηποτε οσο ποιο μικρο πτερυγικο φορτο γινεται.
    Αυτα απο εμενα.
    Καταγράφηκε
    christos77
    Aeromodeller Full Member
    ***
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 152



    « Απάντηση #4 στις: Δευτέρα, 11 Μάι 2009, 17:10:13 »

    καλησπερα παιδια, συγγνωμη που αργησα να απαντησω αλλα καποιες υποχρεωσεις με κρατησαν μακρυα για λιγες μερες.

    Γιατί λες πως το μαγαζί θα σε πιάσει κότσο;
    Θα πάρεις προσφορές και γνώμες από πέντε - έξι μαγαζιά και θα επιλέξεις το καλύτερο.
    Σίγουρα οι επαγγελματίες θέλουν να προωθήσουν το δικό τους στοκ αλλά αυτό δεν σημαίνει ούτε πως είναι σκάρτο, ούτε χάνουν την αντικειμενική τους γνώμη επί του θέματος όντας επαγγελματίες. Είναι και σε τι άνθρωπο θα πέσεις, γι' αυτό σου λέω κιόλας να ψαχτείς σε αρκετούς.
    Βασικά κότσο πιανόμαστε μόνοι μας. Αυτό νομίζω εγώ.

    Συμφωνω οτι πιανομαστε μονοι μας κοτσο, αλλα αυτο δεν το ειπα με την κακη εννοια ουτε θελω να πω κατι για τους πωλητες, αντιθετως εχω παει αρκετες φορες σε αερομοντελιστικα μαγαζια και με εχουν βοηθησει πολυ. Απλα πιστευω πως πριν παω σε ενα μαγαζι θα ηθελα να εχω μια ιδεα επι του θεματος, οπως για παραδειγμα καποιος πριν αγορασει κατι δεν θα ρωτησει ενα φιλο για μια πρωτη γνωμη, ετσι και εγω ρωτησα εδω. Wink Wink

    οσον αφορα το αεροπλανακι , βασικα εγω θα προτιμουσα ενα θερμικο οπως το Kyosho Calmato .40 Trainer οπως ειπα και πιο πανω αλλα   το θεμα ειναι οτι μου φαινονται λιγο πολλα να δωσω γυρω στα 500Ε και αν κανω καμια βλακια να τα κλαιω μετα. Ετσι λεω για αρχη να παρω ενα ηλεκτρικο και οταν το μαθω καλα περναω και σε θερμικο.
    Το θεμα ειναι ποιο ομως??  εχω δει οτι στο φορουμ ακουγονται καποια οπως το Cessna 400 ή wilga 2000 ή piper cub κ.α  Εγω ποιο να προτιμισω?? .. και το βασικο θα ηθελα να βγαινει σε RTF εκδοση και αν θελει κατι προσθετο βλεπουμε.

    Υ.Γ επειδη νομιζω πως τωρα πια το θεμα αναφερετε σε ηλεκτρικο αεροπλανο, μηπως εκανα λαθος που το εγραψα εδω και θα επρεπε να μεταφερθει?? Στριφογύρισμα ματιών Στριφογύρισμα ματιών

    ευχαριστω Thumbs up Thumbs up

    Καταγράφηκε

    Belt cp - Παλευω να κανω ενα αξιοπρεπες hover...
    Προσεχως FPV plane...
    Periklis
    Aeromodeller Sr. Member
    ****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 352



    « Απάντηση #5 στις: Δευτέρα, 11 Μάι 2009, 17:55:03 »

    Φιλε christos77,

    Από τη στιγμή που έχεις ασχοληθεί με ελικόπτερα τότε φαντάζομαι να έχεις κάποια βασικά πράγματα όπως πχ μια καλή τηλεκατεύθυνση, εργαλεία κλπ κλπ. Στη περίπτωση αυτή, δεν θα σου βγεί το πακέτο 500 ευρώ. Ο Νίικος μιλάει προφανώς για κομπλέ πακέτο στα 500 ευρώ.
    Σε κάθε περίπτωση το Calmato θα ευχαριστηθείς και σίγουρα δεν θα έχεις πετάξει τα λεφτά σου. Ισως από τα ποιό value for money ARF αερομοντέλα χωρίς φυσικά αυτό να σημαίνει πως δεν υπάρχουν και άλλα εξίσου αξιόλογα.

    Περικλής
    Καταγράφηκε
    mastelios
    Aeromodeller Hero Member
    *****
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 531


    ElyQ/O.S.50H/s9452/DX7/GY611/SAB/B6X


    « Απάντηση #6 στις: Δευτέρα, 11 Μάι 2009, 19:00:31 »

    Να πω και εγώ την γνώμη μου, απλά για να σε μπερδέψω λίγο ακόμα Grin. Και εγώ σαν και εσένα είχα πρώτα ελικόπτερο και όταν θέλησα να δοκιμάσω και αεροπλάνο,φοβόμουν τα μπάλσινα γιατί ήμουν σίγουρος πως θα έχω απώλειες Thumbs up. έτσι στράφηκα σε φοαμένιο ηλεκτρικό (wilga 2000) και να σου πω την αλήθεια παραμένει το αγαπημένο μου.σταθερό,ευκολο και είναι ΠΟΛΥ οικονομικό στις πτώσεις, σε λογικά πλαίσια πάντα. μετά από αυτό βέβαια ακολούθησαν και άλλα 3d - ακροβατικά φοαμενια και τώρα προσπαθώ με ένα μπάλσινο decathlon..παράλληλα βέβαια με το calmato που είναι πολύ καλό,υπάρχει και το vq trainer.Το έχω δει να πετάει και το έχω πετάξει και λίγο,είναι αντίστοιχο.
    Αυτά τα λίγα.όσο για το κόστος, εξαρτάται από το τι έχεις ήδη,δηλαδή δέκτη-τηλ/νση οπότε πας για κιτ+μοτερ+μπαταρίες.αλλά στην χειρότερη τα foam είναι κάτω από 200 ευρό RTF.
    Καταγράφηκε

    When once you have tasted flight, you will forever walk the earth with your eyes
       turned skyward, for there you have been, and you will always long to return.
                                        &n
    christos77
    Aeromodeller Full Member
    ***
    Αποσυνδεδεμένος Αποσυνδεδεμένος

    Μηνύματα: 152



    « Απάντηση #7 στις: Τρίτη, 12 Μάι 2009, 15:39:30 »

    Φιλε christos77,

    Από τη στιγμή που έχεις ασχοληθεί με ελικόπτερα τότε φαντάζομαι να έχεις κάποια βασικά πράγματα όπως πχ μια καλή τηλεκατεύθυνση, εργαλεία κλπ κλπ. Στη περίπτωση αυτή, δεν θα σου βγεί το πακέτο 500 ευρώ. Ο Νίικος μιλάει προφανώς για κομπλέ πακέτο στα 500 ευρώ.
    Σε κάθε περίπτωση το Calmato θα ευχαριστηθείς και σίγουρα δεν θα έχεις πετάξει τα λεφτά σου. Ισως από τα ποιό value for money ARF αερομοντέλα χωρίς φυσικά αυτό να σημαίνει πως δεν υπάρχουν και άλλα εξίσου αξιόλογα.
    Περικλής

    φιλε περικλη αν και ασχολουμαι εδω και ενα χρονο περιπου με ελικοπτερα, δεν αξιοθηκα να παρω ακομα μια τ/κ  Στριφογύρισμα ματιώντης προκοπης γιατι απλα για τις πτησεις που εκανα ηταν μια χαρα αυτη που ειχε Thumbs up. Γι'αυτο υπολογιζα γυρω στα 500 ευρωπουλα.   Χαμόγελο

    Να πω και εγώ την γνώμη μου, απλά για να σε μπερδέψω λίγο ακόμα Grin. Και εγώ σαν και εσένα είχα πρώτα ελικόπτερο και όταν θέλησα να δοκιμάσω και αεροπλάνο,φοβόμουν τα μπάλσινα γιατί ήμουν σίγουρος πως θα έχω απώλειες Thumbs up. έτσι στράφηκα σε φοαμένιο ηλεκτρικό (wilga 2000) και να σου πω την αλήθεια παραμένει το αγαπημένο μου.σταθερό,ευκολο και είναι ΠΟΛΥ οικονομικό στις πτώσεις, σε λογικά πλαίσια πάντα. μετά από αυτό βέβαια ακολούθησαν και άλλα 3d - ακροβατικά φοαμενια και τώρα προσπαθώ με ένα μπάλσινο decathlon..παράλληλα βέβαια με το calmato που είναι πολύ καλό,υπάρχει και το vq trainer.Το έχω δει να πετάει και το έχω πετάξει και λίγο,είναι αντίστοιχο.
    Αυτά τα λίγα.όσο για το κόστος, εξαρτάται από το τι έχεις ήδη,δηλαδή δέκτη-τηλ/νση οπότε πας για κιτ+μοτερ+μπαταρίες.αλλά στην χειρότερη τα foam είναι κάτω από 200 ευρό RTF.

    Λοιπον φιλε mastelio με μπερδεψες τοσο πολυ, που τελικα αποφασισα να παρω τηλεκατευθυνόμενο βαρκακι  Grin Grin ...πλακα κανω!!
    Οπως διαβασα και στο forum βλεπω οτι λεγονται πολλα καλα για το wilga 2000 και αφου το ειχες και εσυ και λες οτι ειναι αρκετα ευκολο και σταθερο, τελικα αυτο θα προτιμησω!!
    Εδω ελλαδα που μπορω να το βρω RTF γιατι κοιταξα σε ορισμενα site και δεν το ειχαν.Huh  το βρηκα μονο rtf στο e-bay απο αγγλια στα 132ευρω χωρις μεταφορικα.  Thumbs up
    « Τελευταία τροποποίηση: Τρίτη, 12 Μάι 2009, 20:07:26 από christos77 » Καταγράφηκε

    Belt cp - Παλευω να κανω ενα αξιοπρεπες hover...
    Προσεχως FPV plane...
    Σελίδες: [1]     Πάνω
    Εκτύπωση
    Aeromodelling GR  |  Forum  |  Αεροπλάνα R/C - Καύσιμο  |  Εκπαιδευτικά - Πως θα ξεκινήσω  |  Θέμα: αρχαριος...επιλογη πρωτου αεροπλανου
    Μεταπήδηση σε:  

    Powered by MySQL Powered by PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2011, Simple Machines
    Πολιτική απορρήτου

    TinyPortal v0.9.7 © Bloc
    Έγκυρη XHTML 1.0! Έγκυρα CSS!
    Δημιουργία σελίδας σε 0.034 δευτερόλεπτα. 27 ερωτήματα.